Z Prostějova do Olomouce jen některými autobusy – dálkové nezastavují. Kraj chrání dotované spoje
Dálkové autobusy na trase Brno-Prostějov-Olomouc nemůžou přepravovat cestující mezi Prostějovem a zastávkami v Olomouci. Rozhodnul tak kraj, který tvrdí, že tím chrání dotované spoje. Z pohledu cestujících tohle omezení nedává příliš smysl, mohlo by ale brzo skončit.
Cestující, kteří se od letošního června chtěli dostat autobusem společnosti Arriva z Brna přes Prostějov do Olomouce, většinou narazili. Řidiči nesmí v Prostějově nabírat nové cestující. Firma na tuto skutečnost dokonce poukazuje na svých webových stránkách. Obdobné situace nastávaly i u dalších dopravců, například FTL nebo TQM, kteří na stejné trase provozují dálkové autobusové spoje.
Podle Arrivy to však není vina dopravce. „Za těchto podmínek jsme pro naši dálkovou trasu získali licenci,“ řekl pro HlídacíPes.org mluvčí společnosti Roman Herden. Tyto licence uděluje kraj podnikatelům, kteří mají zájem o provoz veřejné dopravy. Bez ní by po této trase autobusy společnosti jezdit nemohly.
Důvod, proč kraj, respektive odbor veřejné dopravy, takto licenci upravil, souvisí s dalšími způsoby přepravy. Kraj totiž další spoje dotuje a financuje z veřejného rozpočtu. Kromě autobusové dopravy to zahrnuje i vlakové spoje, včetně státem dotovaných rychlíků. V zájmu kraje proto je, aby takto financované linky byly hospodárné.
Organizace KIDSOK proto stanovila podmínku, že v intervalu třiceti minut před a po dotovaném spoji nesmí na stejné trase jezdit spoj komerční nedotované linky. To má zabránit potenciálnímu odlivu cestujících a následnému zrušení spoje. Tento postup je s obměnami prý běžnou praxí ve všech krajích.
Chápeme, že to cestující nechápou
„V duchu těchto zásad jsme postupovali i u linky 721341,“ řekla s odkazem na zmiňovanou trasu Brno-Prostějov-Olomouc vedoucí oddělení veřejné dopravy Olomouckého kraje Alena Vašinková.
Zdůrazňuje také, že přepravu mezi Brnem a ostatními zastávkami na trase odbor neomezuje. „Dopravce sám uvedl, že linka je zavedena pro zlepšení spojení mezi městy Olomouckého kraje a Brnem,“ dodává. Účelem tak není poskytnutí alternativy k meziměstské dopravě, kterou provozuje kraj.
Vašinková sama uznává, že z pohledu cestujícího toto rozhodnutí nedává smysl. „Opravdu je nutné problematiku posuzovat jak z pohledu uspokojivého zajištění potřeb občanů, tak z pohledu financování prokazatelných ztrát dotované dopravy,“ vysvětluje Vašinková.
V těchto dnech odbor dopravy dokončuje nové licence pro veřejné dopravce. S ohledem na současnou argumentaci kraje ale není jisté, že po jejich udělení bude situace pro cestující lepší. Záleží na tom, jestli si – z pohledu kraje – nebudou krajem dotovaná a soukromá doprava překážet.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
ANO poprvé ve vedení Plzeňského kraje. Lidovci se vrací s pomocí kontroverzního podnikatele
Zemanův Hlas samospráv? V regionech se bouří proti odcizení názvu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
Nechapu. Proc se kraj montuje do toho, jak budou fungovat dalkove linky? Bez tech dotovanych by to klidne slo taky. Proc se urednici nezameri na zastavkove linky? Doufam, ze jim to volici (cestujici, kterych se to dotklo) spocitaji.
Jako cestující z jedné zastávky Olomouce -Fakultní nemocnice můžu v klidu říct, že se o lidi nestarají. Od nového roku mi zrušili jediný možný spoj, kdy se dalo dostat do Prostějova včas do práce.. (6:15 od Olomouce v Prostějově před 7) Takže v klidu řeknu, že jim jde leda tak o zisk, než o zájmy cestujících!
Nechci obhajovat socialistický režim,ale za něj bylo dopravné žáků,středoškoláků i vysokoškoláků za pakatel.Např. dopravné Litvínov-Praha za 11,-Kč v r.1967.Tak si to přes různé faktory přepočítejte.
Je těžké říct zda to bylo levnější nebo dražší. Důvod jsou skryté výdaje. Všechna doprava byla vlastněna a provozována státem a dotována jako celek. Tedy to co to stálo nad těch 11 Kčs které jste zaplatil za lístek platili všichni poměrnou částí dle jejich daňového odvodu. Dle toho jak je všeobecně „efektivní“ systém takovéhoto přerozdělování neřekl bych, že to bylo levnější. Ale bez relevantních dat nechci hanit.
Víte je to složitější, ale je třeba to napsat. Nešlo pouze o to že „.. Všechna doprava byla vlastněna a provozována státem a dotována jako celek.“ jde o to že veškerá ekonomika byla vlastněna a provozována státem jako celek. Tudíž a proto mohl převádět prostředky podobně jako dnešní podnikatel, který vlastní více podniků a může si tedy jejich zisky převádět mezi nimi podle svého rozhodnutí o potřebných prioritách… Když stát uznal že je potřeba mít levnou veřejnou dopravu po celém území republiky (podobně třeba jako poštu), tak si to zařídil a ty peníze na to dal. I za tu cenu že tím omezil investice na novou technologickou linku do nějaké fabriky..
Zajimá mě jaký jednoduchý člověk na kraji sedí. Buď jezdí do práce autem a tvoří vše pro svou ješitnost, aby to nefungovalo. Myslím si, že doprava se budovala pro lidi a né pro úředníky, kteří rozhodují pro svoji jednoduchost. Zapomínají, že lidé chodí do práce a chtějí chodit třeba včas a jednoduše. Co vede kraj ke zrušení zastávek v centru města a tvoří si nějaké si neúčelnosti. O tomto nelze nic psát vítězí zde jednoduché myšlení úředníků.
Děkuji za pochopení
Ono je to naopak poměrně logické, jenomže na to jsou dvě odpovědi, jedna jednoduchá, a ta druhá složitější.
Ta první jednoduchá – ta asi napadne každého. pokud na stejné trase (a přibližně ve stejné době jezdí dotované a nedotované spoje, skutečně to nemá smysl. Pak ať se ta dotace zruší a každý dopravce jezdí jen za jízdné, a pokud se mu to rentuje.
Ta druhá je složitější – a fakta lze najít když se podíváte do IDOSu (omlouvám se za případné nepřesnosti, neměl jsem čas to prověřit všechny spoje ). Ty spoje nejezdí po stejné trase, ty dotované objíždějí i okolní vesničky, a jezdí v čase kdy je potřeba (třeba brzo ráno, o víkendech, a pod..)- Lidí jezdí méně, takže na tom i prodělávají – a proto ty dotace. Což právě ty komerční nemusí – a obírají je o cestující na uzlových místech a v lukrativních časech.. O což by tedy potom ty dotované měly požadovat vyšší dotace na pokrytí svých ztrát.
Takže vysvětlení od oddělení veřejné dopravy Olomouce je zcela správné.