Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ředitelství silnic a dálnic,

Poslední rok s vládou ANO: lépe už rozhodně bylo

ANALÝZA. Ještě den před koncem roku nebylo jasné, jaké daně z příjmů budou od ledna 2021 platit zaměstnanci, tedy 4,5 milionu občanů České republiky. Řešilo se totiž to, zda prezident Miloš Zeman vlastně parlamentem schválený daňový balíček vetoval, nebo ne. Byl to další kamínek do mozaiky nepředvídatelnosti podtrhující skutečnost, že Andrej Babiš a jeho vláda definitivně rezignovali na reálné ekonomické propočty, udržitelné finance a vše vsadili na kartu populismu.

Pondělí 4. ledna je prvním pracovním dnem nového roku, zaměstnanci se mohou radovat z toho, že v únoru, ve své výplatě za leden, pravděpodobně uvidí příjemnou změnu: kombinace nižších daní z příjmů (pro většinu z nich ve výši 15 %, jen u příjmů nad 140 000 je daň 23 %) a zvýšení slevy na poplatníka (na 27 840 korun v letošním roce a o další tři tisíce v roce 2022) přinese na výplatnici něco navíc skoro každému.

Ale ne všem, jak upozorňuje třeba sociolog Daniel Prokop. „Zhruba 12-15 % nejméně vydělávajících zaměstnanců tato reforma nepřinese ani korunu. A dalším zaměstnancům s nejnižšími příjmy a částečnými úvazky velmi málo,“ říká Prokop, který marně horoval sice za zachování superhrubé mzdy, ale za výraznější zvýšení daňové slevy, jež se nezměnila 12 let.

I ti, kteří na změně něco získají, by ale měli chápat, že žádná sleva není zadarmo a že si nakonec stát výpadek daňových příjmů bude chtít dříve či později kompenzovat jinde. Například zvýšením jiných daní či škrty ve výdajích v oblastech, které si v daních předplácíme celkem rádi: vzdělávání, bezpečnost či zdravotnictví… Ne, že by ve výdajích státu škrtat nešlo: třeba v bobtnajícím úřednickém aparátu či úplatcích voličům.

Když předseda ODS Petr Fiala vysvětloval, proč vládní daňový balíček jeho strana podpoří, řekl, že „dobrá vláda dokáže šetřit na výdajích státu, ne na lidech“. Měřeno i tímto výrokem, tato vláda není dobrá. Sice teď lidem snižuje daně, ale ve zbytných výdajích státu rozhodně šetřit nedokáže.

Jak vypadá Andrejovo dědictví

Ještě před pár lety marketingoví experti hnutí ANO podsouvali veřejnosti graf zobrazující, kdo že to nejvíce zadlužil zemi. Byl to – pochopitelně – ministr financí Miroslav Kalousek. Kvůli dopadům ekonomické krize byl za něj dosud nejvyšší deficit v rozpočtu v roce 2009 – přes 192 miliard korun.

Teď už aktualizovaný obrázek z dílny ANO jistě neuvidíme. Protože nepřekonatelnou jedničkou je Alena Schillerová. Na rok 2020 má vláda schválený deficit až 500 miliard korun (byť jej celý nevyčerpá). Schválený schodek na tento rok je 320 miliard. Takové zadlužení (půjčky) dává ve snaze pozvednout ekonomiku v koronakrizi a po ní ekonomický smysl – pokud by ovšem vládní odhad situace aspoň trochu odpovídal realitě. Jenže to tak není.

Je velmi neobvyklé, aby si vláda, které shodou vnějších okolností přistála na krku ekonomická oprátka, ještě sama a dobrovolně podkopla vachrlatou židličku, na níž stojí. Přesně to se ale stalo.

Nejenže přijatý rozpočet na rok 2021 vůbec nepracuje s výpadkem 100 miliard kvůli zrušení superhrubé mzdy, horší je, že při přípravě rozpočtu ministerstvo financí navíc pracovalo se zcela nereálným odhadem růstu ekonomiky. Vycházelo totiž z zářijové prognózy o růstu HDP ve výši „raketových“ 3,9 procenta. Jenže třeba OECD předpokládá, že česká ekonomika letos poroste pouze o 1,5 procenta, Česká národní banka je jen mírně větší optimista, ve své poslední prognóze pracuje s růstem 1,7 procenta.

