Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Restaurace Šeberák v Praze, 9. prosince.
'Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia',

Podnikatelé se bouří a naznačují občanskou neposlušnost: Stát nás v tom nechal, problémy svádí na lidi

Všichni naši členové jsou na pokraji, za kterým stojí již jen dvě možnosti: „poslušný“ krach, anebo aktivní vyjádření občanské neposlušnosti, vzdor v ulicích měst. Proč? Ne proto, že jsou neodpovědní. Ne proto, že nevnímají zdravotní rizika. Nýbrž proto, že stát je v onom pádu nechal – a ještě to veřejně svádí na ně, píše vládě v otevřeném dopise Česká unie cestovního ruchu.

Ta sdružuje podnikatele v hotelích, restauracích, lázních, horských střediscích na farmách či cestovních kancelářích. Výzvu vládě a veřejnosti nazvala „Zpráva z volného pádu 2020“.

Přestaňte mást veřejnost

Počet lidí nakažených nemocí covid-19 v Česku stoupá, aktuální epidemickou situací se má v pondělí zabývat vláda a očekává se, že vyhlásí návrat do do stupně „PES 4“. To značí „vážný stav“ a komunitní šíření nákazy. To mimo jiné znamená opětovné omezování hromadných akcí, fungování restaurací jen přes okénko či provoz hotelů jen pro služební cesty.

Podnikatelé v pohostinství a cestovním ruchu nyní vyzvali vládu, aby před rozhodnutím o dalším zavírání „zahájila důvěryhodná jednání se zástupci dotčených oborů o novém systému kompenzací, a ty začala neprodleně poskytovat“.

„Na poslední hraně možností vyzýváme stát a jeho představitele: Přestaňte mást veřejnost. Není pravda, co se tvrdí v posledních dnech, že za všechno můžou restaurace a jejich provozovatelé. Není pravda, že se v hospodách „masově porušovala policejní hodina“. České společnosti nepomůže hledání symbolického viníka další vlny koronaviru. Naopak. Je to cesta k definitivní ztrátě důvěry lidí v řešení státu,“ vzkazují vládě Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu a viceprezident Martin Plachý, oba podnikatelé v hotelnictví.

„Další uzavření restaurací a hospod se nezadržitelně blíží, i když nikdo nikdy neprokázal, že restaurace jsou jedním z hlavních zdrojů nákazy,“ říká i Tomáš Prouza prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Zástupci byznysu kritizují i to, že zástupci vlády argumentují Německem a a tím, že „je tam ještě tvrdší lockdown“: „Řekněte i tu druhou část věty. V Německu dostávají všechny zavřené restaurace, hotely a další provozovny každý měsíc až 75% loňského obratu coby statní kompenzaci. Rakousko postupuje obdobně,“ píší Sivek s Plachým.

Stát selhává v logice i ekonomice

Kompenzační politika v České republice je podle nich diskriminační: Stát selhává v logice i ekonomice. Řada odvětví nedostala kromě příspěvku na mzdy nic. Některé kompenzace nákladů za první vlnu pandemie ještě nebyly ani vyplaceny, kompenzace za zavření ve druhé vlně nepřišly téměř žádné. Zemědělci nebo potravináři dostali miliardy za to, že jsou hotely zavřené a nemají komu dodávat.“

„To, co požadujeme, není anarchie, ale fungující, profesionální stát. Požadujeme ekonomicky smysluplné a spravedlivé kompenzace. A vyhrazujeme si právo rozmyslet si způsob, kterým to státu připomenout, bude-li třeba,“ naznačuje výzva i odhodlání podnikatelů k nějaké formě občanské neposlušnosti.

Rozsah státní podpory v oboru cestovního ruchu s komentáři České unie cestovního ruchu:

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

29 komentářů

 1. Johan napsal:

  Stát vám přikázal, abyste podnikali?

  • Vl napsal:

   Někdo Vám přikázal, abyste žil? Zaručil se nějaký podnikatel za Vaše zdraví? 😉

   • virus napsal:

    Většina lidí žije i bez podnikání , za totáče bylo všechno státní a žili jsme v pohodě ! Podnikání nemá s přežitím nic společného !

