Počet cizinců pracujících v ČR stoupá, Čechům ale práci neberou

Napsal/a Česko v datech 1. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Ačkoli v prosinci 2017 a v lednu 2018 nezaměstnanost v Česku mírně stoupala, žijeme stále v době, kdy je nezaměstnaných nejméně v historii našeho samostatného státu.

V lednu 2018 bylo v ČR bez práce zhruba 289 tisíc lidí, volných pracovních míst se pak nabízelo přes 230 tisíc. Odpovídá to (podle metodiky MPSV – viz níže) nezaměstnanosti 3,9 %, o 1,4 procentního bodu nižší než o rok dříve.

Jak upozorňuje analýza projektu datové žurnalistiky Česko v datech, s klesající nezaměstnaností stoupá počet cizinců pracujících v ČR.

Z 215 tisíc na vrchol

Přesné počty cizinců, kteří v Česku pracují, překvapivě není snadné dohledat. Ze zpráv ministerstva vnitra o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců v České republice (které data o zaměstnanosti přebírá od ministerstva práce a sociálních věcí) vyplývá, že na konci roku 2016 bylo v Česku zaměstnáno 382 889 cizinců, o téměř 60 tisíc více než v předcházejícím roce.

Jedná se ale pouze o cizince v postavení zaměstnanců, u kterých předpokládáme vyšší fluktuaci v závislosti na vývoji (nejen) politiky zaměstnanosti, a nikoli o podnikající fyzické osoby.

V roce 2016 podnikalo v Česku podle Ministerstva vnitra 85 628 cizinců, někteří z nich ale mohou být zároveň zaměstnáni, proto nelze tyto dva údaje jednoduše sčítat.

Graf níže potvrzuje logickou úvahu, že s klesající nezaměstnaností poskytuje více zaměstnavatelů pracovní místa cizincům.

Srovnání míry nezaměstnanosti a počtu cizinců pracujících v ČR 

ZDROJ: Ministerstvo vnitra, Eurostat (Česko v datech). Data za rok 2012 a 2013 nejsou k dispozici nebo nejsou kompletní z důvodu migrace MPSV na nový informační portál.

V roce 2010, kdy nezaměstnanost v Česku kulminovala, tu pracovalo jen něco málo přes 215 tisíc cizinců.

O dva roky dříve, kdy byla nezaměstnanost o tři procentní body nižší, to bylo přes 284 tisíc lidí.

Významným milníkem pro množství cizinců na českém pracovním trhu byl i vstup ČR do Evropské unie. Během čtyř let od roku 2014 stoupl počet zaměstnaných cizinců více než 2,6krát.

Občané EU, Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska a Islandu mohou v Česku pracovat bez omezení, zaměstnavatelé je ale musí hlásit na krajské pobočce úřadu práce.

Cizincům ze třetích zemí, kteří v Česku nemají trvalý pobyt nebo azyl, vydávají povolení krajské pobočky Úřadu práce.

V roce 2015 bylo těchto lidí zhruba 22 tisíc. Dalších zhruba 19,5 tisíce lidí disponovalo tzv. zaměstnaneckou kartou vydávanou ministerstvem vnitra.

Cizinci v Česku podle informací Hospodářských novin z roku 2015 nejčastěji pracují jako montážní nebo stavební dělníci, zedníci, svářeči, šičky, uklízeči nebo číšníci a servírky.

V Jihomoravském kraji jsou výraznou skupinou sezónní dělníci v zemědělství, specifický je Moravskoslezský kraj, kde výraznou skupinu tvoří vyučení polští horníci.

Sever a západ proti jihu

Největší poptávka mezi zaměstnavateli je právě po stavebních a montážních dělnících. Naopak nejmenší poptávka je v současnosti po úřednících, kvalifikovaných pracovnících v zemědělství, lesnictví a rybářství nebo pracovnících ve službách a prodeji.

Nejpoptávanější jsou naopak zaměstnanci v ozbrojených silách, obsluha zařízení strojů, montéři, řemeslníci a opraváři a specialisté. V grafu jsou zobrazeny obory, ve kterých se aktuálně nabízí více než 1 000 pracovních míst.

Nabídka vs. poptávka zaměstnání v ČR v lednu 2018
(profese podle CZ – ISCO nad 1000 volných pracovních míst)

Zdroj dat: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Česko v datech 

Česká republika vykazuje nejnižší nezaměstnanost v celé EU již delší dobu. Podle metodiky využívané Eurostatem byla v prosinci 2017 nezaměstnanost v ČR pouhá 2,3 %.

Podobně nízká nezaměstnanost jako v ČR – tedy pod 5 % během celého roku – je ještě v Německu, Maďarsku, na Maltě a v Británii (ze zemí mimo EU pak také na Islandu a v Norsku).

Naopak nejvyšší nezaměstnanost přetrvávala během roku 2017 v jižní Evropě. V Řecku neklesla pod 20 % (zatím nejsou k dispozici údaje za listopad a prosinec 2017), ve Španělsku byla 18,4 % v lednu 2018 a 16,4 % v prosinci 2017, v Chorvatsku, Itálii a na Kypru se během roku pohybovala mezi 10,0 % a 12,4 %.

V Česku vykazovaly v loňském roce nejvyšší podíl nezaměstnaných osob kraje Moravskoslezský (5,8 %) a Ústecký (5,4 %). Naopak nejnižší – pod 3 % – byl tradičně v Praze, ale i v krajích Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém.

Klesne-li nezaměstnanost pod 3 %, znamená to, že pracovat může vlastně každý, kdo o práci stojí. Hovoříme o stavu tzv. plné zaměstnanosti. Nedostatek pracovní síly se ale v té chvíli stává překážkou pro růst ekonomiky,“ říká Zuzana Lhotáková, marketingová manažerka SAS Institute ČR.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)