Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Protest proti premiéru Babišovi v Jaroměři 26.2.2020. VIDEO uvnitř článku
HlídacíPes.org,

Policie prošetřuje chování svých lidí při protestu proti Babišovi. Část incidentu zachycuje video

Únorový protest skupiny občanů proti premiérovi při jeho obhlídce nádraží v Jaroměři má dohru uvnitř policie. Někteří z demonstrantů kritizovali chování přítomných policistů a na královéhradecké policejní ředitelství dorazila i oficiální stížnost. HlídacíPes.org má k dispozici videozáznam, který ukazuje část z několika incidentů.

„Přestaňte vyhrožovat … nechte toho … vyhrožování jak za komunistů.“ Rozčilený ženský hlas v jednu chvíli přeruší záběr na plné nástupiště, na kterém si Andrej Babiš prohlíží rekonstruovanou stanici v Jaroměři, zatímco opodál stojí skupina protestujících.

Mezi nimi a premiérem je vidět několik uniformovaných policistů i dalších mužů monitorujících situaci, otočených směrem k demonstrantům – podle jejich postoje i kvůli nechuti některých z nich nechat se natáčet zblízka jde zjevně o policisty v civilu.

Podívejte se na klíčovou část videozáznamu:

Kamera se postupně otáčí a zabírá ženu, která naštvaně popochází po perónu a mluví směrem k muži v bundě a brýlích.

„My se máme vám legitimovat a vy ne. To je přesně ono. Každýmu podle jeho práva, že jo.“ Muž se mlčky dívá do kamery.

„Vy jste možná skoro horší než on, že tady zavádíte únor 48… Legitimujte se….“ říká opovržlivě žena.

Čí je to dítě?

Incident sledovala i další z účastnic protestu Jana Žárská. Dotyčného muže si všimla už na začátku protestu před nádražím: „Původně jsem si myslela, že přišel demonstrovat. Když přišel k nádraží, řadil se totiž nejprve k demonstrantům, byl v civilu a asi poslouchal, o čem se baví, co plánují,“ říká pro HlídacíPes.org.

Žárská vyrazila na protest s manželem a dvěma dětmi, včetně skoro třináctiletého syna.

„Na nástupišti u vlaku se ten člověk rovnou zvýšeným hlasem zeptal, čí je to dítě, že bude legitimovat rodiče, že to dítě má být teď ve škole, tudíž zanedbává povinnou školní docházku, a že k prošetření pošle příslušné orgány OSPOD. Tím nám přítomným demonstrantům vyrazil dech – zavánělo to rétorikou tajných služeb minulého režimu,“ popisuje.

Následovala výše popsaná scéna s další ženou, poté, co muž účastníky protestu vyzval, ať se legitimují: „Poté, co jsem tedy chtěla vidět jeho služební průkaz, se stáhl a již dále s demonstranty nekomunikoval, pouze s ostatními policisty,” dodává Žárská s tím, že muž také na dotaz demonstrujících sám prohlásil, že je policista.

Celou věc už prošetřuje královéhradecké policejní ředitelství, kam dorazila stížnost na chování policistů.

„Rád bych znal oficiální reakci Krajského ředitelství Policie ČR k tomuto incidentu, který považuji, jako občan ČR, za zcela nepřijatelné překročení pravomocí Policie ČR,“ stojí v textu, který má HlídacíPes.org k dispozici.

„Mohu potvrdit, že Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje obdrželo dotaz, který se týkal chování uniformovaných i neuniformovaných policistů během návštěvy premiéra Andreje Babiše v Jaroměři a tímto dotazem se zabývá. Autora dotazu budeme o výsledku šetření informovat,“ odpověděla Eva Prachařová z krajského tiskového odboru policie.

Uvidíme se na silnici…

Slovních incidentů mezi policisty a účastníky protestu na nádraží v Jaroměři ale podle Jany Žárské proběhlo víc.

„První, kdo nás oslovil, byl mladý vousatý policista v civilu ve světle hnědé bundě s vysílačkou v uchu. Oslovení bylo emotivně zabarveno – řekl něco v tom smyslu, že je mu líto toho kluka, kterého tam taháme a kazíme mu tím život a že ho necháme pokřikovat na dospělou osobu, že to by on svým dětem nikdy neudělal,“ popisuje.

Další nestandardní výrok pak přišel od jiného, uniformovaného policisty na závěr protestu.