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    A Vám?

  • Petr Kaminsky napsal:

   1) Slo by to rict obracene – nikdo vam nemuze zakazat, abyste podnikali. Pokud tak ucini stat, je povinen vyplati nahradu. Zijeme v liberalnim zrizeni – co neni (vyslovne) zakazano, je (automaticky) povoleno. 2) Vzdycky me nejvic pobavi bolsevicke zvasty lidi, kteri nikdy nepodnikali a o podnikani nic nevedi, a uz tady mudruji.

  • Dr. B napsal:

   A co vám, vám stát přikázal, abyste byl zaměstnán? Přesto pokud by vám zavřeli vaší práci a nedali vám žádnou náhradu (doteď měli zaměstnanci podle toho, kde pracují 60 – 100 % platu i v době, kdy byl jejich podnik zavřený a oni seděli doma), asi byste taky křičel.
   Pro příště vám doporučím použít mozek, než zase napíšete nějaké podobné moudro. Tedy pokud nechcete být za hlupáka. V opačném případě) pokud to chcete), pokračujte v takových komentářích.
   hezký den 🙂

  • stomas napsal:

   Nepřikázal, ale ZAKÁZAL, ty bambulo 😉

 2. petrph napsal:

  Naprostý souhlas. Nějaké demonstrace asi nic neřeší, jen by proti nim poslala vláda policajty s pendreky, jakékoliv jednání by bylo marné, takže nejlepší bude, když to dají co nejdřív k soudu pro náhradu škody. A až to bude projednávat soud, a vláda se bude vymlouvat na toho „svého“ PESa, tak se jistě bude soud zajímat, co to vlastně je, kdo kde vymyslel, jakou to vlastně má legitimní (natož legislativní) platnost., a velice pravděpodobně dojde ke zjištění, že žádnou že podobných analýz a doporučení chrlí každé ministerstvo tuny…a že ho navíc vláda stejně nedodržuje..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ano, soud zakáže mít covid-19 a ty kdo na to zemřou potrestá doživotním vězením. A u českých soudů bych se tomu ani nedivil při, jak mentálních, tak morálních kvalitách, jejich osazenstva.
   Je to zvláštní, ale ani jako chemik a dnes +85 důchodce, nemám nejmenší problém pochopit smysl a cíle vládních opatření, ani v Česku, natož třeba v Německu, kde bude tvrdý lockdown, zatím do 11. ledna 2021 a kde přestanou platit všem náhradu za neuskutečněné tržby v důsledku opatření k zastavení pandemie covid-19 všem, včetně hotelů, hospod a podobných zařízení a činností, sloužících vlastně zábavě a užívání si.

   • petrph napsal:

    Jste si skutečně jist svým tvrzením že „.. nemáte nejmenší problém pochopit smysl a cíle vládních opatření..“? Podívejte se třeba sem,
    https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/nouzovy-stav-a-mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/
    zkuste si je jenom přečíst (a to tam ještě nejsou zapracované ty úplně poslední… Ale to je jejich soupis, a teď můžete dumat ke každému z nich, zda skutečně chápete jejich smysl a cíle:))))
    Pokud jde o o Německo, ten jejich prosincový lockdown bude odpovídat zhruba tomu našemu, ovšem, snad bez těch zmatků..A o tom že by přestaly platit náhrady, ani slovíčko, naopak jak se dá dočíst „..Německá vláda však hodlá také zvýšit překlenovací pomoc jednotlivým zasaženým subjektům. Maximální podporu hodlá zvýšit z dosavadních 200 000 na 500 000 eur

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Samozřejmě, nemám nejmenší problém pochopit smysl a cílé vládních opatření, ani při čtení toho na co odkazujete. Některé formulace, které jsou, mírně řečeno nečeské, vytvořené subalterními státními úředníky, kteří mají jako hlavní kvalifikaci to, že bydlí v Praze, si přetlumočím do češtiny. Skutečně potíže s pochopením opatření vlády nemám. Podotýkám ovšem, že je to zčásti i proto, že ač vzděláním chemik, jsem rozjížděl a léta řídíl, výrobu léčiv v jednom n.p. (později s.p. a nakonec a.s.) a to včetně výroby injekčních přípravků v přísně sterilních podmínkách, a tak mně ani hygienické nároky na potlačení současné covid-epidemie nejsou cizí.

