Političtí marketéři – obchodníci s naší pozorností. Česko coby pokusná laboratoř informační války

Napsal/a Tereza Engelová 3. dubna 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Česká republika se v hybridní válce vedené Ruskem stala jakýmsi pokusným králíkem, je přesvědčena bývalá novinářka a autorka knihy Průmysl lží Alexandra Alvarová. Předloňská kampaň před zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem podle ní až nápadně připomínala české prezidentské volby v roce 2013.

„Stejný přístup, stejné rozdělování skupin, navzájem se nenávidějící tábory. Stejné rozfoukávání ohně a přidávání polínek pod kotel na obou stranách, stejné zneužívání informačních technologií, využívání stejných argumentů. ‚Whataboutismus‘, takové ty boční argumentační techniky, naprostá ignorance racionální argumentace, vyvolávání skandálů, používání vulgarismů v kampani, úplná rezignace na estetický, racionální a morální aspekt kampaně,“ vypočítává v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Jediný způsob, jak může stát ohlídat zneužívání politického marketingu ve formě hybridní zbraně, je podle Alvarové uvědomit si, že jsme přešli do novodobé formy válčení, ve které se nestřílí, neposílají tanky a vojáci.

Vlády, které tohle nebezpečí berou vážně, by měly spolupracovat s odborníky v humanitních vědách. Informační válka se totiž neobejde bez historiků, psychologů, sociologů, bez lidí, kteří ovládají matematiku a teorii her, či bez lidí, kteří ovládají algoritmy sociálních sítí a jsou schopní s nimi aktivně pracovat.

České republice také podle Alvarové téměř úplně chybí zformovaná tzv. strategická komunikace coby součást vojenské doktríny moderní války.


JAK FUNGUJE „OBCHOD S POZORNOSTÍ“ V SOUČASNÉM POLITICKÉM MARKETINGU?

Podívejte se na VIDEO v náhledu článku

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)