Novou makroekonomickou predikci hodlá Ministerstvo financí zveřejnit 15. ledna a ministryně financí Alena Schillerová ujišťuje, že nejpozději v březnu přijde s novelou zákona o státním rozpočtu – prý již s realističtějšími čísly.

Problém je, že okamžik, kdy se krizový rozpočet začne vracet k vyrovnanému stavu, je v nedohlednu. Náhlá změna daní (rozhodně se nedá mluvit o daňové reformě) udělá zářez do státních příjmů na dlouhou dobu; bude to pro příští vlády takové „Andrejovo dědictví“ (i kdyby vládu po podzimních volbách znovu sestavoval Babiš). O řezu do zbytných státních výdajů ale nikdo nemluví.

Je přirozené, že v časech krize se vlády snaží ekonomiku podpořit, zadlužují se a hledají cesty, jak se z problémů takzvaně proinvestovat. Kdo si ale dneska ještě vzpomene na pompézně ohlašovaný investiční plán Andreje Babiše, v němž bylo snad všechno od haly pro Sáblíkovou po výměnu oken v základní škole Dolní Kotěhůlky? Ne, nic z toho nejsou skutečné a smysluplné investice. Tam se řadí výdaje na budování infrastruktury, na vědu, výzkum a vzdělávání, zkrátka oblasti s dlouhodobým dopadem, trvanlivostí a ambicemi zemi do budoucna pozvednout.

Ve výdajích na vědu, byť postupně rostou, jsme ale stále hluboko za průměrem vyspělých zemí, místo toho, aby stát podporoval hi-tech a výrobu s vysokou přidanou hodnotou, slyšíme, že je potřeba nahnat lidi do výroby k pásům. Ideálně pak vlivem koronaviru zkrachovalé živnostníky, hospod je přece moc… Natož, aby se vláda zabývala něčím tak „nepodstatným“ jako je důchodová či zdravotní reforma. Připomeňme, že ANO a „nepolitický politik“ Babiš je ve vládě teď už osmým rokem.

Slavnostní otevření slepé ulice

Se závistí můžeme sledovat, jak nás třeba ve výstavbě dálnic či rychlostních železnic předjíždějí Poláci, zatímco se u nás slavnostně za přítomnosti politiků a kamer přestřihují pásky u ani ne šestikilometrového izolovaného úseku dálnice z Prahy na Karlovy Vary. Celkem se v Česku za rok 2020 otevřelo 21,3 km nových dálnic, dalších 21,9 km se podařilo alespoň modernizovat.

Je symptomatické, že když se vláda chlubí takovými úspěchy, volí slova typu „my jsme pro vás postavili“. Postavili – pomalu, chaoticky, za naše peníze a také s cudně zamlčovaným významným podílem evropských financí. Kupříkladu v roce 2019 dosáhly vládní investice celkem 139 miliard Kč, ale téměř polovinu z toho tvořily prostředky z evropského rozpočtu.

Právě peníze z EU budou v příštích letech pro Česko zásadní. Může to být klidně i poslední sedmiletka, kdy budeme čistými příjemci peněz z evropských fondů (tedy dostaneme z nich více, než sami zaplatíme). V programovém období 2021 až 2027 můžeme čerpat rekordních zhruba 950 miliard korun. Zahrnuje to mimořádné příjmy z fondu pokrizové obnovy (zhruba 186 miliard korun, s půjčkami až 225 miliard). To je opravdu hodně peněz. Opět je tu otázka užitečného a smysluplného využití.

Jistá skepse je na místě. Evropská komise ke konci září Česku proplatila 48,8 procenta dotací určených na léta 2014 až 2020. Smluvně má Česko zajištěno 570 miliard korun z celkově přidělených 624 miliard korun, tedy 91 procent. Podle expertů jsou to dvě zprávy v jednom: dobrá je ta, že se Česko v čerpání peněz zlepšilo, špatná je ta, že rychlost čerpání má negativní vliv na kvalitu projektů.