  • virus napsal:

   Vy to „ne „podnikání chcete těm podnikatelům platit ? Jiné ráce je tu dost a pro jejich zbytečné podniky by se jistě našlo jiné využití !

   • petrph napsal:

    No bodejť, pokud máte představu, že „podnikatel“, jenom nic nedělá a stát by mu za to měl/neměl platit, tak to je to poslední…Pokud by šlo jen o to živobytí, tak s tím by se i často protloukl pár měsíců sám.
    Jenže Vy zapomínáte na náklady. které se nedájí jen na ze dne na den snížit na nulu… Když vezmu jen ty restaurace, když jim vláda povolila podnikat, nakoupily zásoby surovin, za statice, a když za pár dní zase zakázala, tak to budou muset za pár dní vyhodit.. Peníze za elektřinu, peníze za topení, peníze za nájmy provozpven, platy zaměstnanců, k tomu nemalé náklady na hygienu proti covidu,.Tudíž, ten podnikatel, který podle Vás „nic nedělá“ generuje ztrátu, řádově ve statisících, milionech měsíčně. A z čeho jí má podle Vás platit?

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Vláda je odpovědná za kdeco a hlavně za zdravotnictví a tím i zdraví, především občanům, ale nikoliv za úspěch jejich podnikání. Ještě nedávno pravicové a opoziční strany a hnutí vykřikovaly, že čím méně se vláda plete podnikatelům do jejich podnikání, tím lépe. Najednou ale chtějí,aby vláda z peněz ostatních občanů podnikatelům hradila tržby, protože kvůli epidemii jakéhosi covidu-19, nechodí zákazníci do hospod, nepřijíždí cizinci a turisté do ubytovacích zařízení, atd., a to z peněz občanů, kteří o tyto služby nestojí a ani jindy by je nevyužívali. V podstatě jsou ty požadavky těch podnikatelův oblasti t.zv.volnočasových aktivit sviňárna, vůči všem ostatním občanům. To není projev nějaké nenávisti vůči těmto podnikatelům, ale prosté konstatování skutečnosti.
     Jakpak byste si to představoval, snad tak, aby vláda žádná zdravotnická opatření proti covidu nepřijímala a nechala to všechno běžet samo sebou, ve stylu nějak bylo, nějak bude? Základní způsob, jak zastavit šíření nakažlivé choroby mezi lidmi, která je u části nakažených bezpříznaková a tudíž existují nositelé neidentifikovatelní , je co nejvíce omezit kontakt lidí mezi sebou navzájem na minimum a současná zdravotnická opatření tento požadavek splňují. Ovšem jen jsou-li respektována a dodržována, bez ohledu na to kdo je vydává a komu brání v jeho podnikání.
     K vůli tomu vlády nebyly voleny a zřízeny, smyslem jejich existence je služba občanům v oblastech, v kterých jako jednotlivci, si službu nemohou zařidit sami.
     Stát nestojí a nepadá s restauracemi a hotely.

     • petrph napsal:

      Ve své argumentaci si pletete dlouhodobá opatření proti covidu s těmi, které vláda velice často mění, prakticky ze dne na den.
      Pokud to jsou dlouhodobá, tak OK, všichni se s tím smíříme, i ti podnikatelé s tím budou počítat , a zahrnou to do svých plánů, včetně plánovaného nákupu surovin, nabídky, cen, počtu zaměstnanců a všeho.
      Jenomže, a znovu (pořád nechápu proč to nechápete), tak pokud ta vláda ta opatření mění skoro každý týden a během pár dní, tak v takovém režimu většina legitimního podnikání fungovat nemůže, generuje to ohromné ztráty a ničí to ekonomiku..
      Tohle není ochrana proti covidu, to je bordel…

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Ještě Vás chci upozornit, že moji rodiče byli kapitalisté a v podnikatelském prostředí jsem až do roku 1948, tedy 15 let svého života, vyrůstal a vím přesně co to znamená podnikat nehledě k tomu, že mnozí mladší členové naší rodiny podnikají dnes opět (a o požadavcích hospodských, si myslí to, co já).

