Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
EU Naval Force Media and Public Information Office via Foter.com / CC BY-ND,

Nově udělená občanství: v EU vedou Maročané a Albánci, v Česku Ukrajinci a Rusové

Země Evropské unie jsou novým občanům stále poměrně otevřené. Jen za rok 2014 (za nějž jsou dostupné kompletní údaje) získalo své nové občanství v některé z členských zemí 890 tisíc lidí.

Jen mezi lety 2009 – 2014 získalo občanství v EU přes pět milionů lidí – jak z třetích zemí (89 % z celkového počtu), tak i v rámci pohybu osob uvnitř Evropské unie.

Udělená nová občanství v členských zemích EU

(ZDROJ: Eurostat, údaje za rok 2014)

Z členských zemí EU získávali v rámci unie nejčastěji nová občanství Poláci (16 100 lidí) a Rumuni (24 300 osob). Celkem získalo občanství některé z jiných zemí EU 95 700 občanů jiného členského státu (11 % ze všech nově udělených občanství za rok 2014).

Přehled vydal statistický úřad EU Eurostat. V grafice níže lze přehledně zjistit, kdo (z jaké země) a kde (v jaké zemi) získal občanství.

Největší skupinu úspěšných žadatelů o občanství tvořili Maročané (92 700 lidí z nichž 88 % získalo občanství Španělska, Itálie a Francie), následováni Albánci (41 000 lidí, 96% z nich dostalo občanství v Řecku nebo v Itálii) a Turky (37 500 lidí, z nichž 60 % se stali novými občany Německa).

Příjemci nového občanství podle kontinentu svého původu

občanství2

Indové a Pákistánci nejčastěji nabývají občanství Velké Británie, Ekvádorci a Kolumbijci se stávají novými Španěly.

Česká republika udělila v roce 2014 nejvíce nových občanství Ukrajincům, Rusům a Vietnamcům.

V přepočtu na počet obyvatel jsou novým občanům nejotevřenější v Lucembursku (6 nových občanství na 1000 osob), v Irsku (5 na 1000), ve Švédsku a ve Španělsku (v obou zemích jde o poměr 4 nová občanství na 1000 obyvatel).

Nejméně žádanými (či otevřenými) zeměmi z hlediska kladně vyřízených žádostí o občanství je podle dat Eurostatu Slovensko, Lotyšsko a Rakousko.

Tabulka udělených občanství podle členských států

občanství 1

©©

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Karel Novotný napsal:

  Díky za čísla! Zajímavé porovnání je v poměru k počtu obyvatel. Nejpřísnější země na udělení občanství(nebo s nejmenším zájmem o ně) mě vyšly trochu jinak: Slovakia, Lithuania, Poland, Romania, Bulgaria, Croatia a Czech rep. – méně než 500 nových občanů na milion stávajících. Tyto země opravdu nemají s přistěhovalectvím problém a kdo tvrdí opak, je korunovaný …

 2. sony napsal:

  Ještě mi chybí porovnání k poštu zamítnutých žádostí o udělení občanství u nás a v EU. Kritéria jejich přijetí by měla být nepochybně mnohem přísnější. Demokracie není anarchie a protože novely různých zákonů značně přitvrzují i ve směru k chování starousedlíkům, stejně by měly činit i v přístupu k imigrantům. Jenže než se u nás něco schválí, vznikne z toho nepotřebný pamflet, který nakonec nikdo nedodržuje.

  • Karel Novotný napsal:

   Kde by měla být kritéria přísnější – v EU nebo u nás? Z tabulku jasně vyplývá (a vím o konkrétních zkušenostech konkrétních lidí), že v ČR je získat občanství mimořádně obtížné , mají s tím problémy lidé, co tu mají partnera, dlouhodobě tu žijí a pracují. Takže žádné americké filmy o fingovaných sňatcích – nic takové tu nefunguje …

Přidávání komentářů není povoleno