Což je podstatné. Když Česku přistane na hlavu takový balík peněz, bylo by skvělé je rozumně investovat. Však také EU ukazuje oblasti, na něž se při obnově soustředit: digitalizace, rozvoj technologií, výzkum, čistá energetika, vzdělávání a rekvalifikace. Finální verzi svých plánů na využití extra peněz z fondu obnovy má Česko (stejně jako ostatní členské státy) předložit Evropské komisi do konce dubna příštího roku. Komise chce mít jistotu, že státy peníze navíc skutečně investují do nastartování ekonomického růstu. Tuto jistotu bychom rádi sdíleli…

Vládní stroj na peníze

V úvodu jsme zmínili 4,5 milionu českých zaměstnanců, vedle nich je tu milion osob samostatně výdělečně činných. Pro většinu živnostníků se v daňové oblasti pro letošek nic nezmění. Jen pro ty, kterým se to vyplatí (jejichž příjmy se blíží milionu korun ročně), přichází jednodušší a finančně výhodná forma paušální daně zahrnující daň, zdravotní i sociální pojištění bez papírování a podávání daňového přiznání a výpisů pro pojišťovnu. Na letošní rok vychází paušální daň na 5 469 korun měsíčně.

Jinak jsou ale živnostníci v Česku ohrožený druh – jarní pozastavení povinných odvodů se na podzim navzdory ještě delší uzavírce byznysu nekonalo, třeba hostinští museli hrozit občanskou neposlušností, aby jim vláda aspoň trochu kompenzovala povinné uzavření jejich živobytí… Prý nejsou peníze, vysvětlovala ministryně Alena Schillerová, když zároveň horovala za to, aby se ze dne na den škrtly zaručené příjmy státu ve výši sto miliard.

Na podzim tohoto roku jsou tu navíc parlamentní volby. Je nepěknou politickou tradicí snažit se kupovat a uplácet voliče. Překotné zrušení superhrubé mzdy už tam počítat můžeme. Lze ale čekat i další marketingově dobře prodejné snahy pustit rozpočtu o něco víc žilou – zřejmě opět něco pro důchodce, případně pro armádu státních zaměstnanců, tedy pro ty velké a perspektivní voličské skupiny.

Ostatně stojí za připomenutí, že slevy na jízdném vláda navzdory jarním plánům nakonec nezrušila: platí od září 2018 a za dva roky za ně stát zaplatil dopravcům 10,1 miliardy korun. Mimořádných pět tisíc pro důchodce v rozpočtu vláda taky našla, v součtu to byl výdaj za 15 miliard.

Vypadá to, jako by česká vláda vynalezla finanční perpetuum mobile. Stroj, který zároveň ukrajuje daňové příjmy, půjčuje si, zvyšuje mandatorní výdaje, utrácí a přitom nedostatečně investuje. Až se ten stroj zavaří a vybouchne, uklízet budeme muset my všichni. A nebude to nic hezkého.


Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování v českých regionech podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

50 komentářů

 1. virus napsal:

  To všechno jsou zrůdnosti kapitalizmu , nejlíp tu bylo za Husáka !

  • Pavel napsal:

   Ano, stbáckým udavačům líp bylo, všichni ostatní museli díky zrůdnostem komunismu žrát trávu.

   • virus napsal:

    Vy jste za Husáka žral trávu , to jste kráva ? V žádné straně jsem nebyl , byl jsem řadový technik a měl jsem dr. byt , rodinu , auto , chatu , jezdil na dovolenou k moři , tak jako naprostá většina ostatních lidí ! Na Letné v 89. poskakovalo několik set tisíc lidí , pěkně napapaných a oblečených , zvonilo klíčky od bytů , aut, chat , chalup a chtělo buhví co ! Nejspíš se jim stýskalo po nezaměstnaných , bezdomovcích , exekucích , migrantech , vysoké kriminalitě , neustálém růstu cen potravin , nájemného , energií a vládě cizích kapitalistů !

    • Pavel napsal:

     Zapíráš, konfidente. O „nezaměstaných“, kteří za příživnictví skončili v teplákách nebo v blázinci, o totálně zdevastovaném životním prostředí, totálně zastaralém průmyslu a shnilé a nedostatečné infrastrukuktře, nedostatkovém zboží včetně léků bez kterých nekonfidenti umírali evidentně netušíš. Holt konfidenti měli chatičky na Šumavě a maso z pod pultu, tak se nemuseli starat a když se jim nechtělo makat, tak jim nehrozilo, že skončí v teplákách jako ostatní. Mimochodem na letné poskakovalo leda tak několik tisíc otroků.

