Restaurace Šeberák v Praze, 9. prosince.

Podnikatelé se bouří a naznačují občanskou neposlušnost: Stát nás v tom nechal, problémy svádí na lidi

Napsal/a Robert Břešťan 13. prosince 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Všichni naši členové jsou na pokraji, za kterým stojí již jen dvě možnosti: „poslušný“ krach, anebo aktivní vyjádření občanské neposlušnosti, vzdor v ulicích měst. Proč? Ne proto, že jsou neodpovědní. Ne proto, že nevnímají zdravotní rizika. Nýbrž proto, že stát je v onom pádu nechal – a ještě to veřejně svádí na ně, píše vládě v otevřeném dopise Česká unie cestovního ruchu.

Ta sdružuje podnikatele v hotelích, restauracích, lázních, horských střediscích na farmách či cestovních kancelářích. Výzvu vládě a veřejnosti nazvala „Zpráva z volného pádu 2020“.

Přestaňte mást veřejnost

Počet lidí nakažených nemocí covid-19 v Česku stoupá, aktuální epidemickou situací se má v pondělí zabývat vláda a očekává se, že vyhlásí návrat do do stupně „PES 4“. To značí „vážný stav“ a komunitní šíření nákazy. To mimo jiné znamená opětovné omezování hromadných akcí, fungování restaurací jen přes okénko či provoz hotelů jen pro služební cesty.

Podnikatelé v pohostinství a cestovním ruchu nyní vyzvali vládu, aby před rozhodnutím o dalším zavírání „zahájila důvěryhodná jednání se zástupci dotčených oborů o novém systému kompenzací, a ty začala neprodleně poskytovat“.

„Na poslední hraně možností vyzýváme stát a jeho představitele: Přestaňte mást veřejnost. Není pravda, co se tvrdí v posledních dnech, že za všechno můžou restaurace a jejich provozovatelé. Není pravda, že se v hospodách „masově porušovala policejní hodina“. České společnosti nepomůže hledání symbolického viníka další vlny koronaviru. Naopak. Je to cesta k definitivní ztrátě důvěry lidí v řešení státu,“ vzkazují vládě Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu a viceprezident Martin Plachý, oba podnikatelé v hotelnictví.

„Další uzavření restaurací a hospod se nezadržitelně blíží, i když nikdo nikdy neprokázal, že restaurace jsou jedním z hlavních zdrojů nákazy,“ říká i Tomáš Prouza prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Zástupci byznysu kritizují i to, že zástupci vlády argumentují Německem a a tím, že „je tam ještě tvrdší lockdown“: „Řekněte i tu druhou část věty. V Německu dostávají všechny zavřené restaurace, hotely a další provozovny každý měsíc až 75% loňského obratu coby statní kompenzaci. Rakousko postupuje obdobně,“ píší Sivek s Plachým.

Stát selhává v logice i ekonomice

Kompenzační politika v České republice je podle nich diskriminační: Stát selhává v logice i ekonomice. Řada odvětví nedostala kromě příspěvku na mzdy nic. Některé kompenzace nákladů za první vlnu pandemie ještě nebyly ani vyplaceny, kompenzace za zavření ve druhé vlně nepřišly téměř žádné. Zemědělci nebo potravináři dostali miliardy za to, že jsou hotely zavřené a nemají komu dodávat.“

„To, co požadujeme, není anarchie, ale fungující, profesionální stát. Požadujeme ekonomicky smysluplné a spravedlivé kompenzace. A vyhrazujeme si právo rozmyslet si způsob, kterým to státu připomenout, bude-li třeba,“ naznačuje výzva i odhodlání podnikatelů k nějaké formě občanské neposlušnosti.

Rozsah státní podpory v oboru cestovního ruchu s komentáři České unie cestovního ruchu:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)