Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
James Cridland via Foter.com / CC BY, zdroj

Proč si Češi myslí, že jsou jako „ovce“? Podle průzkumů mají stále pocit, že za ně rozhodují „ti nahoře“

Do jaké míry si Češi myslí, že mohou ovlivňovat dění ve společnosti? Podle dlouhodobého sledování STEM veřejnost  nejvstřícněji odpovídala mezi roky  2000 a 2003. Pak nastoupil zhoršující se trend, který se obrací v roce 2014. Přesto zůstáváme  na školní známce mezi trojkou a čtyřkou. Proč nám chybí pocit, že smíme mít na události vliv?

V liberální demokracii je pro občana zásadním vědomí, že může ovlivňovat veřejné dění. Není nějakou anonymní jednotkou nebo číslem, ale může se ozvat jako člověk, jehož důstojnost a základní svobody zaručuje Ústava.

Občan může vstupovat do veřejného prostoru se svými názory, zvednout svůj hlas, děje-li se něco nepatřičného – nebo naopak patřičného, může promluvit, aby se zastal těch, jejichž práva jsou utlačena, nebo vystoupit na obranu svých vlastních zájmů.

Nejlépe za tři…

Jak si stojíme z pohledu možnosti každého ovlivnit dění ve společnosti?

V našem výzkumu se pravidelně ptáme veřejnosti a žádáme, aby známkovala jako ve škole od jedničky do pětky celou sérii témat. Mezi ně patří i možnost ovlivnit veřejné dění.

ovlivnovaniVM

Při pohledu na dvacet let vývoje české společnosti vidíme, že vůbec nejvstřícněji odpovídala veřejnost třikrát za sebou od roku 2000 do roku 2003. Výsledná známka 3,11 z roku 2003 zůstává nejlepším výsledkem od roku 1995.

… dále čtyřky

Naopak historického minima jsme dosáhli v letech 2011, 2012 a 2013. Tedy v době, kdy i celá řada dalších ukazatelů spokojenosti s politikou klesla na velmi nízké úrovně.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Pro úplnost upozorňujeme, že se pohybujeme mezi trojkou a čtyřkou, takže z hlediska známek bychom mohli rozhodně mít ambici dosáhnout i lepšího vysvědčení.

V roce 2014 se situace obrací, začíná vzestupný trend. Dnes jsme na známce 3,43. Chybí nám ještě pocit, že máme na události vliv, protože se o nich rozhoduje někde „nahoře“?

Zkrátka mluvit do veřejného dění je nejen politickým právem. Je dokonce výsadou a odpovědností každého, aby do otevřené arény vstupoval a zasazoval se o věci tam, kde rozhoduje buď anonymní byrokracie, svévole, nebo zájmy velkých peněz.


Materiál je součástí projektu Český seismograf

Společného publikačního projektu HlídacíPes.org a STEM z.ú. – Ústav empirických výzkumů. Základem jsou unikátní sociologická data o vývoji české společnosti za posledních 25 let, díky kterým výzkumníci STEM interpretují naši současnost a predikují blízkou budoucnost. 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Proč si Češi myslí, že jsou jako „ovce“? Není to náhodou tím, že ovcemi jsou?

  • Weber napsal:

   Češi si myslí, že jsou ovce? Říkají o těch druhých, že jsou ovce! Takovou sebekritiku jsem ještě neslyšel a neviděl. Že jsou někteří lidé pohodlní a nechají o sebe starat ty druhé, to se vidí denně na Úřadech práce a jinde. Nahoře se ovšem taky denně bijí o to, aby se o ovce mohli starat. Asi se to oběma stranám líbí a vyplácí.

 2. Němec napsal:

  Nevím zda jsou Češi ovce ale podle Babišova spolku asi ANO. Dokonce si to odhlasovali a ještě se tím chlubí.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Je to tak. Důkaz? Cituji : „Kostelecké uzeniny-Párky v plechovce,stejná gramáž a cena jako v Německu v Kauflandu,ale 17% masa u nás a v Německu 81%.Hádejte kdo je majitelem,ano soudruh Ba…Vím jak přišel k bohatství.“

   • Valach napsal:

    Nemusí to nikdo kupovat a p. B…. nevydělá, jak jednoduché a prosté, že ovčani. Pochopte nabídku a poptávku. Dovezte ty lepčí konzervy. Ústava čl.2/1, už jste je žádal o nápravu?

    • nováček napsal:

     Nežádal Valachu, nežádal. Nemusí to nikdo kupovat, ale kupuje; mimo jiné i proto, že Babišovy Kostelecké uzeniny na štítky nepíší: POZOR,Párky v plechovce, obsahují jen 17% masa, zbytek jsou rozemleté rozvařené drůbeží pařáty! A pan B…. vydělá a ovčani nemusí dovezt ty „lepčí“ konzervy. „Ústava čl.2/1, už jste je žádal o nápravu?“ Ústava čl. 2, odst. (1) :“Lid je zdrojem veškeré moci; vykonává ji prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní.“ To je stejně pravda, jako že myslivec rozřízl vlkovi břicho a babička i Karkulka vyskočily a obě myslivci dlouho děkovaly. A i proto jsou občané ovčany.

 3. petrph napsal:

  Se obávám že v tom má pan Fischer poněkud zmatek. Přece tím že občan může “ vstupovat do veřejného prostoru se svými názory, zvednout svůj hlas, děje-li se něco nepatřičného – nebo naopak patřičného, může promluvit, aby se zastal těch, jejichž práva jsou utlačena, nebo vystoupit na obranu svých vlastních zájmů. „.. vůbec nic neovlivňuje. Na to aby ovlivňovat mohl, by musela druhá strana státu jeho názory akceptovat a po společném dialogu pak ten stát provedl nějaké nápravné opatření.
  Pokud se tak neděje, a občan si může plíce vymluvit, a stát jeho protesty ignoruje, tak se samozřejmě občané musí cítit jako ovce..

  • nováček napsal:

   Stát, moc zákonodárná, výkonná a soudní, jeho protesty ignoruje, protože : moc zákonodárná a moc výkonná je odvolatelná a vyměnitelná za jinou jen jednou za čtyři roky a moc soudní je prakticky nevyměnitelná (s výjimkou ústavních soudců). A jednou za čtyři roky se dají snadno, s vynaložením jisté námahy a hlavně financí, občané změnit v ovčany.

 4. Vyskočil napsal:

  Ano,Češi jsou „ovce“.Nenasávají informace,nevytváří si základní znalostní fundament k rozhodování,podléhají rétorice sdělovacích prostředků a ani u tak oblíbeného piva se sousedy nedocházejí k jednotícímu názoru.Obávám se,že i při volbách je ovlivňují povrchnosti.Pomluvy,majetek,vzhled,vztah k hérečkám,rodinné poměry,minulost,známka z mravů ve škole,sešlost přátel,co a jak příliš pijí….Agentury průzkumu mínění by se u nás měly mít.Opak je pravdou.Protože jsme Češi a na nás si agentury jen tak nepřijdou.

Přidávání komentářů není povoleno