Poctivá novinařina je jen jedna. Jak jsme křtili knížku Šok! Hrůza! Média!

Napsal/a Robert Malecký 19. listopadu 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Redakce HlídacíPes.org během oslav svobody na Národní třídě pokřtila novou knihu Šok! Hrůza! Média! „Dnes je novinářem každý, kdo má dva palce a mobil, ale poctivá, odpracovaná novinařina je pořád stejná,“ řekl jeden z kmotrů knihy, novinář a bývalý disident Jan Urban. Mluvilo se i o tom, proč česká média 30 let po listopadu 1989 nevzkvétají.

Soukromá média ovládli tuzemští miliardáři a učinili z nich nástroj na prosazování svých byznysových zájmů. Ta veřejnoprávní čelí tvrdému ataku politiků, kteří z nich touží mít pouhý nástroj na propagaci vlastních názorů a cílů. „Vnímám přesně cílenou tendenci útočit na konkrétní novináře,“ řekla moderátorka ČT Nora Fridrichová, která byla dalším z hostů na slavnostním křtu.

Redakce HlídacíPes.org o českých médiích píše již pět let, od spuštění investigativně-analytického webu v prosinci 2014. Knihu Šok! Hrůza! Média! vydalo nakladatelství Cpress a od pondělí 11. listopadu je na pultech knihkupectví.

 

Knihu si můžete objednat  ZDE.

A proč jsme se vůbec do knihy pustili? Vysvětluje zakladatel HlídacíPes.org Ondřej Neumann:

Mediální krize není jen krizí letitého byznys modelu. Je především krizí důvěry v média. Diváci, posluchači či čtenáři přestali věřit novinářům. Svůj díl viny na tom má hybridní válka totalitních režimů vedená proti svobodným národům a zpochybňování i zřejmých faktů populisty všech azimutů.


Podívejte se, jak jsme knihu pokřtili


Mizení důvěry v novináře je totiž zjevně součástí obecnějšího trendu, kdy velká část společnosti ztratila víru v instituce demokratického státu obecně. Novináři jsou těmito lidmi vnímáni pouze jako aktéři hrátek „těch nahoře“, kteří „mlčící většinu“ hodili přes palubu a nechali ji napospas podomním prodejcům předražených cetek, lichvářům a následně pak exekucím a pocitu životního zmaru.

Šmejdi versus novináři

Tato situace je pak skvělou příležitostí pro politické „šmejdy“ všeho druhu i autoritářské vládce nejen na Východě. Rozklížená společnost, zpochybňování i zjevných pravd a faktů, se pro jejich cíle skvěle hodí. Popisování a analyzování těchto jevů je přitom úkolem, který na svá bedra média – „hlídací psi demokracie“ – v normálních časech automaticky berou.

Důvěra veřejnosti v média však rychle a trvale upadá. A novinářská obec je navíc – stejně jako česká společnost – hluboce rozdělená. Také jí chybí silná, respektovaná profesní organizace, která by hájila zájmy redaktorek a redaktorů proti stále agresivnějším majitelům – oligarchům. A která by poskytla tápající veřejnosti vodítko pro orientaci v tom, kdo je žurnalista a kdo svoji práci dělá dobře, a kdo nikoliv.

Nepřítel usilující o „myšlenkovou diverzi“ tu ovšem byl vždy. Stejně tak politici historicky svobodná média „nemusí“. Vždy se snažili a snaží zpochybnit důvěryhodnost těch, kteří se jim dívají pod prsty. Navíc – lidé politikům nevěří. Vysvětlovat úpadek důvěry v novinářský stav permanentními slovními útoky Donalda Trumpa, Miloše Zemana, Andreje Babiše či hybridní válkou vedenou Kremlem se nabízí, nevystihuje však podstatu.

Obsah knihy Šok! Hrůza! Média!

Pohled do srdcí i peněženek

Nedůvěra v česká média je mimo jiné důsledkem neprofesionality novinářů. Ale i jistého nepochopení ze strany veřejnosti. Konzumenti, ale i nekonzumenti médií mnohdy netuší, co práce novinářů obnáší, s čím se musí potýkat, kdo vůbec je novinář a proč je nezávislá žurnalistika pro svobodnou společnost životně nezbytná.

Kniha Šok! Hrůza! Média! Je tu pro širokou veřejnost. Nabízí otevřený a čtivý pohled do srdcí, myslí i peněženek českých novinářek a novinářů, mediálních manažerů i majitelů velkých mediálních domů.

Nahlédnete pod prsty píšícím novinářům, televizním reportérům, tvůrcům bulváru i rozhlasovým zpravodajům. A dojde i na nejdůležitější kauzy, které se s českými médii pojí.

Věříme, že po přečtení naší knihy se míra nedůvěry v tuzemská média a novináře alespoň o kousek sníží.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)