     • petrph napsal:

      Tak to se teda divím, jestli máte v rodině tolik podnikatelů že nechápete tu základní rovnici, že podnikatel svoje náklady hradí z tržeb. A jestli se mu, z důvodů akutního rozhodnutí vlády (prakticky ze dne na den) zastaví nebo velice omezí ty tržby, tak ale ty náklady mu většinou zůstanou, a ty musí platit stejně. Čili- ještě jednou, namísto toho, aby si vydělal (aspoň na živobytí) se mu hromadí statisícové dluhy z těch nákladů co musí platit..
      Jestli se můžu slušně zeptat, v jakém oboru to Vaše rodina podnikala a podniká, že toto neplatí??????

 3. Petr Kaminsky napsal:

  1) Korektura – „a a tím“. 2) Dokud bude u moci (ne)vlada Agrofert-ich „odborniku“ nezmeni se vubec nic. Jedina cesta je ji (nasilnou) cestou svrhnout.

 4. Tondach napsal:

  Docela rád bych věděl, kolik z nich volilo ANO, tedy Babiše!

 5. A. S. Pergill napsal:

  V příštím roce jsou volby. Pokud se po nich žádná z vládních stran nedostane do parlamentu, bude to jednoznačně dobrý výsledek. Pokud se po nich nedostane do parlamentu ani ta nedemokratická opozice, která tyhle ptákoviny podporuje, bude ještě líp.

 6. Sam napsal:

  Několik prospěchářů z putyk chce diktovat 10 milionům lidí? Zřejmě jim nevadí, že na covid zemřelo jen 9000 lidí, že zdravotníci padají únavou. Každý uvažující člověk ví, že viry se šíří v uzavřených prostorách. Na sjezdovkách se lidé nenakazí, ale v chatách u tepla.

  • A. S. Pergill napsal:

   Kolik z nich zemřelo na covid a kdo z nich měl jen pozitivní testy (což neznamená jistotu, že ten covid skutečně měl)?

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Neslyšel jsem v nedělních TV diskuzních pořadech a ani nečetl v médiích, že by některý člen vlády člen vlády řekl: „Přestaňte mást veřejnost. Není pravda, co se tvrdí v posledních dnech, že za všechno můžou restaurace a jejich provozovatelé.“
  Je ovšem pravda, že já i celá moje rodina, jsme si, když jsme slyšeli ve zprávách, že se bude rozvolňovat a že budou otevřeny restaurace a hotely řekli, že se ta pandemie znovu rozjede. Asi jsme z tak zvaných běžných lidí (nepolitiků, neopdborníků) nebyli sami, kdo si to myslel a neskrýval se s tím na ulici, či v zaměstnání. Také někteří odborníci, lékaři-epidemiologové, to veřejně říkali.
  Chápu, že hospodským a hoteliérům jde o mnoho, ale ani to je neopravňuje vydírat přes vládu všechny ostatní daňové poplatníky, aby u nich skončili našech daně, jiné peníze totiž vláda nedostává, než ty z daní. Proč já mám platit, byť jen tím co na daních zaplatím, jakémusi hoteliérovi či hostinskému, že musí mít kvůli covidu-19 zavřeno, aby zákazníci v jeho hospodě nebo hotelu nechtěně nenakazili od jiného zákazníka a neroznesli to dál, mezi lidi zcela nezůčastněné? Proč já mám platit tyhle podnikatele proto, že zahraniční turisté, kvůli covidu-19, jaksi jeho zařízení nenavštěvují a nepřináší mu očekávaný zisk?
  Je to od těch „putykářů“ pěkná sprosťárna! A to vůči všem ostatním občanům tohoto státu.