   • Alena napsal:

    V STB ani ve straně jsem nebyla, vychovala jsem 2 děti a trávu jsem rozhodně nežrala ,ale taky jsem nepoznala tolik hloupých a sobeckých lidí jako dnes řekla bych ,že čím větší komunista v minulosti tím vetší křikloun dnes.

    • Pavel napsal:

     Helemese, komunistický konfident virus se přejmenoval na alenu.

  • pamětník napsal:

   … a před ním ještě lépe za Gotwalda, – mudrlante. Pravda je, že:
   Kdo nepozná, kde dobro, kde zlo je ukryto, netouží poučit se zas a zase
   a vždycky všude dbá jen o své koryto – i kdyby neměl štětiny, je prase…

 2. Roman napsal:

  Pane Břešťane že bylo lépe Vám potvrdí všichni kmotříci kterým tak vytrvale pomáháte k vlivu.
  Ti se nemohou dočkat příštích voleb s logem : Všichni „demokraté“ se spojme proti Babišovi“ po vzoru Proletáři všech zemí ….. a kde nakonec proletáři skončili? …

  • venda napsal:

   pravda,souhlasím-opozice jen kecá a škodí kde se dá a sama nic neumí

   • Pavel napsal:

    Takovou míru sebekritiky, bych od vás nečekal.

   • Tondach napsal:

    A jak a čím ta opozice škodí? Prosil bych konkrétně!

  • Pavel napsal:

   No je velmi zajímavé, proč pomáháte k vlivu kmotříkovi burešovi, jednomu z největších tunelářů této země, proletáři. Kde jste skončil se ptát nebudu.

 3. martin napsal:

  tzv. kalouskuv dluh 192 mld v roce 2009:
  koncem brezna 2009 paroubek z CSSD s komousema a vlastimilem tlustym zarizli topolankovu vladu, a od poloviny kveta 2009 az do konce cervna 2010 byl premierem fischer a ministrem financi janota. hazet 192 mld za cely rok 2009 na kalouska, kdyz kalousek byl ministrem financi jen do poloviny kvetna, pritom vic jak mesic odstupujicim, je chucpe.
  je to podobny nesmysl, jako ze kalousek duchodcum pridal jen 40korun, kdyz nejmensi pridani duchodu bylo v roce 2010 zarizene premierem fischerem. kalousek nejmin co pridal duchodcum bylo v roce 2013 – 192 korun, a pridal tak skoro 2x tolik co babis, ktery v 2016 pridal jen 108 korun.
  lzi vypoustene soucasnym poremierem stale ziji svym zivotem…

 4. Jaroslav napsal:

  Na estébáka Bureše budou „vzpomínat“ ještě naše děti. Přitom stačilo tak málo: dodržet lustrační zákon, aby se takové zrůdy NIKDY nedostaly ke korytům. Český národ, dokud neryje držkou zem, se nevzpamatuje…

  • Tondach napsal:

   No, ono je blbý to, že podle toho zákona mnistři nemusí mít čisté lustrační osvědčení …. protože se předpokládalo, že nikdo takového ministra nenavrhne a žádný prezident takového ministra nejmenuje!

 5. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Jistě, státní dluh rostl dosud neviděným tempem, ale srovnávat pandemii s hypoteční krizí je značným znevěrohodněním této anylýzy. Hypoteční krize byla způsobena, obecně řečeno, chybnými odhady bank poskytujících úvěry, tedy lidskou chybou, zatím co pandemie, pokud neuvěříme, že virus SARS-CoV-2 byl vyroben uměle za účelem omezení množení lidské populace, tak jde o přírodní jev, který neumíme nijak ovlivnit, ba ani předvídat, můžeme jen ekonomické dopady nějak kompenzovat, což v praxi znamená jen a jen zadlužování. Pokud autor analýzy zná jiný způsob eliminace dopadů, je téměř trestným činem, že svůj recept nezveřejnil.

  • martin napsal:

   oskare, jsme 7. nejhorsi na svete v poctu zemrelych s cinskym virem v prepoctu na pocet obyvatel od zacatku pandemie. pred mesicem jsme byli 17. nejhorsi.
   od 1.zari ve druhe vlne jsme 2. nejhorsi na svete v poctu zemrelych s cinskym virem. jarni prusvihari jsou daleka za nami. od zari italie neco pres pulku zemrelych s cinskym virem proti nam, nemecko necela tretina, svedsko ctvrtina…

   tohle je dusledek teto vlady a premiera, ktery se nam jenom vysmiva jak vse dela nejlip, a pritom od zari jsme 2. nejhorsi a celkove 7. nejhorsi na svete.
   kdy konecne lidi jako ty otevrou oci???

