Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kathy_Büscher on Foter.com / CC BY, zdroj

Plotů proti nelegálním migrantům v Evropě přibývá. Zastavují i medvědy a vlky

V Evropě má vzniknout nový plot proti nelegálním migrantům. Na hranicích s Albánií jej chce s podporou Maďarska vystavět vláda Černé Hory. Podobných plotů na vnějších i vnitřních hranicích Evropy v posledních letech výrazně přibylo. Mají však i značné vedlejší dopady. Zejména na divokou přírodu, především na migraci zvířat.

V rámci států EU je oploceno asi 350 – 450 kilometrů hranic, na vnějších hranicích EU je to už zhruba 2250 kilometrů, na Kavkaze 1880 km. Prim drží střední Asie s hraničním oplocením v celkové délce 21 tisíc kilometrů.

Rychlá stavba plotů v roce 2015 byla reakcí na uprchlickou krizi v Evropě a v politickém rozhodování ohled na životní prostředí nehrál žádnou roli.

Ploty a bezpečnostní bariéry v Evropě a střední Asii, informace platné k roku 2016.

(Dokument s popisem konkrétních plotů a bariér na jednotlivých hranicích je ke stažení ZDE)

Na studii, která dopady na evropskou přírodu detailně popisuje, upozornil před časem v časopise Vesmír zoolog Jan Robovský z Jihočeské univerzity.

Vlci a medvědi

„Budování plotů v EU je často v rozporu s mezinárodními úmluvami a legislativou EU. Autoři studie nabízejí řešení, jak zmírnit jejich efekt a učinit je pro zvěř méně nebezpečné či průchodné. V mnoha případech však jistě narazí na praktickou bezpečnostní a politickou realitu,“ konstatuje v textu pro Vesmír Jan Robovský.

Podobně se ploty a bariéry začaly už dříve stavět v Asii po útocích z 11. září 2001.

„Tyto ploty představují zásadní hrozbu pro divoká zvířata. Kromě toho, že zvířata bezprostředně zabíjejí, jsou i překážkou na cestách k sezónním zdrojům potravy a značně snižují i velikost populace zvěře,“ vysvětlují autoři studie.

Česku blízkým příkladem jsou například ploty na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem nebo ploty na hranicích Maďarska se Srbskem a Slovinskem.

Jde tak například o ochranářsky cennou oblast Dinárských hor na slovinsko-maďarských hranicích, kde se běžně vyskytují vlci, medvědi a rysi.

Jak ale ukazuje obrázek níže, kvůli opatřením namířeným primárně proti lidem je rozvoj jejich populace ohrožen.

A: Bezpečnostní plot (červené čáry) mezi Slovinskem a Chorvatskem od sebe odděluje populaci rysů, vlků a medvědů a má vliv na jejich životaschopnost. B: Očekávaný efekt plotů na populaci medvěda hnědého. Body označují jednotlivé medvědy, linky mezi nimi pak příbuznost, což dokazuje problémy, jež ploty způsobí. C a D: Výsledky GPS mapování pohybu vlků a rysů dokazují, jak běžně tato zvířata hranice překračovala.

Podobné problémy lze najít na rusko-finských či polsko-běloruských hranicích. Ukázkou, jaký vliv mají ploty na migraci zvířat, je i tento obrázek z Mongolska.

A: Bezpečnostní plot podél mongolsko-čínské hranice tvoří nepřekonatelnou bariéru například pro kulany (poddruh osla asijského) a další velké býložravce na jihovýchodě Gobi. B: Stádo kulanů v zemi nikoho mezi mongolským a čínským plotem. Foto: Petra Kaczensky

Změny v pohybu velkých savců a šelem mohou být i jedním z důvodů, proč byl nedávno v Krkonoších poprvé po 220 letech spatřen medvěd. V bývalé vojenské oblasti Milovice ve středních Čechách fotopast zaznamenala výskyt vlka.