„Poté, co vládní delegace odjela vlakem směr Náchod, jsme se uniformovaného policisty, který také hlídal a sem tam s námi demonstranty něco prohodil, ptala, tak aby řeč nestála, zda tu hlídá vždy a nebo jen dnes. Dostalo se mi odpovědi, která mohla být myšlena jako legrace, ale zní tak trochu dvojsmyslně, že on tu hlídá vždy, má dobrou paměť na obličeje a možná se ještě někdy potkáme při silniční kontrole,“ dodává Jana Žárská.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. Dušan napsal:

  V dnešní České době se postupně probouzí a probudila po dlouhatánské době spící OBČANSKÁ SPOLEČNOST (narovnání páteře a zdvižení hlavy). Na ni navazuje občanské sebevědomí, občanská odvaha, občanské vlastenectví, občanská zodpovědnost atd.
  Je vidno, že některé nepřipravené lidi to zaskočilo, jako například policisty a vládní činitelé o kterých píšete. Od teď to budou mít kluci a holky těžší. Nastává konfrontace.
  Řeknu to jízlivě, KONEČNĚ!
  T.G.M. by měl radost.

  • petrph napsal:

   Ale kdepák, policii ani státní činitele to nezaskočilo, to asi máte krátkou paměť, že nepamatujete že už v roce 2014 byla schopna policie rozehnat technoparty. A že i později, pokud to bylo třeba si dokázala poradit – a to proto, že když si přečtete Zákon o policii ČR, tak ty pravomoce má.
   Ono je to spíše naopak, zaskočilo to ty aktivisty, kteří se domnívají že jim na těch demonstracích nic nehrozí, a že je policie nesmí ani identifikovat, ani nic.. Což je ale jejich omyl a jejich riziko,. Jasně, pokud policie brutálně překročí pravomoc, můžou si stěžovat a soudy to pak budou dlouuho a dlouho, řadu let, projednávat, a projednávat.. Tak jestli se pak chce ještě běhat po soudech.. klidně,

 2. Komentář napsal:

  Snad budou vyšetřováni i rodiče dítěte, které kvůli demonstraci zanedbalo povinnou školní docházku. Ať to je spravedlivé.

 3. únor, faschismus, totalita... lidi neví o čem mluví napsal:

  trošku hysterický reakce na běžnou práci policajtů… řekl bych že se tvrdé jádro aktivistů dost radikalizuje, zatím doufám jen slovně – takhle mluvit s policajtem by si v jiných západních demokraciích těžko troufli. Hodně cestuju po světě, tahle afektovaně přestřelené řeči si můžou dovolit možná tak ještě ve Francii. Ale to je prostě naše kultura národa, trošku je my stydno 🙁

 4. petrph napsal:

  Děkuji za í důvod k huronskému zasmání při přečtení této citace „.. že to dítě má být teď ve škole, tudíž zanedbává povinnou školní docházku, a že k prošetření pošle příslušné orgány OSPOD. Tím nám přítomným demonstrantům vyrazil dech – zavánělo to rétorikou tajných služeb minulého režimu,“ popisuje.“.
  Dosud jsem se domníval, že povinnost posílat děti do školy platí i za demokracie, a stát to samozřejmě má právo kontrolovat.(Masaryk by zaplakal,)
  A jestli to snad někomu nevoní, jedině bulvár se na medializaci takových blábolů může přiživovat..

 5. jan napsal:

  Já to říkal hned kdo normální si dovede udělat volno na manifest proti babišovi ve středu odpoledne?!?Navíc tam tahaj děti to je debilita národa fakt žejo!
  Navíc co zde je zapomenuto demonstrace v kolejové cestě je zakázana.Jde o zdraví a život lidí.Jestli si někdo myslí že bude demonstrovat třeba na hřbitově tak se šeredně mílí!!!Je to právnicky dotknutelné a divím se že k tomu nedošlo ihned!!!

 6. Bizární stěžovatelé napsal:

  Jestli to, co je obsaženo v článku má být důvodem pro řešení nějakého policisty, tak by se nejprve stěžovatelé měli nechat vyšetřit na psychiatrii. A únor 48? To už by paní byla připoutaná k mříži cely a měla modrá záda od pendreku. Přitom důvod stížnosti je zcela prostý. Co si to ta policie dovolila kontrolovat občany, když přišli hulákat na předsedu vlády. Oni přece volili někoho jiného a tudíž tam A. Babiš podle nich nemá co pohledávat. Demokracie je přece vůbec nezajímá. Takže jak dopadne ta stížnost? Vím to přesně. Policie si s ní víte co, jen to udělá navenek slušným způsobem.

Přidávání komentářů není povoleno