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    To je důsledek naprosté neukázněnosti značné části čecháčků. dnes moje žena na cestě do obchodu s potravinami za roh naší ulice, potkala celkem 4 lidi, ani jeden neměl roušku. Když vidím ty dobráky se sáńkami na sjezdovkách a vzpomenu na ty, co nerespektovali doporučení MZ vynechat loňskou jarní lyžovačku v Itálii,tak se divím, že jsme až 7. místě. A Babiš-Bureš není nemocničním lékařem, který jediný má zodpovědnost za pacienty internované na jeho pracovišti.
    On za ty zemřelé může stejně jako Vy, nebo já. A to jsem ho nevolil a ani ho nechci hájit, ale byl jsem vychován, tak říkajíc v pravdě a nesnáším lži.

    • Pavel napsal:

     NO tak se ukázni oskare.
     Realitou je, že bureš je zodpovědný za totální bordel, který vládne v nařízeních souvisejících s opatřeními, bureš je zodpovědný za totální nepřipravenost ČR na jaře (přesto, že byl opozicí na nadcházející epidemii upozorňován již v lednu), i na podzim, kdy odmítal zpřísnění opatření, které mu doporučovali odborníci (kvůli tomu Maďar práskl dveřmi, zatímco bureš si řešil leda nesmysly s předvolebními rouškami pro důchodce), bureš je zodpovědný za to, že jeho firmy mají výjimku, zatímco ostatní podniky musí pomalu žrát trávu, bureš je zodpovědný za zlodějiny spojené s pořizováním zdravotnických a ochranných pomůcek, bureš je zodpovědný za jarní vyhození ředitelky hygieny na základě z prstu vycucaných důvodů, atd. atp.
     Lidi jsou obětaví a jsou ochotni dodržovat restrikce, pokud jsou rozumné a platí pro všechny. Když vidí leda vládní bordel, přikrádání a to jak to má bureš všechno v paži, snažit se samozřejmě nebudou.
     TO jsou příčiny totální nezvládnutí epidemie. Bureš je zodpovědný za zbytečná úmrtí a katastrofickdé dopady do ekonomiky a oskarovy školkovní výmluvy „to ne andrej to pepíček“ na tom nic nezmění.

     • Pavel Liška napsal:

      Pravdou je, že spousta lidí vidí v tom, že nedodržuje nařízení vlády, odboj proti AB a myslí si, že jsou disidenti a pátý odboj.
      Bohužel, je to důsledek toho, že je AB premiérem. V tom máte pravdu.

     • Pavel napsal:

      Jaký „odboj“ proboha? Možná rezignace, a určitě oprávněný pocit, že když si vláda dělá z občanů srandu a není sto dodržovat vlastní opatření, není důvod, aby lidé nezačali normálně žít.

    • martin napsal:

     proc bychom meli nost rousky venku, oskare?

     ja mam taky zkusenost – vcera jsem byl na odberu krve u internisty, v cekarnicce 2 lidi 2 metry od sebe, dalsi pani stala ve dverich aby zachovala distanc a ja stal na chodbe kus od ni. kdyz prisla pani na radu (a pak ja), tak ona byla u dveri do ordinace a ja v prazdne cekarne. jenze se to na dalsich 15 minut zadrhlo a mezitim do maly cekarnicky prislo skoro 10 duchodcu, nejakej distanc vubec neresili a 2 z toho jeste chrchlali. tak ohrozenej sem se necitil za celou dobu od vypuknuti pandemie cinskeho viru, a to ani posledni den co zaviraly hospody ani minulej tejden na sjedovce.

     proc jste vy duchodci, oskare, tak bezohledni???
     pritom vse se toci jen kolem vas a na nas nebere ohled nikdo.
     a babis si mele jen svoje PR, pritom nas prived do cela zemi, ktere jsou ve zvladani epidemie cinskeho viru nejhorsi na svete

   • Pedro111 napsal:

    Tak celé okolí našeho státu opatření svých vlád dodržuje jen švejci z čech musí bojkotovat jakékoli nařízení své vlády a vše na ni svádět.Virus byl do republiky dotažen a za to taky může vláda???.

