dclay via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Prevence terorismu na Pražském hradě. Ví Hrad něco, co v podhradí zatím netušíme?

Napsal/a Robert Břešťan 11. srpna 2016

Turisté i tuzemští návštěvníci Pražského hradu by si měli dobře rozmyslet, čím před vstupem do historického areálu naplní své tašky a zavazadla. O „podezřelé předměty“ by totiž mohli přijít.

O co přijdou určitě, je čas. Před všemi vstupy do Pražského hradu se od konce července tvoří dlouhé fronty spolu s tím, jak příslušníci policie i armády prohlížejí návštěvníkům zavazadla a kontrolují je přenosnými detektory kovů.

Prostě jsme to vyhodnotili

Na otázku, proč se s kontrolami v této podobě začalo právě v tuto dobu neumí, či nechce, dát nikdo konkrétní odpověď. „Prostě jsme toto místo vyhodnotili jako rizikové a tímto způsobem ho zabezpečili,“ odpovídá kancléř Vratislav Mynář.

Hrozby terorismu nelze brát na lehkou váhu, proto by bylo dobré vědět, zda mají opatření jiný důvod, než ten, že lidé z okolí prezidenta „prostě toto místo vyhodnotili jako rizikové.“

„Z taktických důvodů nebudeme žádná bezpečnostní opatření konkretizovat nebo komentovat,“ prohlásil opakovaně mluvčí Jiří Ovčáček. Opatření odmítl s odkazem na mluvčího komentovat i ředitel bezpečnosti Jan Novák.

Náhlé a rozsáhlé opatření by přitom mohly napovídat tomu, že existují konkrétní zpravodajské informace o možném riziku hrozícímu konkrétně Pražskému hradu.

Hrad je však potenciálním „měkkým cílem“ konstantně – jde o nejnavštěvovanější českou památku, kde je prakticky neustále velká koncentrace osob, jde o kombinaci cíle politického i náboženského.


PSALI JSME:  Výjimečný stav v Česku? Zákon ho nezná. Premiér Sobotka chce kvůli teroru nový systém “bodování” nebezpečí


Bezpečnostní informační služba se – nijak překvapivě – k opatřením na Pražském hradě vyjadřovat nechce: „Nám to nepřísluší komentovat,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Pražský hrad podle všeho svá opatření však nijak nekonzultoval s ministerstvem vnitra. To redakci HlídacíPes.org na dotazy neodpovědělo a odkázalo jen na policejní prezidium.

Policie opatření vysvětluje „množícími se teroristickými útoky v Evropě“. „V souvislosti s nimi byla urychlena koordinace systémové ochrany měkkých cílů a tím jsme zvýšili i výkon služby v místech s vysokou koncentrací osob (např. obchodní centra, kulturní a sportovní akce, kostely). Mezi tato místa tedy patří i Pražský hrad a s ním spojené přísnější kontroly,“ odpověděla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Nic o tom nevíme

Jenže v souvislosti s teroristickými v Evropě vláda vyhlásila první (nejnižší) stupeň ohrožení terorismem už letos na konci března po teroristických útocích v Belgii. Viditelně se to projevilo například nasazením smíšených policejně-vojenských hlídek. Ty však byly odvolány na konci května.

V té době zpřísnil bezpečnostní opatření i Hrad – zavřel pro veřejnost část zahrad a na příjezdové komunikace umístil takzvané ježky.

Oficiálně první stupeň ohrožení trvá už pátý měsíc. Odpověď, proč bezpečnostní opatření na Pražském hradě znovu přitvrdila právě v těchto dnech, chybí.

Ani zahraniční turisté, a například ani agentura CzechTourims, jež má v popisu práce je k návštěvě Česka lákat, informace nemají.

„O bezpečnostních opatřeních na Pražském hradě máme jen ty informace, které se objevily v médiích. Nepodařilo se mi vypátrat nic bližšího, rozsah, dobu trvání, seznam nebezpečných předmětů atd. Pokud takové informace obdržíme, budeme s nimi dál nakládat prostřednictvím našich zahraničních zastoupení,“ říká mluvčí CzechTourism Martina Fišerová.

Čtěte též

8 komentářů

 1. Němec napsal:

  Každý si mohl všimnout, že veškeré teroristické útoky v Evropě jsou vedeny proti obyčejným lidem, často bez rozdílu rasy nebo postavení. Jsou to kriminální činy pomatenců ale duševně zdravých s cílem padni komu padni. Je tedy otázka, proč se stejné kontroly jako na hradě nedělají třeba v supermarketech. Bezpečnost občanů má zajišťovat policie. Chrání se tedy hradní páni před něčí vojenskou intervencí? A když už někdo chce dělat ochranu hradu, tak místo primitivních ježků, by měla hrad hlídat tanková divize a protiletadlová obrana. Také pan Šlachta už nevelí UOOZ s nebezpečím přepadnout hrad jako vládu Nečase.

  • PP napsal:

   Já bych řekl, že to s dost velkou jistotou spustila akce 100hoven. Trenky byly vyvěšeny 19.9.2015, 22.9.2015 začal Zeman mluvit o zvýšených bezpečnostních opatřeních kvůli terorismu. Že Mynář dementoval že to je kvůli trenýrkám naprosto nic neznamená.

 2. Oskar,hanák z Hané napsal:

  „Prevence terorismu na Pražském hradě. Ví Hrad něco, co v podhradí zatím netušíme?“ Hrad ví všechno a to, co netušíme, ví především!

 3. PetrSykora napsal:

  Vratislav Mynář: „Prostě jsme toto místo vyhodnotili jako rizikové a tímto způsobem ho zabezpečili.“
  Co by na to řekl NBÚ, kdyby mohl mluvit: „Prostě jsme toto chlápka vyhodnotili jako děsný riziko, ale to je tak všechno, co můžeme dělat!“

 4. Němec napsal:

  Hrad může mít velmi dobré informace o Krymu. Mají snad hradní páni strach z Ukrajinců aby je na hradě neušlapali až budou prchat z válčící Ukrajiny ? Bude to druhá vlna běženců do zatím bezpeční střední Evropy? Slušný člověk musí spoléhat na policii. Ale co hradní páni o kterých média nemají přehled. ?

 5. Vašek Frais napsal:

  Je jen jeden důvod. Na rozkaz Báťušky Putina šířit paniku

 6. Karel Novotný napsal:

  Asi takto: přechod IT-AT na A2 – tisíce valících se aut, navzdory zprávám, jak „Rakousko otočilo“ nikdo ani nezpomalí, přechod AT-CZ v Dolním Dvořišti: sem tam auto, ale dva důležití Chovancovi strécové v uniformách, co svítí baterkami a budí děti ….

 7. bezucha napsal:

  Jo, taky je mi divný, proč nezačeli s těmi kontrolami třeba na Karlově mostě..

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies