
Proč jsou volby na podzim, vždycky byly na jaře! Problém, na který jsme si zvykli
POZNÁMKA. Víkendové odjezdy na chaty a chalupy dostanou počátkem října nový náboj. Odjezd to bude volební – tedy pro ty, kdo se budou obtěžovat k volebním urnám. První parlamentní volby to budou v nejvyšší ústavní funkci pro prezidenta Petra Pavla, který jejich konání stanovil na pátek 3. října a sobotu 4. října.
Lidská paměť je krátká a tak nám sousloví „podzimní volby“ vlastně nepřipadá už nijak zvláštní. Je však dobré si připomenout, že obvyklý termín parlamentních voleb býval tradičně v úplně jiný čas – na sklonku jara. Obvykle koncem května, či počátkem června. Naposledy to tak bylo ve dnech 28. a 29. května 2010.
Mělo to svůj dobrý důvod. Klíčový zákon pro fungování této země (vlastně každé země) je zákon o státním rozpočtu. Jarní termín volby pohodlně zaručoval, že nový kabinet bude pracovat na vlastním státním rozpočtu a promítne do něj tedy vlastní vize, nápady a priority.
To, jak je to v lidské paměti dávno, dokazuje fakt, že tehdy zvítězila s 20,45 % dnes marginální a pod názvem Socdem živořící Česká strana sociálně demokratická.
Ovšem podzimní termín znamená úplně něco jiného: návrh státního rozpočtu je dědictvím vlády končící. Tedy – připravuje jej vláda, která již v tomto složení s nejvyšší mírou pravděpodobnosti pokračovat nebude a dělá to na vrcholu předvolební kampaně, kdy bývají politici – řekněme – rozpočtově velkorysejší a uvolněnější.
Kvůli tomu se také po posledních volbách stávající vláda Petra Fialy ocitla v rozpočtovém provizoriu: nechtěla pracovat s „má dáti – dal“, jak ho v roce 2021 se schodkem 377 miliard korun dopředu nalajnovala tehdy končící ministryně financí Alena Schillerová.
Nově vzniklá sněmovna pak tento rozpočet neschválila, vláda chystala rozpočet vlastní, s deficitem 300 miliard, a až do března 2022 jela podle provizoria (jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje maximálně do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce).
Je velmi pravděpodobné, že tato situace se bude opakovat – jen v převráceném gardu. Nová vláda (nestane-li se neočekávané) určitě nebude chtít dědit rozpočet s podpisem Petra Fialy, respektive Zbyňka Stanjury.
Tyhle rozpočtové tahanice mezi starou a novou vládou, stejně jako podzimní termíny voleb do Poslanecké sněmovny, jsou dědictvím „kauzy Nagyová“.
Přesto stávající vláda musí návrh rozpočtu ze zákona připravit a musí jej schválit do konce září.
„Takže to bude poslední aktuální předvolební téma. Což není dobrá zpráva buď pro vládu, nebo pro rozpočet,“ komentoval to na sociální síti X trefně exministr financí Miroslav Kalousek.
Uvidíme tedy, co se nakonec v předvolebním čase v rozpočtu objeví a co tam případně zkusí vláda nastražit za miny pro své nástupce…
A jak že to všechno vzniklo? Tyhle rozpočtové tahanice mezi starou a novou vládou, stejně jako podzimní termíny voleb do Poslanecké sněmovny, jsou dědictvím „kauzy Nagyová“. Datují se do roku 2013, kdy byly po pádu vlády Petra Nečase předčasné volby vypsány na 25. a 26. října.
To, jak je to v lidské paměti dávno, dokazuje fakt, že tehdy zvítězila s 20,45 % dnes marginální a pod názvem Socdem živořící Česká strana sociálně demokratická. Na druhém místě – a bylo to velké překvapení – byl nováček ANO 2011 a třetí byli komunisté, kteří se ještě za svůj název dostatečně nestyděli.
Od té doby se v podobný čas přirozeně každé čtyři roky opakují. Třeba nám zase někdy k návratu k rozpočtově vstřícnějšímu volebnímu jaru pomůže pád nějaké příští vlády.

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Aleš Rozehnal: To, že zločinec podaruje stát, není ve světě až tak neobvyklé

Slováci v Česku hájí korespondenční volbu: U nás to funguje, u vás může taky
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
27 komentářů
Trochu ve mně hrklo, když jsem uviděl obrázek kobyly Nagyové, (dřela přeci jako kůň, jak říkal sám ubožáček premiér), že bude zase sama vládnout republice. Tak to jsem si oddych (možná naivně).