 6. Ivan napsal:

  Nevím, jestli už lépe bylo, ale vím jistě, že to byly zbytečně promarněné dvě volební období. Pro občana, a to včetně důchodců (sám jim jsem) se nic zásadního nezměnilo k lepšímu, i minulá valorizace byla jen o pár korun nad zákonnou hranici. Vlastně asi nejdůležitější byly schválené dotace z našich daní, zákon o pančování benzínu, což jde právě Babišovi do kapsy, a dále jen těžko vzpomenout. Na úřady se dále stojí fronty, dále žádní úředníci neručí ničím za svou nekvalitní práci, dále zadlužujeme a projídáme nejen svou budoucnost, ale i našich dětí a vnuků. Takže po ANO ani pes neštěkne! Otázkou je, zdali se „standardní“ strany poučili a povedou zemi lépe. Nebo to bude opět z bláta do louže.

  • petrph napsal:

   No to máte úplnou pravdu, taky když se podíváte zpátky, tak uvidíte předtím zase zbytečně promarněné dvě volební období pravice. Ohromné množství narychlo spíchnutých a nepromyšlených reforem, které se postupně někdy i se ztrátami zase rušily. Nakonec, ať nechodíme daleko, nyní s obrovským humbukem rušenou superhrubou mzdu přece samotná ODS kdysi za Topolánka zavedla..

   • martin napsal:

    ktery reformy mas na mysli petre?
    superhruba mzda v 2008 snizila dane a vyrazne zvysila slevy na dani a cele to padlo az po 13 letech z ideologickych duvodu. nepochopitelne se k tomu pridala i ODS.
    zdravotnictvi se stabilizovalo zvysenim spoluucasti, doted nechapu, proc se zrusil treba poplatek na jidlo v nemocnici, jeste bych to chapal u deti a duchodcu s nizkym prijmem, ale u ostatnich ne. mnoho duchodcu lezi v LDN a NIP s tim, ze vyjdou az nohama napred, pritom neplati ani za stravu a duchod jim jde cely – ten shrabnou dedicove. minula vlada to zrusila opet z ideologickych duvodu, dalsi to nejspis zase zavede.
    2. pilir duchodove reformy minula vlada taky zrusila z ideologickych duvodu a s nicim novym za celych skoro 8 roku neprisla. pritom pomer duchodu k hrube mzde klesl z „kalouskovych“ 43.8% v 2013 na babisovych 37.5% v 2017, ted po masivnim uplaceni duchodcu je na urovni 41%.
    tahle a minula vlada jen zila z reforem zavedenych topolankem a necasem a z celosvetoveho ekonomickeho boomu. pritom jeste stacili rozfrcat 140mld z rezervniho fondu po kalouskoj a 20mld z FNM.
    kazdopadne nas ceka tezka doba, at uz budou vladnout soucasni levicovi populisti, nebo soucasna opozice

    • petrph napsal:

     No kdybych to vzal odshora – právě že superhrubá mzda ty daně v tom roce 2008 příliš nesnížila, právě proto že se se počítaly z té superhrubé mzdy, což se změnilo až nyní, jejím zrušením.
     Pokud jde o zdravotnictví, právě že ty poplatky-poplatky, byly jen malou částí (prakticky nejjednodušší) částí těch reforem , z nich řada těch dalších, mnohem důležitějších se neprovedla vůbec…
     V případě důchodové reformy – tak to soráč. Důchodová reforma je plánovaná na řadu desetiletí, takže jestli si vláda nezařídí širokou politickou shodu (i opozice, a do budoucna), ale odhlasuje si jí 101čkou, tak se pochopitelně brzo zruší.. Ovšem, ta reforma byla vůbec v základu špatná, což se ukázalo nyní v kovid krizi. Dneska stojí í celá odvětví, spousta hlavně živnostníků je už dlouho bez příjmů – tak z čeho by si asi platili ta požadovaná procenta do fondů? Jako že ty fondy by už teď mohly vyplácet prvním svým penzistům – a z čeho asi, při poklesu cen řady investičních produktů.. Možná ta reforma nebýt zrušena, tak by právě v téhle době zkrachovala. ..
     A to že téhle a minulé vládě pomohl ekonomický boom. je jistě pravda. Jak dlouho jim vydržely Kalouskovy úspory – no právě že moc dlouho ne, právě že to byly spíš peníze z uškrcených aktivit, které se pak ale stejně obnovily znovu, bez nějakých efektivních reforem,.

