Foto: Robert Břešťan

Policisté bez roušek, kárné řízení. Dohra večírku na střeše Arcibiskupského paláce

Napsal/a Robert Břešťan 29. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Večerní akce na střeše Arcibiskupského paláce v Praze by mohla mít zajímavou dohru. Podle dostupných fotografií byly mezi účastníky i policejní špičky: konkrétně ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Martin Baláž a také jeho náměstek Radim Kincl. Jejich přítomnost dokládá společná fotografie, na níž oba muži v nočních hodinách opouštějí Arcibiskupský palác. Objevilo se i podezření na zneužití služebního vozu. To ale fotografie nedokládají a policie tuto možnost popírá.

Porovnání fotografií Blesku s veřejně dostupnými fotografiemi vedení specializovaného policejního útvaru potvrzují jak totožnost ředitele Baláže, tak jeho náměstka Kincla.

Svézt se večer domů

Na redakci HlídacíPes.org se e-mailem obrátili „naštvaní policisté z útvaru pro ochranu prezidenta“, kteří podle svých slov celou akci považují za „výsměch vůči všem slušným lidem a policistům, kteří musí vše dodržovat“. Kromě faktu, že oba jmenovaní, podobně jako další účastníci akce neměli roušky (jejichž nošení policie na veřejnosti stále aktivně vyžaduje), tvrdí, že náměstek ředitele Kincl po skončení akce využil služební vůz a nechal se řidičem odvézt ve večerních hodinách domů.

Jak taktéž dokládají fotografie deníku Blesk, zatímco ředitel Baláž odkráčel po rozloučení pěšky směr Pražský hrad, Kincl nasedl do přistavené služební Škody Superb s řidičem. Odvoz měl údajně nabídnout i „civilní osobě“, na fotografii je však vidět pouze Kincl a jeho řidič. Pokud by skutečně ve služebním voze jel někdo cizí, bylo by to v rozporu s vnitřními předpisy policie.

„Mluví se o tom na celém Hradě a všichni normální policajti jsou naštvaní, že to zase papalášům projde,“ stojí v textu zaslaném z mailu se jménem Aleš Levý, podepsaném však jménem „ policistů z útvaru pro ochranu prezidenta“.

HlídacíPes.org požádal o reakci na účast obou policistů a na možné zneužití služebního vozu Policejní prezidium, to možnost zneužití vozu jednoznačně odmítá. „Jak pan ředitel Baláž, tak jeho náměstek Radim Kincl se jednání v sídle Arcibiskupství pražského zúčastnili s vědomím a souhlasem svých nadřízených. Veškeré informace, které se objevily ve sdělovacích prostředcích jsme prošetřili. Vylučujeme, že služebním dopravním prostředkem byla spolu s plukovníkem Kinclem přepravována další osoba. Víme bezpečně, že pan náměstek byl ve vozidle sám a užití služebního dopravního prostředku bylo v souladu s vnitřními předpisy,“ reagovala mluvčí Kateřina Rendlová.

Tuto záležitost nezkoumáme

„S oběma důstojníky a v souvislosti s touto událostí již zahájil služební funkcionář kázeňské řízení pro podezření ze spáchání přestupku, jelikož se oba pohybovali na místě veřejně přístupném bez ochranného prostředku dýchacích cest. Žádné další šetření v této věci neprovádíme,“ dodala.

HlídacíPes.org se obrátil i na mluvčího Pražského hradu s dotazem, jak z hlediska Hradu a dodržování epidemiologických předpisů (kvůli nimž zůstávají nádvoří Hradu stále nepřístupná veřejnosti) hodnotí, že se akce účastnily špičky útvaru, který má v popisu práce především ochranu prezidenta. „Tuto záležitost nezkoumáme a aktuálně se jí nezabýváme,“ reagoval Jiří Ovčáček.

Podle zástupů Arcibiskupství pražského měla být akce, jež se konala v úterý večer a trvala skončila po půlnoci ve středu, na střeše paláce na Hradčanském náměstí údajně „pracovní porada ohledně církevního festivalu“.

Za zmínku stojí, že ve stejnou dobu (kolem osmé večer), kdy se „pracovní porada“ konala, zveřejnil na Facebooku fotografii ze stejné střechy arcibiskupství s popiskem „jeden z nejkrásnějších pohledů světa“ i režisér Jiří Strach, dlouholetý fanoušek kardinála Duky.

(Text i titulek jsme 1.5. 2021 upravili a zpřesnili, pozn. red.)

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)