Foto: HlídacíPes.org

Prezidentští kandidáti na TikToku. Šance oslovit mladé voliče i bezpečnostní riziko, varují experti

Napsal/a Jan Žabka 5. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

S rostoucí popularitou v Česku se sociální síť TikTok stala i místem, kde probíhají politické kampaně. TikTok jako způsob oslovování potenciálních voličů využívají i prezidentští kandidáti, konkrétně Danuše Nerudová, Marek Hilšer, Pavel Fischer a Karel Diviš. Experti však u této původně čínské sítě varují před bezpečnostním rizikem a úniky citlivých informací.

V Česku síť založenou na sdílení krátkých videí využívá přes dva miliony lidí a celosvětově jde o jednu z nejrychleji rostoucích platforem. I když řada lidí TikToku přisuzuje hlavně zábavný obsah, mladí lidé tuto síť využívají k vyhledávání informací častěji než Google.

Jde o atraktivní marketingový nástroj využívaný firmami pro propagaci produktů, ale i novináři (svůj vlastní profil na TikToku má i HlídacíPes.org, pozn. red.) nebo politiky. TikTok se stal i nástrojem pro propagaci kandidátů v právě probíhající prezidentské kampani.

Síť je ale v západním světě hojně kritizována kvůli čínskému vlastnictví, únikům dat uživatelů a jejich poskytování Číně. Na konci minulého roku navíc vyšlo najevo, že někteří zaměstnanci společnosti ByteDance, která TikTok provozuje v USA, špehovali americké novináře.

Bezpečnostní experti tak o TikToku mluví jako o bezpečnostním riziku. O to víc v případě jeho využívání kandidáty na prezidenta, kteří bojem o Hrad aspirují na velitele ozbrojených sil a v budoucnu mohou mít přístup k citlivým informacím.

Nerudová: „Až co řekne NÚKIB.“

„Je velkou otázkou, jestli je vhodné, aby prezidentští kandidáti používali sociální síť, před jejiž nebezpečností varují i tajné služby. Práce sítě s osobními údaji je velice laxní,“ upozorňuje Miloš Gregor, expert na kyberbezpečnost a politický marketing z Masarykovy univerzity v Brně.

Podle informací HlídacíPes.org síť zatím oficiálně využívají čtyři kandidáti – Danuše Nerudová, Marek Hilšer, Pavel Fischer a Karel Diviš. Nerudová, která v průzkumech patří mezi favority, má na sociální síti TikTok v podstatě stejný počet sledujících jako na Twitteru – zhruba osmdesát tisíc lidí. Jde o jeden z jejích nejsilnějších marketingových kanálů.

Populární profil má také Diviš s více než sedmnácti tisíci sledujících. Fischer a Hilšer mají menší profily o pár stovkách podporovatelů. Na síti jsou i profily dalších kandidátů, které se však označují jen za „fanouškovské“ a nejde o oficiální profily kandidátů.

Foto: HlídacíPes.org

Podle Gregora není jasné, jak a zda vůbec by kandidáti v případě zvolení síť používali: „Přeci jen je prezident vrchní velitel ozbrojených sil, nejvyšší ústavní funkcionář a člověk s přístupem k utajovaným informacím,“ připomíná.

Redakce HlídacíPes.org proto zmíněné kandidáty s tímto dotazem oslovila. Pavel Fischer a Marek Hilšer by v případě zvolení síť nadále nevyužívali. „Z bezpečnostního důvodu,“ reagoval stručně mluvčí Hilšerovy kampaně Petr Janoušek.

„Pan Fischer na svém telefonu TikTok z bezpečnostních důvodů nemá. Aktivitu na něm po skončení kampaně ukončí,“ říká mluvčí Pavla Fischera Mária Pfeiferová. Využití TikToku před volbami v kampani zdůvodňuje tím, že „jsou na něm miliony uživatelů“.

Danuše Nerudová využívání sítě v případě zvolení dopředu neodmítá: „Tým paní Nerudové by konzultoval danou věc s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Přijali bychom opatření, která by nám NUKIB doporučil a šla by případně nad rámec těch, která již máme přijatá,“ doplňuje mluvčí kampaně Nerudové Filip Vích.

Reakci Karla Diviše se redakci nepodařilo do vydání článku získat.

Nejen bezpečnost. Je tu i morální dilema

Podle odborníka na Čínu a moderní technologie Jana Švece z Ústavu mezinárodních vztahů záleží především na tom, jak marketingový tým daného kandidáta síť využívá a jestli přijal nějaká opatření, aby potenciálnímu úniku dat zamezil.

„Používají mobil, který používají jen pro ten TikTok nebo pro aplikaci? To je rozhodující. Síť dokáže získávat informace o GPS lokaci, IP adresy nebo další informace o zařízení. Je třeba si dát pozor, jestli nedávají síti přístup k fotografiím, mikrofonu či kontaktům,“ varuje Švec.

Využití samostatného telefonu pro TikTok je podle něj zásadní: „Ideálně by mobil neměl putovat stejným způsobem jako prezident a aplikace by neměla dostat přístup k mikrofonu a fotoaparátu.“

Bezprostřední riziko v případě dodržení bezpečnostních návyků zatím nevidí. Data podle něj neputují přímo k čínské vládnoucí komunistické straně. Čínské úřady však mají u tamních firem vždy rozhodující slovo, a tak tento únik v budoucnu hrozí.

„Riziko hrozí například v momentě, kdy by se vyostřily vztahy s Čínou v souvislosti se situací na Tchaj-wanu nebo by v horším případě došlo ke světovému konfliktu, do kterého by se Česko zapojilo. V těchto momentech je možné data ze sítě zneužít i zpětně a nikdy nevíte, co se jim bude hodit,“ popisuje možné scénáře.

Vedle bezpečnosti ale Švec vidí u TikToku i morální dilema: „Čínská verze TikToku má tisíce cenzorů, síť spolupracuje s tamní policií, podílí se na represích proti Ujgurům a slouží taky k propagaci vládních kampaní. Užíváním tak dochází k nepřímé podpoře represí – ziskem sítě z reklamy a rozvojem technologií skrze poskytování velkého množství dat.“

„Když se i sami kandidáti shodnou, že to není vhodné pro prezidenta, je otázka, zda to mají vůbec využívat jako kandidáti,“ dodává Miloš Gregor.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)