Ilustrační foto: Profimedia

Proč je představa, že státní podniky slouží veřejnému zájmu jen ekonomickou iluzí

Napsal/a -pes- 13. března 2025
FacebookXPocketE-mail

Podstatou této iluze je představa, že podniky ve veřejném vlastnictví, ať státním, krajském nebo municipálním, se ve srovnání se soukromými více ohlížejí na veřejné zájmy. Je to však idea často velmi zjednodušená nebo zcela nesprávná.

Skutečností totiž je, že stát tyto podniky velmi často nemá příliš pod kontrolou. A pokud je skutečně kontroluje, pak velmi často spíše ve stranickém či politickém zájmu, nikoliv v „zájmu veřejnosti“.

Důvodem je způsob, jakým jsou podniky ve veřejném vlastnictví řízeny a spravovány. V jejich řízení či správě se totiž v důsledku nedostatečné kontroly velmi často uplatňují spíše zájmy osob stojících v jejich čele.


Text je ukázkou z knihy Ekonomie bez mýtů a iluzí – 2. aktualizované vydání: Jak ekonomika funguje doopravdy.

Publikujeme jej se souhlasem nakladatelství Grada i autora. Tím je Doc. PhDr. Ing. Jan Urban, CSc., v minulosti působil jako šéfredaktor časopisu Ekonom, byl poradcem v několika mezinárodních konzultačních firmách, v současnosti je docentem v Ústavu podnikové strategie Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.


Za zachováním neefektivních nástrojů jejich řízení a správy navíc často stojí silné ekonomické a politické zájmy. Mají-li pak tyto podniky povahu přirozených monopolů či zaujímají-li na svém trhu dominantní postavení, je jejich regulace ze strany regulatorních orgánů zpravidla slabší než v případě podniků soukromých.

Slabá kontrola státních podniků

Cíle veřejných podniků ani odpovědnosti jejich představitelů často nejsou jednoznačně stanoveny či důsledně vymáhány. Podniky ve veřejném vlastnictví nejsou vždy řízeny na čistě obchodní bázi: oproti soukromým firmám mají totiž zpravidla více cílů, například zajistit dostupnost určitých služeb, přispět k vyšší zaměstnanosti, umožnit nízké nebo naopak vysoké ceny určité produkce či služeb apod.
Jejich priority přitom nemusejí být zcela jasně stanoveny. Stanovení „veřejného zájmu“ je však obtížné: sleduje-li politika veřejných firem určité sociální cíle, jde zpravidla o opatření, která přinášejí různý prospěch i různé náklady různým skupinám obyvatel.

Nejasné cíle však současně znesnadňují hodnocení úspěšnosti těchto podniků či jejich vedení a vedou k rozptýlení odpovědnosti jejich vrcholných představitelů.

O tom, že je podnik řízen ve „veřejném zájmu“, nemusí svědčit ani absence jeho zisku. Ta totiž zdaleka neznamená, že jeho produkce je ve srovnání se soukromou firmou levnější a pro občany přístupnější.

Nižší provozní efektivita veřejných podniků, nejčastěji v důsledku jejich přezaměstnanosti, která zvyšuje jejich náklady, vede totiž často k tomu, že cena jejich produktů a služeb je v konečné instanci vyšší. Část této ceny mohou navíc hradit v podobě dotací daňoví poplatníci.

Řízení a správu veřejných podniků ztěžuje i skutečnost, že jejich cíle se často mění, většinou v závislosti na politickém cyklu. Změna volebních výsledků přitom často vede i k personálním změnám správních, resp. kontrolních orgánů těchto podniků.

Pro výkonný management veřejné, například municipální firmy to může znamenat, že v roli „vlastníka“ vůči němu v každém volebním období vystupují jiní a jinak zaměření představitelé. Krátkodobé působení těchto „vlastníků“ má přitom sklon posilovat jejich krátkodobé, často osobní cíle.

Platy šéfů státních firem se často stávají jedním z nejúzkostlivěji střežených státních ekonomických tajemství.

Veřejné podniky požívají navíc často dominantní postavení na trhu. Stejně jako soukromé podniky, které nejsou vystaveny konkurenci, vyžadují proto ve veřejném zájmu určitou regulaci. V případě veřejných podniků však tato regulace často není příliš účinná. Stát totiž svou vlastnickou a regulatorní funkci zpravidla nedokáže účinně oddělit.

Skupinové zájmy najatých manažerů

Regulatorní dohled na veřejné podniky má proto tendenci těmto podnikům ve vztahu ke spotřebitelům „nadržovat“, na což doplácejí jejich zákazníci. Často dochází k tzv. zajetí regulátora, tedy k situaci, kdy domněle nezávislý regulační orgán je ve skutečnosti ovládán zájmy státního monopolu.

Stát navíc v této situaci dává nezřídka přednost svým fiskálním příjmům před zájmy spotřebitelů, což vede k poklesu celkového blahobytu.

Výkonnost veřejných podniků tradičně snižuje i obsazování jejich správních, resp. kontrolních orgánů, které se opírá o spíše politické než odborné předpoklady. Personální politika uplatňovaná při obsazování statutárních orgánů či vrcholových manažerských míst veřejných organizací je často v područí politických zájmů a neodpovídá nárokům na jejich řízení.

Ještě závažnější je však často slabá a formální kontrola managementu veřejných podniků ze strany jejich „vlastníků“. Častá je i souhra mezi zájmy managementu a správních či kontrolních orgánů podniku.

Do hospodaření těchto podniků se tak namísto obchodních i veřejných zájmů velmi často promítají spíše osobní nebo skupinové zájmy najatých manažerů, politiků nebo státních úředníků.

Odpovědnosti manažerů či správních orgánů veřejných podniků jsou navíc často oslabeny jejich rozdělením různým orgánům, například dozorčí radě, ministerstvu a jeho příslušníkům, vládě a jejím členům, politické straně apod.

Častá je i tendence vyhýbat se osobní odpovědnosti pomocí kolektivního způsobu rozhodování a neúměrného zvyšování počtu členů statutárních orgánů veřejných firem.

Skutečnost, že veřejné podniky mají za cíl sledovat určité veřejné cíle, neznamená, že si jejich manažeři tyto cíle nepřizpůsobí svým potřebám.

Souznění zájmů managementu a dozorčích orgánů veřejných podniků dokládá i přístup k jejich finančnímu ohodnocení. Členové představenstva a dozorčí rady jsou při odměňování často „na stejné lodi“ a dozorčí rada se tak stává prakticky zbytečným orgánem.

Příznačné přitom je, že tento fakt státním orgánům nijak nevadí. Naopak, platy šéfů státních firem se často stávají jedním z nejúzkostlivěji střežených státních ekonomických tajemství.

Spekulace proti národní měně

Zkušenosti s fungováním podniků ve veřejném vlastnictví získala v uplynulých desetiletích řada vyspělých zemí. Zejména v západní Evropě, ale i v Kanadě byla v letech po druhé světové válce řada dříve soukromých firem zestátněna. Další státní či veřejné podniky byly vytvořeny „na zelené louce“.

Šlo často o podniky, kde příčinou státního vlastnictví nebyl přirozený monopol či jiná forma tržního selhání, ale snaha vlád vytvořit podniky sloužící širším zájmům veřejnosti.

K podnikům ve státním vlastnictví se tak zařadily nejen letecké, železniční či další dopravní společnosti, ale i důlní, loďařské, lesnické, zemědělské a další firmy. Jejich vedení dostala za úkol starat se nejen o „rozumnou“ návratnost investovaného kapitálu, ale i o sledování dalších „sociálních“ cílů, jako je udržování zaměstnanosti nebo posilování regionálního rozvoje.

Někdy byly důvody k vytváření těchto firem převážně ideové – vycházely z představ o možnosti vytvoření tzv. demokratického socialismu.

Zkušenosti s těmito firmami však po několika desetiletích vedly k vystřízlivění. Nejčastějším problémem státních firem byla jejich ztrátovost, která v některých případech (například ve Francii) přivedla stát na okraj bankrotu nebo si vynutila měnovou devalvaci.

Nízká finanční výkonnost však nebyla jediným problémem. Mnohé z nich selhaly i při podpoře „veřejných zájmů“, k jejichž prosazování byly vytvořeny. Jejich přínos byl v tomto směru často slabší než u regulovaných či konkurenčních soukromých firem.

V některých případech se jejich chování dokonce dostalo do rozporu se zájmy státu či veřejnosti. Ve Francii státní ropné společnosti volně spekulovaly proti národní měně; v dobách, kdy na domácím trhu vládl nedostatek, odmítaly omezit své dodávky do zahraničí, vůči svým domácím konkurentům používaly politiku cenového dumpingu apod.

V USA se některé veřejné společnosti zařadily mezi nejhlasitější odpůrce zavádění ekologických regulací, státní jaderné reaktory se zde při kontrolách ukázaly být ty nejméně bezpečné apod. Časté bylo i nedodržování pravidel výběrových řízení, manipulování s údaji vztahujícími se k čerpání dotací apod.

Najít správné motivační nástroje

Skutečnost, že veřejné podniky mají za cíl sledovat určité veřejné cíle, neznamená, že si jejich manažeři tyto cíle nepřizpůsobí svým potřebám.

Prosazování veřejného zájmu je tak u soukromých, ziskově orientovaných firem paradoxně jednodušší. Tyto organizace totiž silně reagují na finanční pohnutky, jež má stát plně v rukou, a vláda, která chce, aby soukromé podniky sledovaly určité veřejně prospěšné cíle, tak k tomu má všechny nástroje. Regulace chování těchto firem je proto podstatně snadnější než snaha změnit chování firem veřejných.

Podaří-li se naopak vládě zavést a využívat adekvátní ekonomické motivační nástroje, na něž soukromé podniky předvídatelným způsobem reagují, může s nimi snadno manipulovat. U státních firem napojených na politické zájmy, které si navíc své motivační nástroje často vytvářejí samy, funguje tato „manipulace“ mnohdy spíše obráceně.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)