Pravda, v tom se Nečas tenkrát projevil jako kavalir. Když mu Janičku sbalili policajti, tak to vzal politický na sebe a podal demisi z místa premiéra.
Což vlastně nemusel, mohl to všechno zapřít a ta vláda by se udržela.
No a pak si Janičku ještě vzal (teďy předtím se musel ještě rozvést). A ještě ji pak kryl u soudů,
Takové karaktery už v dnešní politice nejsou 🙂
necas zachranil cesko pred bankrotem, kdyz kratce pote co se stal premierem zariz dotovani FVE, ktery v 2005 prosadil paroubek se svejma sosana, komousema a martanama. a v 2009, kdy zakon bylo potreba zmenit, tak se sosanama, komousema a tlustym na jare zariz topolankovu vladu a fischer, kterej premieroval vic jak rok, se na zruseni dotaci solarnim baronum vykaslal.
.
a diky tomu prijdou dotace do fotovoltaik o 3/4 bilionu draz nez kdyby se zarizly o rok driv a misto 60hal ke kazdy kWh bychom platili 15hal.
nebyt necase, tak to je jeste mnohem vic
Nová vláda může rozpočet utnout.
To neřeš nečlověče stejně nemáte šanci a jak dojde k podvodu, vyhlásíme “vyjímečný stav“ §§
Pravda, v tom se Nečas tenkrát projevil jako kavalir. Když mu Janičku sbalili policajti, tak to vzal politický na sebe a podal demisi z místa premiéra.
Což vlastně nemusel, mohl to všechno zapřít a ta vláda by se udržela.
No a pak si Janičku ještě vzal (teďy předtím se musel ještě rozvést). A ještě ji pak kryl u soudů,
Takové karaktery už v dnešní politice nejsou 🙂
Státy EU, Německo, Francie, Itálie, dělají volby za jeden den. U nás kvůli Prazakum jsou dvojdenni, prý jezdí na chaty. Krizi kterou je zmítana ČR nevyřeší odkládáne volby v podzimnim termínu. Hospodářská a politicky krize to je vysledek Fialovy vlády. Náprava chyb této vlády bude velmi obtizna.
Je to tak, ve většině států jsou volby jeden den, a to v neděli, kdy lidé doma odpočívají. V ČR se neděle nesvětí, dokonce jsou otevřené obchody.
Jářku, kdyby šlo jenom o ty obchody, že áno? Ale těch profesí, kde jedou durch svátek, nesvátek je spousta.
Kdybych to vzal jen namátkou, požárníci , policie, nemocnice, doprava, vlaky autobusy, letadla, letiště, ona i spousta podníků jede pře víkend, média, TV aj rozhlas jedou přes ten svátek taky, včetně přenosové sítě vysílačů, k tomu si přidejte vlastně taky elektrárny. Byla by toho spousta.
Takže možná by stálo se napřed poučit, jak tohle řeší v těch „jiných státech“. Možná vůbec, a řeknou že na tyhle lidi u voleb kašlou. Nebo už tam mají povolenou korespondenční volbu pro všechny, což taky přináší jiná rizika. Nebo tam mají možná lacinější taxíky, když si někdo z té práce „odskočí“ tím taxíkem odvolit a hned zpátky.
Fakt nevím, stálo by to za analýzu..
Je zde zoufalá snaha co nejvíce se odlišovat od Západu.
O žádné konkrétní krizi nic nevím a taky netuším co chcete napravovat. Můžete to upřesnit ?
vyhoda podzimnich volem je, ze ubude duchodcu, kteri vetsinou voli 25085 a vselijaky dezinformatory a naopak pribudou cerstvi osmnactileti, kteri vetsinou voli zodpovedne s ohledem na svoji budoucnost
Další důchodci ovšem přibudou. A netěšte se, mezi prvovoliči narůstá podpora „antisystémových“ stran, protože mladí lidé vidí, jak současná vláda důsledně likviduje jejich budoucnost (likvidace pracovních míst, znepřístupnění bydlení pro mladé rodiny, šílené zdražování a znehodnocování peněz, dovoz toxických potravin ze zemí 3. světa a současně likvidace našeho zemědělství, produkujícího potraviny netoxické, a mnoho dalšího). Mladí lidé nejsou blázni, aby něco takového podporovali, dnes má většinovou podporu „systém“ u třicátníků až padesátníků, kteří už „jsou za vodou“ a většina zmíněných .opatření vlády na ně nedopadne, nebo jen daleko mírněji.
