Pražský byznys bez zisku, kdo se bojí Petra Smetky a proč nechce Zimola platit televizní poplatky

Napsal/a Robert Malecký 11. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Prezident Miloš Zeman odletěl do Číny, Andrej Babiš do Francie, domácí atmosféra hned byla o poznání klidnější. To ale neznamená, že se ve společnosti usadil klid a mír, naopak. My se dnes zaměříme na některá prohlášení, která mají společného jmenovatele. Ať už jde o útoky na média nebo třeba na svobodné podnikání. 

  • Dnes zahájíme malým politicko-historickým testem z naší oblíbené rubriky poznej autora citátu:

„Vlastníkům Airbnb bytů se musí tento byznys přestat vyplácet.“

Máme zde i malou nápovědu, takže to nebude nic těžkého. Autorem je

a) Karel Marx

b) V. I. Lenin

c) Hana Kordová Marvanová.

Snadné, že? V Praze se nová koalice ještě ani nestačila usadit do křesel, a už chrlí nápady socialistického typu. Například chce podle Hospodářských novin omezit problematickou službu Airbnb, a to tak, že zvýší poplatky a omezí dobu možného pronájmu. Potud v pořádku, je to věc k diskusi. Proč by se ale měl byznys přestat vyplácet? Je to samozřejmě naopak, zisk je jeho podstatou. Hana Marvanová si pamatujeme jako předsedkyni Unie svobody, což byla liberálně-konzervativní pravicová strana. Od té doby zdá se ušla velký kus cesty zprava kamsi doleva, k regulacím a posilování státního dohledu. 


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Hanu Marvanovou si připomeneme ještě jednou. Na minulou neděli připadlo 25. výročí vzniku firmy H-system. Deník E15 při této příležitosti oprášil srpnový rozhovor se zakladatelem společnosti Petrem Smetkou. Například v něm trdí, že firma byla zdravá a zničil ji až konkurs. Hana Marvanová reagovala poněkud emotivně.

Není to neuvěřitelná práce médií, je naopak zcela přirozená. Ve svobodné společnosti se média ptají na pohled všech stran, tedy i té, kterou Hana Marvanová může oprávněně považovat za zlo. Neuvěřitelné naopak je, s jakou lehkostí politička vypustí jedovatou slinu o uplacených novinářích. Samozřejmě bez důkazů.

  • Jiří Zimola se v týdnu vzdal funkce místopředsedy ČSSD. Lidově řečeno prásknul dveřmi, nepočkal ani do jarního sjezdu. My ho zde ovšem zmiňujeme z jiného důvodu, a tím je jeho vyjádření na adresu České televize.

Je to zajímavý koktejl, na který jsme jinak zvyklí spíš v sociálních bublinách blízkých SPD, vlastencům, rusofilům a podobně. Žehrání na koncesionářské poplatky, obviňování veřejnoprávní televize z dogmatismu atd. Od politika ČSSD to pořád ještě překvapí. Nařčení z „žoldu silných finančních skupin“ je ale úplně jiná liga. Stejně jako Hana Marvanová Zimola nepředložil žádné důkazy, je to čisté fake-news. Pro nás je v tom nepříjemná zpráva, že se tyto obskurní metody šíření dezinformací pomalu usazují i v dosud normálních sférách. 

  • Dlouho jsme zde nic nepsali o Michalu Haškovi, tak to rychle napravujeme, než nám definitivně zmizí v propadlišti dějin. Přišlo se totiž na to, že si bývalý jihomoravský hejtman po roce 2016, kdy skončil ve funkci, ponechal diplomatický pas a na výzvy ministerstva zahraničí k vrácení nereaguje. Prý o urgencích nic nevěděl a pas nepoužívá.

„Až půjdu v Praze kolem Černínského paláce, tak ho panu Pochemu zanesu, když po něm, jako po již neplatném dokladu, tolik touží.“
(Michal Hašek na svém facebookovém profilu, 5. listopadu)

Je to vysloveně dospělá reakce, to cítíme všichni. Nic jsem neudělal, za nic nemůžu, vymyslel si to na mě Poche. Mezi sociálními demokraty skutečně vládne velice dobrá nálada a vstřícná atmosféra.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)