Praha versus zbytek republiky? Co se Mladé frontě Dnes nevešlo do titulku

Napsal/a Robert Břešťan 30. ledna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

I když v celé republice získal Jiří Drahoš 2,7 milionu hlasů, z toho v Praze „jen“ necelých 450 tisíc, můžeme si číst komentáře o tom, jak byla poražena „pražská kavárna“. Deník Mladá fronta Dnes tento pohled na svět korunoval v dnešním vydání, kde titulní stranu opatřil dosti nepovedeným titulkem Praha proti Česku.

Jistě, titulek je „jiný žánr“, má přitáhnout a být „sexy“, měl by být ovšem také pravdivý. A pravda je, že pokud jde o krajská města, Jiří Drahoš vyhrál nad Milošem Zemanem i v Brně, Liberci, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, v Olomouci a ve Zlíně.

Zeman vyhrál jen ve čtyřech krajských městech: Ostravě, Ústí nad Labem, Jihlavě a Karlových Varech. 

Přesto autoři text otevřeli tímto sdělením: „Jeden z nejotřepanějších a nejprotivnějších stereotypů letošní prezidentské volby. Protivný je i tím, že je to pravda.“

Protivné je to v tom, že to pravda není (což konec konců dále v textu autoři i sami píší). Převedeno na procenta: 84 % voličů Jiřího Drahoše nežije v Praze.

V samotné Praze volilo Jiřího Drahoše přesně 446 621 lidí, Miloše Zemana 202 976 lidí.

I když někteří lidé žijící v Praze tedy mohou po volbách propadat podobným pocitům, jaký navozuje titulek MF Dnes, dělící linie vede zcela jinudy.

Především podle vzdělání, věku, nezaměstnanosti, a druhu vykonávané práce (manuální versus intelektuální).

Vezměme si na pomoc analýzu agentury Median.

  • Miloš Zeman měl velkou podporu zejména mezi lidmi nad 50 let bez maturit. Získal cca 50 % z nich, Jiří Drahoš jen okolo 30 % a zbytek se neúčastnil.
  • Drahoš porazil Zemana mezi lidmi do 50 let s maturitou. Mezi staršími vzdělanějšími lidmi byla jejich pozice vyrovnaná.
  • Miloš Zeman měl velkou převahu mezi lidmi v důchodu. Volilo ho okolo 50 % důchodců a nezaměstnaných, třetina volila Jiřího Drahoše a zbytek se neúčastnil.
  • Mezi pracujícími s podprůměrným příjmem byla pozice kandidátů vyrovnaná, mezi pracujícími s nadprůměrným příjmem vyhrál Jiří Drahoš. Příjem ale hraje ve volbě omezenou roli – výrazně nižší než věk a vzdělání.
  • Miloš Zeman dostal většinu hlasů voličů ANO, KSČM, SPD i ČSSD. Naopak dostal naprosté minimum (15 %) hlasů ostatních stran. Volilo ho také okolo 25 % lidí, kteří se voleb do Sněmovny nezúčastnili.
  • Miloše Zemana volilo okolo 90 % jeho voličů z 1. kola, Drahoš získal okolo 2/3 voličů spřízněných kandidátů (Fischer, Horáček, Hilšer), ale zhruba 20 % těchto voličů k druhému kolu nepřišlo.
  • Miloš Zeman vyhrál zejména díky tomu, že v průběhu volebního týdne mobilizoval neúčastníky z 2. kola. Okolo 20-25 % z nich šlo volit a volilo Zemana.
  • Analýza výsledků hlasování v obcích ukazuje, že Miloš Zeman získal výrazně vyšší podporu v obcích s vysokým zastoupením pracujících v průmyslu a stavebnictví.
  • Jeho podpora byla také vyšší v obcích, kde je více obyvatel v exekucích. Drahoš měl vyšší zisky v obcích, kde více lidí pracuje ve službách.
 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)