odchazej staroduchodci, kteri vetsinu svyho zivota prozili za komousu, cast z nich mela rudou komunistickou legitimaci, s demokracii po 1989 se nesmirili a proto voli 25085 komouse, okamurovce se zakrvacenejma kudlama a podobny dezole
.
tyhle dezole volej mladi nevzdelanci hlavne z ucnaku bez maturit, kterych ja ale mensina
.
to ze tolik lidi voli nejvetsiho agrobarona v cechach co produkuje toxicky potraviny o kterych pises, parky bez masa a kucha kurata dovezeny z polska a lidem za to plati minimalni mzdu, svedsi o jejich iq tykve
Po celé EU vyhrávají antisystémové strany jak ve „volbách na zkoušku“ (u těch, co nedosáhli volebního věku), tak i u prvovoličů a ještě o něco starších.
Prostě, lidé jsou stále více znechuceni podvody s ekologií, které podporuje EU a s ní kolaborující strany. A v podstatě na úkor životních perspektiv nastupující mladé generace. Ostatně, EK je přehlídkou nekompetentních seniorů a seniorek.
.
Agrobaron produkuje potraviny podle norem EU. Je to EU, která chce dovážet maso z Argentiny, procpané u nás zakázanými růstovými hormony a antibiotiky, a rostlinné produkty ze zemí, kde se používají v EU zakázané GMO a pesticidy (to platí i pro dovozy z Ukrajiny).
Buď jsou tyto věci neškodné, a pak ať je povolí i našim zemědělcům (což by vedlo ke snížení ceny jejich produktů), nebo jsou opravdu škodlivé, a pak by se dovážet neměly, bez ohledu na zemi původu.
A lidi nejsou hloupí, tohle a spoustu dalších věcí ví stále širší okruh lidí,, a proto volí „antisystémové“ strany
Omyl. Lidé jsou hloupí. jděte se potívat do Kauflandu když je zboží v akci. Ale pozor, občas jde o život když se přimotáte. Netušíte co dokáží zdivočelí důchodci.
A vy vidíte jako „znak chytrosti“ kupování předražených šmejdů mimo akce?
Možná ještě k těm „zakrváceným kudlám“: Já mohl jako školák celá odpoledne běhat s kamarády po venku jen s klíčkem na krku a provádět různé hry a alotria. A v podstatě ještě moje dcera, když byla malá, taky. Syn, který je mladší, už ne, leda na chatě nebo na vsi, ale ne ve městě. A současné děti tohoto věku musí neustále pobývat v nějakém zajištěném prostoru, mimo jiné kvůli těm „chirurgům z dovozu“. Podepisuje se to na jejich zdraví, mj. dosti drastickou epidemií obezity, u níž je nedostatek normálního, neorganizovaného, pohybu jedním z hlavních příčinných faktorů.
A v tom věku kolem 18 si už spousta z nich začíná uvědomovat, o co byli okradeni a jak je to poznamenalo, fyzicky i psychicky. A jistě budou chtít. aby jejich děti vyrůstaly za podobných podmínek, jako jejich rodiče a prarodiče. A hned máte spoustu mladších voličů a prvovoličů motivovaných volit antisystémově.
MMCH, když se hlasovalo o vstupu do EU, tak prakticky třída prestižního gymnasia, do níž chodila moje dcera, hořce naříkala, že jim ještě není 18 a nemohou hlasovat proti vstupu. Oni měli družby s nějakými školami v EU, byli tam na výměnných pobytech a tamní poměry velice dobře znali a nestáli o jejich zavedení v tuzemsku, což se, bohužel, dělo a děje.
To šílené zdražování bych rád viděl. Je někde k vidění? Letos mi vraceli přeplatky za energie cca 30 000 Kč. Benzín je levnější a nakupovat jezdím každý druhý den a nic šíleného nevidím. No a současná mánie bydlení je bublina které moc nerozumím. Jen “ kontrolní otázka“ V Praze je téměř stejný počet obyvatel jako před válkou. Od té doby se zběsile staví. Kde ti lidé bydleli předtím?
Poskytl jste jim bezúročnou půjčku. Komerčně by za ni zaplatili v desetitisících na úrocích.
Popsáno správně, jen bych si ještě dovolil 2 poznámky.
1) Z hlediska té neustále zmiňované etiky a morálky, to byla Nečasova vláda skutečně ta poslední která zaplatila za své politické chyby a skončila předčasně.
Ovšem, tedy, pro upřesnění, tu demisi podal tehdy osobně za sebe a na svou osobní zodpovědnost pan premiér Nečas.
