Jaroslav Vogeltanz / Česká editoriální fotografie / Profimedia

Filmový epilog života Václava Havla. Stojí za to ho stále slyšet

Napsal/a Přítomnost 8. dubna 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Co lze ještě přidat k portrétu Václava Havla? Čím přispět k záplavě informací, textů oslavných i analytických, k osobním svědectvím, filmům publicistickým i hraným? Poněkud nepatřičná otázka, protože u mimořádné osobnosti je pořád možné objevovat něco nového, všimnout si dosud nepostřehnutých odstínů charakteru, kreativity a významu.

Platí to i pro Václava Havla. Což jistě věděl dokumentarista Petr Jančárek, jinak by se snad nepustil do práce na časosběrném snímku Tady Havel, slyšíte mě?, který natáčel v posledních letech života dramatika a exprezidenta.

Ale nejspíš by se přece jen pustil, protože režiséra k tomu vyzval sám Havel: obrátil se na něj jako na „svého“ osvědčeného dokumentaristu (natočil o něm mj. snímek Václav Havel, Praha-Hrad), aby sledoval jeho postprezidentské kroky, společenské aktivity i soukromý život.


Text, jehož autorem je kulturní publicistika Agáta Pilátová, je na základě vzájemné spolupráce převzat z aktuálního vydání nezávislého týdeníku Přítomnost. Titulek a mezititulky jsou redakční.


Co nového přidal k portrétu muže, jehož osobnost je stále v živé paměti? Podle mě především lidský rozměr a nevtíravou, zato přesvědčivou autenticitu.

Havel jako aktivní soukromník

Když se Jančárek úkolu ujal, nevím, zda tušil, že natáčí poslední léta života VH; vždyť lidský věk se prodlužuje, devadesátka není tak výjimečný věk jako před lety, zatímco Havel umřel sotva v pětasedmdesáti. Ale je pravda, že jeho zdraví už delší dobu nebylo v dobrém stavu.

Nicméně dokumentaristovi se podařilo vytvořit důstojný filmový epilog Havlova života. Zachytil ho jako aktivního soukromníka, o něhož je neutuchající zájem doma i v zahraničí, jako originálního myslitele, jako umělce (velká část snímku se věnuje přípravě a natáčení filmu Odcházení. Také jako mimořádnou osobnost se svébytným humorem a zároveň křehkého muže s podlomeným zdravím vědomého si svých limitů.

„Jsem pořád mezi lidma, ale v jakémsi smyslu jsem pořád osamělý,“ zamýšlí se dramatik na jednom místě snímku nad svým aktuálním životním stylem, nad údělem muže, který podobně jako protagonista jeho poslední hry a (prvního a posledního autorského filmu) odchází.

Předtím však ještě stihne vyslovit spoustu podnětných myšlenek, setkávat se s lidmi, které má rád a hodně pro něj znamenají (Miloš Forman, dalajláma), účastnit se společenských akcí, které pro něj patrně byly fyzicky i psychicky náročné.

Sledujeme unikátní, dosud nezveřejněné záběry ze soukromí, na cestách a třeba u Formanů doma, kde oba přátelé hledají důležité papíry zapadlé mezi nábytkem. Spolu s Havlem zažíváme všední rána i sváteční večery.

Petru Jančárkovi patří uznáním i za to, že pracoval s taktem a filmařským i lidským respektem k tématu a že se dokázal vyhnout sentimentu či laciným senzacím.

Důležitý prostor věnuje Jančárek vzniku Havlova filmového debutu – snímku Odcházení. Intenzivnímu natáčení předchází „učednické týdny“, kdy si pokorně osvojuje režijní dovednosti a za pochodu se seznamuje s technickými detaily.

Zazní tu rovněž svěřování, vlastně tak trochu omluvné, že celý život toužil se stát filmařem. Měl to ostatně v rodině, jeho strýc Miloš byl tvůrcem barrandovských ateliérů a úspěšným producentem.

Osobnost, která pořád chybí

Záběry z natáčení filmu a sledování Havla-režiséra při práci nepostrádají momenty situačního i slovního humoru, jehož vědomým původcem je často právě protagonista dokumentu.

Humor je přítomen i na jiných místech, vždyť také neoddělitelně patří k Havlově osobnosti. Nechybějí však ani dojemné okamžiky. Momenty, kdy si divák znovu chtě nechtě palčivě uvědomí, jak zásadní osobností Václav Havel byl a jak nám pořád chybí.

Mezi jedinečnými, často objevnými záběry zaznívají četné Havlovy promluvy. Inspirativní názory a postřehy o sobě, soudy o činech minulých i současných, myšlenky o vlastní duši i stavu světa.

Možná je těch sentencí chvílemi až příliš, ale po pravdě – neuškodí občas si připomenout, jak myslela a jednala jedna z bezesporu nejvýznamnějších osobností našich dějin dvacátého i současného století.

Zvláště, když Havlovy komentáře jsou doprovázeny citlivě natočeným a působivě rytmizovaným obrazovým materiálem. Petru Jančárkovi patří uznáním i za to, že pracoval s taktem a filmařským i lidským respektem k tématu a že se dokázal vyhnout sentimentu či laciným senzacím.

Titul filmu, který převzal z Havlovy věty na place, když točil Odcházení, zní o to naléhavěji. Není to jen otázka, ale i výzva.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)