 7. Lwo napsal:

  Ale ten deficit 500 miliard Schillerové a Babišovi schválil parlament, a tam jsou lidé, které jste si zvolili! Mimo to, není mi jasné, proč i opozice neustále s Babišem „chodí na pivo“… 🙁

 8. skeptik napsal:

  Fundovaný článek. Obavám se však, že ti, kteří by si jej měli přečíst především, o něj ani okem nezavadí. Tedy voliči ANO, KSČM, SPD a Trikolóry. A že by tento rok byl poslední pod vládou ANO? Kéž by. Koncem minulého roku však jeden diskutující pod jedním článkem na Hlídacím psu citoval latinské přísloví: prase bude volit prase, osel bude volit osla. Nám všem přeji více štěstí v novém roce.

  • Alena napsal:

   Skeptiku zbytečně se netěš i přes štvavé řeči opozice má ANO stále hodně voličů,

   • skeptik napsal:

    Vždyť Aleno já přece nepopírám, že ANO má stále hodně voličů. Proč si myslíte, že jsem citoval onoho diskutujícího, který napsal, že prase bude volit prase a osel osla?

 9. Sam napsal:

  V takové složité situaci, jako je současná vláda, ještě žádná česká vláda nebyla. Vzhledem k tomu, že na vládu štěkají ti, co jsou za placeni, myslím, že přes spoustu chyb je to vláda slušná. Když vzpomenu na agresivní a cynické vlády ODS je mi na zvracení

  • martin napsal:

   od zari jsme 2. nejhorsi na svete v poctu zemrelych s cinskym virem a 7. od zacatku pandemie.
   to o tehle vlade nemehel v cele s premierem babisem mnohe vypovida

 10. Pavel Liška napsal:

  Čím méně peněz putuje státu, tím lépe!! Milton Friedman to řekl jasně.

 11. Andrej napsal:

  Doufám, že se ho opravdu už zbavíme tak, jak to píše ten pan ředitel nemocnice. Takového neschopného, prolhaného a nakvašeného premiéra jsme opravdu ještě neměli. Je vidět, jaké mozky tu ještě v v tomto století jsou. A zrovna tak by mohli zmizet všichni ti rudí volební pohuňci – banda, která samozřejmě stejně jako daný stbák vyznává kriminální činy, protože v Evropě v EU zatím nikdo nic podobného nemá – takové míře zneužívání dotací na místě hlavy státu!!!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   „Je vidět, jaké mozky tu ještě v v tomto století jsou“. Ten Váš to score mozků bohužel rozhodně nevylepší.

   • skeptik napsal:

    A vy se domníváte Oskare (hanáku z Hané), že ten váš mozek v příspěvcích zde na Hlídacím psu předvedl nějakou vyšší úroveň?

 12. josef napsal:

  zaplat Pan Buh az tahle vlada konecne odtahne na vecnost uz je tady dost dlouho a zla nadelala nezpocet takze odjezd do nenavratna jasny?

  • Alena napsal:

   Neodtáhne pořád má hodně příznivců a to vás opozici strašně štve , proto takové nenávistné řeči.

 13. virus napsal:

  Babiš je kapitalista , stát je kapitalistický , co se vám tu pravičáci pořád nelíbí , stejně se chová vždy kapitalistická EU !

  • Pavel napsal:

   Babiš je „kapitalista“ se kterým hlasují komouši. Ergo komouši jsou u moci, tak co se ti pořád nelíbí vire?

 14. Tondach napsal:

  Kéž by to byl opravdu poslední rok s vládou ANO, ale na Hradě je ještě pořád Zeman! Ten nedopustí, aby to byl ten poslední rok…..

  • martin napsal:

   taky se obavam, ze eman jmenuje sestavenim vlady babise, i kdyby se do parlamentu nedostal.
   jedina nadeje je, ze soucasna opozice (bez SPD) bude mit ustavni vetsinu a zemana pozenou pred ustavni soud.
   vzhledem k tomu, ze se do parlantu nedostanou komousi ani sosani, tak je celkem realny

Přidávání komentářů není povoleno