Zatímco – ty další vlády už nikdy ani takovou míru etiky a slušnosti vůči voličům nenašly, a držely a drží se svých vládních křesel až do konce.
ale 2) Když už bylo taky napsáno, že “ (po podzimních volbách v roku 2021 ) nová vláda pana Fialy nechtěla pracovat s návrhem rozpočtu na rok 2022 předešlé vlády, a vytvořila si si svůj nový. Pak je taky nutné taky říct, že Fialova vláda ani tento svůj svůj rozpočet nedokázala dodržet, a během roku si odhlasovala další změnu, kde ten deficit zase výrazně navýšila.
A že něco podobného se stalo za rok 2024, a že dokonce něco podobného hrozí i letos, antož rozpočtové rezervy už jsou teď vyčerpány.
Jářku, zvykněme si tedy ,že politické sestavování a prezentace státního rozpočtu, má v sobě silný propagandistický náboj , možná silnější, než vlastní efektivita hospodaření se státními penězi..
fialka pri sestavovani rozpoctu na prelomu 2021/2022 neprozretelne nepocital s ruskou valkou na Ukrajine od konce unora 2022 a tedy navalem uprchliku z Ukrajiny a dale prohloubenim energeticke krize, ktera zacala uz za babise 25085 – jen za posledni rok jeho vlady vystoupala silova elektrika z 1.23kc/kWh na 6.17kc/kWh, tedy na na petinasobek, coz melo devastujici vliv na statni rozpocet hlavne v letech 2022 a 2023.
dnes je koncova nabidkova cena elektriky od CEZu nizsi nez byla cena pred koncem premierovani babise 25085
.
kdyz pripoctes vypadek 150mld za zrusenou superhrubou mzdu od 2021, 50mld za zrusenou dan z nabyti nemovitosti taky od 2021, o 80mld vic na zbrojeni, nekolik desitek mld vic do dalnic a silnic, tak by ses dnes se schodkem dostal na nulu.
a to do toho nepocitam o 150mld vic, ktery jdou na duchody a dalsi desitky mld navic na socialni davky
Tak třeba válka na Ukrajině začala ještě předtím než Fialová vláda ten svůj návrh rozpočtu přinesla do parlamentu. A už Stanjura tenkrát upozorňoval že ty peníze na Ukrajinu navíc potřeba budou. Leč odhasovalo se to naruzovo.
No a pokud se týká třeba supermzdy tu si přece dohodnu Fiala ještě s Babišem a sám tvrdil, že těch 150miliard ušetří ve státním rozpočtu snadno.
Jenomze pohledem na výše státních rozpočtu, od roku 2022 tak ty neustále rostou a rostou nejen z těch důvodů co píšete ale ve výdajích státu úplně. Daně už mezitím Fialová vláda zvyšovala taky, ale moc to nepomohlo.
Jâřku opravdu jsem zvědav jaký návrh rozpočtu na příští rok zveřejní Fialová vláda letos akorát měsíc před volbami. To bude opravdu zajímavá předvolebni diskuze..
navrh byl vladou schvalenej zacatkem unora pred ruskou valkou na Ukrajine a parlament ho schvalil parlament zacatkem brezna logicky s tim, ze kvuli rusky valce zrejme bude muset menit, ale nikdo netusil jak se valka vyvine
tak moh schodek nacenit na 500mld jak to udelal 25085 s alenkou a pak se chlubit, ze usetril 100mld
.
nebejt rusky valky na ukrajine a energeticky krize, tak by se tech 150 mld za superhrubou vpohode usetrilo
Důchodcům soudruh Fiala sebral přibližně tolik, kolik dal navíc provozovatelům a budovatelům OZE. Takže se nedivte, že důchodci politiku OZE nepodporují, když je na jejich úkor (a žádný pozitivní smysl ty ekošroty nemají).
prumernej duchod v 2021 za babise 25085 byl 15350, ted za fialky 21080
tedy za fialky zvyseni skoro o 6tis, resp skoro o 40%
.
duchodci jsou snad jedina socialni skupina, kterych se inflace nedotkla a naopak jejich duchody vzrostly vic nez inflace, kterou rozjel babis 25085 tim, jak posledni 2 roky svyho chaotickyho premierovani zaviral celou zem a rozhazoval – prej kvuli kovidu – treba stovky milionu kasinum.
podle NKU 90% babisovyho schodku z kovidovyho obdobi s kovidem vubec nesouviselo
.
uz koncem unora 2020, tedy jeste pred kovidovejma opatrenima, byl schodek 40mld – tedy uz vycerpanej za celej rok 2020
Pochopitelně, v původní výši mělo přidání důchodcům pokrýt inflaci. Ve snížené ji nepokrývá. Důchodci mají reálně méně peněz než měli.