Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
dclay via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Prevence terorismu na Pražském hradě. Ví Hrad něco, co v podhradí zatím netušíme?

Turisté i tuzemští návštěvníci Pražského hradu by si měli dobře rozmyslet, čím před vstupem do historického areálu naplní své tašky a zavazadla. O „podezřelé předměty“ by totiž mohli přijít.

O co přijdou určitě, je čas. Před všemi vstupy do Pražského hradu se od konce července tvoří dlouhé fronty spolu s tím, jak příslušníci policie i armády prohlížejí návštěvníkům zavazadla a kontrolují je přenosnými detektory kovů.

Prostě jsme to vyhodnotili

Na otázku, proč se s kontrolami v této podobě začalo právě v tuto dobu neumí, či nechce, dát nikdo konkrétní odpověď. „Prostě jsme toto místo vyhodnotili jako rizikové a tímto způsobem ho zabezpečili,“ odpovídá kancléř Vratislav Mynář.

Hrozby terorismu nelze brát na lehkou váhu, proto by bylo dobré vědět, zda mají opatření jiný důvod, než ten, že lidé z okolí prezidenta „prostě toto místo vyhodnotili jako rizikové.“

„Z taktických důvodů nebudeme žádná bezpečnostní opatření konkretizovat nebo komentovat,“ prohlásil opakovaně mluvčí Jiří Ovčáček. Opatření odmítl s odkazem na mluvčího komentovat i ředitel bezpečnosti Jan Novák.

Náhlé a rozsáhlé opatření by přitom mohly napovídat tomu, že existují konkrétní zpravodajské informace o možném riziku hrozícímu konkrétně Pražskému hradu.

Hrad je však potenciálním „měkkým cílem“ konstantně – jde o nejnavštěvovanější českou památku, kde je prakticky neustále velká koncentrace osob, jde o kombinaci cíle politického i náboženského.


PSALI JSME:  Výjimečný stav v Česku? Zákon ho nezná. Premiér Sobotka chce kvůli teroru nový systém “bodování” nebezpečí


Bezpečnostní informační služba se – nijak překvapivě – k opatřením na Pražském hradě vyjadřovat nechce: „Nám to nepřísluší komentovat,“ říká mluvčí BIS Jan Šubert.

Pražský hrad podle všeho svá opatření však nijak nekonzultoval s ministerstvem vnitra. To redakci HlídacíPes.org na dotazy neodpovědělo a odkázalo jen na policejní prezidium.

Policie opatření vysvětluje „množícími se teroristickými útoky v Evropě“. „V souvislosti s nimi byla urychlena koordinace systémové ochrany měkkých cílů a tím jsme zvýšili i výkon služby v místech s vysokou koncentrací osob (např. obchodní centra, kulturní a sportovní akce, kostely). Mezi tato místa tedy patří i Pražský hrad a s ním spojené přísnější kontroly,“ odpověděla mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Nic o tom nevíme

Jenže v souvislosti s teroristickými v Evropě vláda vyhlásila první (nejnižší) stupeň ohrožení terorismem už letos na konci března po teroristických útocích v Belgii. Viditelně se to projevilo například nasazením smíšených policejně-vojenských hlídek. Ty však byly odvolány na konci května.

V té době zpřísnil bezpečnostní opatření i Hrad – zavřel pro veřejnost část zahrad a na příjezdové komunikace umístil takzvané ježky.

Oficiálně první stupeň ohrožení trvá už pátý měsíc. Odpověď, proč bezpečnostní opatření na Pražském hradě znovu přitvrdila právě v těchto dnech, chybí.

Ani zahraniční turisté, a například ani agentura CzechTourims, jež má v popisu práce je k návštěvě Česka lákat, informace nemají.

„O bezpečnostních opatřeních na Pražském hradě máme jen ty informace, které se objevily v médiích. Nepodařilo se mi vypátrat nic bližšího, rozsah, dobu trvání, seznam nebezpečných předmětů atd. Pokud takové informace obdržíme, budeme s nimi dál nakládat prostřednictvím našich zahraničních zastoupení,“ říká mluvčí CzechTourism Martina Fišerová.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Němec napsal:

  Každý si mohl všimnout, že veškeré teroristické útoky v Evropě jsou vedeny proti obyčejným lidem, často bez rozdílu rasy nebo postavení. Jsou to kriminální činy pomatenců ale duševně zdravých s cílem padni komu padni. Je tedy otázka, proč se stejné kontroly jako na hradě nedělají třeba v supermarketech. Bezpečnost občanů má zajišťovat policie. Chrání se tedy hradní páni před něčí vojenskou intervencí? A když už někdo chce dělat ochranu hradu, tak místo primitivních ježků, by měla hrad hlídat tanková divize a protiletadlová obrana. Také pan Šlachta už nevelí UOOZ s nebezpečím přepadnout hrad jako vládu Nečase.

  • PP napsal:

   Já bych řekl, že to s dost velkou jistotou spustila akce 100hoven. Trenky byly vyvěšeny 19.9.2015, 22.9.2015 začal Zeman mluvit o zvýšených bezpečnostních opatřeních kvůli terorismu. Že Mynář dementoval že to je kvůli trenýrkám naprosto nic neznamená.

 2. Oskar,hanák z Hané napsal:

  „Prevence terorismu na Pražském hradě. Ví Hrad něco, co v podhradí zatím netušíme?“ Hrad ví všechno a to, co netušíme, ví především!

 3. PetrSykora napsal:

  Vratislav Mynář: „Prostě jsme toto místo vyhodnotili jako rizikové a tímto způsobem ho zabezpečili.“
  Co by na to řekl NBÚ, kdyby mohl mluvit: „Prostě jsme toto chlápka vyhodnotili jako děsný riziko, ale to je tak všechno, co můžeme dělat!“

 4. Němec napsal:

  Hrad může mít velmi dobré informace o Krymu. Mají snad hradní páni strach z Ukrajinců aby je na hradě neušlapali až budou prchat z válčící Ukrajiny ? Bude to druhá vlna běženců do zatím bezpeční střední Evropy? Slušný člověk musí spoléhat na policii. Ale co hradní páni o kterých média nemají přehled. ?

 5. Vašek Frais napsal:

  Je jen jeden důvod. Na rozkaz Báťušky Putina šířit paniku

 6. Karel Novotný napsal:

  Asi takto: přechod IT-AT na A2 – tisíce valících se aut, navzdory zprávám, jak „Rakousko otočilo“ nikdo ani nezpomalí, přechod AT-CZ v Dolním Dvořišti: sem tam auto, ale dva důležití Chovancovi strécové v uniformách, co svítí baterkami a budí děti ….

 7. bezucha napsal:

  Jo, taky je mi divný, proč nezačeli s těmi kontrolami třeba na Karlově mostě..

Přidávání komentářů není povoleno