Přispěl Miloš Zeman ke zvýšení vážnosti hlavy státu? Méně než Havel a Klaus

Napsal/a Pavel Fischer 7. března 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Výkon funkce hlavy státu předpokládá nejen určitý soubor ústavou přesně vymezených pravomocí. Veřejnost také očekává, že politik bude  zastávat funkci hlavy státu důstojně a že přispěje k vážnosti instituce.

Prvnímu prezidentovi demokratického Československa mimořádně pomohlo, že mistrně zvládl symbolickou rovinu výkonu úřadu. Bez velkého přehánění lze říci, že T. G. Masaryk přispěl prestiži úřadu hlavy státu zcela zásadní měrou. S ním se musel a bude muset poměřovat i každý z jeho nástupců.


Chcete podpořit HlídacíPes.org?

Udělejte to ZDE a získejte tak i unikátní publikaci ZE – MAN.


Každoročně si v den 7.  března připomínáme narozeniny prvního československého prezidenta. Jak si stojí  z hlediska vážnosti prezident České republiky Miloš Zeman?

Sestupná tendence

Miloš Zeman se ujal úřadu hlavy státu 8. března 2013. O půl roku později jsme se tázali veřejnosti, zda přispěje ke zvýšení vážnosti úřadu prezidenta. Dotázaní se rozdělili do dvou táborů. Téměř polovina respondentů (48 %) očekávala, že Miloš Zeman k vážnosti úřadu přispěje, polovina tomu nevěřila.  Jak si vedl podle názoru veřejnosti od té doby?

V dalších průzkumech již mezi veřejností převážil názor, že Miloš Zeman nepřispívá ke zvýšení vážnosti úřad prezidenta.

Graf 1

Zasadíme-li tato čísla do kontextu a porovnáme-li je s jeho předchůdci, celkový graf ukazuje, že dnešní hodnoty postojů veřejnosti jsou méně než na polovině toho, jak česká veřejnost hodnotila Václava Havla a Václava Klause:

Graf 2


Materiál je součástí projektu Český seismograf

Společného publikačního projektu HlídacíPes.org a STEM z.ú. – Ústav empirických výzkumů. Základem jsou unikátní sociologická data o vývoji české společnosti za posledních 25 let, díky kterým výzkumníci STEM interpretují naši současnost a predikují blízkou budoucnost. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)