 8. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Opravený text: Neslyšel jsem v nedělních TV diskuzních pořadech a ani nečetl v médiích, že by některý člen vlády člen vlády řekl: „…, že za všechno můžou restaurace a jejich provozovatelé.“
  Je ovšem pravda, že já i celá moje rodina, jsme si, když jsme slyšeli ve zprávách, že se bude rozvolňovat a že budou otevřeny restaurace a hotely řekli, že se ta pandemie znovu rozjede. Asi jsme z tak zvaných běžných lidí (nepolitiků, neopdborníků) nebyli sami, kdo si to myslel a neskrýval se s tím na ulici, či v zaměstnání. Také někteří odborníci, lékaři-epidemiologové, to veřejně říkali.
  Chápu, že hospodským a hoteliérům jde o mnoho, ale ani to je neopravňuje vydírat přes vládu všechny ostatní daňové poplatníky, aby u nich skončili našech daně, jiné peníze totiž vláda nedostává, než ty z daní. Proč já mám platit, byť jen tím co na daních zaplatím, jakémusi hoteliérovi či hostinskému, že musí mít kvůli covidu-19 zavřeno, aby zákazníci v jeho hospodě nebo hotelu nechtěně nenakazili od jiného zákazníka a neroznesli to dál, mezi lidi zcela nezůčastněné? Proč já mám platit tyhle podnikatele proto, že zahraniční turisté, kvůli covidu-19, jaksi jeho zařízení nenavštěvují a nepřináší mu očekávaný zisk?
  Je to od těch „putykářů“ pěkná sprosťárna! A to vůči všem ostatním občanům tohoto státu.
  A ta nákaza virem SARS-CoV-2 se opravdu rozjíždí znovu.

  • A. S. Pergill napsal:

   Kolik lidí se prokazatelně nakazilo v restauraci (a od toho ještě odečtěte, kolik lidí se nakazilo v souvislosti s alternativami za tu restauraci)? Daleko nejvíc lidí se nakazí ve fabrikách a dalších podobných zařízeních. Obrovsky riziková je i MHD. Atd.

 9. Pavel Liška napsal:

  Se zavřením hospod a restaurací nesouhlasím. Ale je vydáno nařízení vlády o jejich uzavření ( pomiňme pro jednou zda má oporu v legislativě nebo ne, to ať zpětně řeší soudy ), která je řádně zvolená, vládne s důvěrou a je za zvládnutí pandemie zodpovědná. Za této situace považuji za společensky velmi nebezpečné relativizování dodržování zákonů a respektu k nim ze strany médií a zejména veřejnoprávní ČT. Mnohá média vykreslují české „Švejky“ z řad hostinských jako bojovníky proti Andreji Babišovi, vládě a málem jako bojovníky za Svobodu.
  To, že tímto napomáhají devastaci právního vědomí a vnímání zákonnosti jim jaksi nedochází. Bohužel, myslím, že tímto napáchané škody v české populaci mohou v konečném důsledku být větší a dlouhodobější, než škody vzniklé krátkodobým uzavřením těch provozoven.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   O tom, že máte pravdu v tomto svém komentáři,netřeba pochybovat. Škody z jednání médií švejkovských odpůrců opatření proti šíření covidu-19 jsou už dnes patrné – odpor proti testování a očkování, které ještě dlouho nebude třeba možné, kvůli nezaregistrování vakcín příslušnými evropskými institucemi. Je přímo směšné, že opozice už dnes kvůli tomu kritizuje vládu.

 10. A. S. Pergill napsal:

  Souhlas. S tím, že jsou v příštím roce volby, a při nich můžeme vládním stranám vystavit účet. Nepředpokládám, že takový, s jakým budou spokojeni.

 11. Admirál napsal:

  To musí být okolní i vzdálenější země s ohledem na covidová opatření samý Herodes.

  Poctivé by bylo uhradit postiženým podnikatelům ušlý zisk na základě zdaněného ziku za minulé období + část nákladů. ¨

  Části bych zaplatil náklady na rekvalifikaci, jako horníkům, když jim zavřou důl. Těm, kteří jsou závislí na zahraničních turistech, kteří se jen tak nevrátí.

Přidávání komentářů není povoleno