Proti černé zvěři

Zmiňované bariéry jsou primárně určeny proti lidem, vzniknout mají ale i ty zaměřené hlavně proti zvěři. Dánsko oznámilo, že postaví na hranici s Německem 70 kilometrů dlouhý plot.

Vysvětluje to snahou, aby se do země nedostali divočáci nakažení africkým morem prasat. Nákaza se v poslední době rozšířila například mezi divokými prasaty v Česku či Polsku. Pro Dánsko, které je významným vývozcem vepřového masa, by podobná nákaza mohla být těžkou ranou.

Podle autorů studie jsou sice ploty politickou realitou, ale před vedlejšími dopady nesmí vlády zavírat oči. Zvyšují se tím podle nich nároky na mezinárodní spolupráci v ochraně přírody a ohrožených druhů.

„Pokud jde o EU, můžeme jen doufat, že nedávno postavené ploty uvnitř Evropské unie budou odstraněny poté, co politici přijmou jiná opatření na boj s uprchlickou krizí,“ doufají autoři studie.

Realita jim ale za pravdu nedává. Například Maďarsko své ploty na hranicích se Srbskem naopak hodlá zpevňovat.

Jak také letos v lednu napsal server Politico, právě žiletkový plot na hranicích Maďarska se Srbskem vybudovaný v roce 2015 (175 kilometrů dlouhý a 3,5 metrů vysoký) zabránil průchodu tisíců uprchlíků na Západ, má ale i jiné nechtěné oběti. Například hlodavce – slepce, kteří jsou kriticky ohroženým druhem.


Citovaná studie: Linnell JDC, Trouwborst A, Boitani L, Kaczensky P, Huber D, Reljic S, et al. (2016) Border Security Fencing and Wildlife: The End of the Transboundary Paradigm in Eurasia? PLoS Biol 14(6): e1002483. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.1002483)

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Vyřešil bych to náramně jednoduše.Museli by se dozvědět,že pokud přijdou nebudou mít kde bydlet,nebudou jim vypláceny žádné dávky,nebudou mít nárok vůbec na nic.Pokud se o ně budou chtět starat vítači,tak jim v tom nikdo bránit nebude,ale na svoji činnost nedostanou ani cent.Za svoje milánkové,za svoje.A pak bychom viděli jací to jsou pokrytci.Migrantům bychom nabídli,že jim pomůžeme s cestou zpátky odkud přišli.Vemte a nebo nechte být.Ovšem pokud přijdou a mají kde bydlet, všechno mají zadarmo a ještě jim je vypláceno slušné kapesné,tak se není čemu divit,že je nic nezastaví.

  • Dagmar Lindauerová napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím ! Bylo by po problému. Humanita ano ale ne na úkor vlastních obyvatel ekonomickým chytrolínům. Práva ? Jsou spojena s povinnostmi. Pak nároky. Svoboda? Ano ale také národní hrdost, právo na bezpečnost, soucit s  potřebnými ! Je toho mnohem víc co se máme snažit zlepšit. I taková řepka olejná místo obilí a brambor na polích. To je o soběstačnosti v potravinách, o jejich kvalitě i množství. Nemáme povinnost dávat peníze a další výhody těm co nerespektují naše zvyky, právo, kulturu, náboženství. Dokonce tím pohrdají ale stojí s nataženou rukou a heslem dejte, máme na to nárok. Nemají!

 2. Nemec napsal:

  Evropa má dvě možnosti. Buď migranty na hranicích střílet nebo stavět ploty. Pokud nechce zaniknout nebo dopadnout jak Austrálie se zajíci. Realita je tvrdá ale zákony přírody platí stejně pro člověka jako pro zvířata. Mistrovství světa ve fotbale jasně ukázalo co to dnes Evropa je. Černoši a jejich náboženství, státní hymnu neznají ale modlí se všichni.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Dokud nezmizi ploty v hlavach lidi, tak se to nezlepsi.

 4. Kain Václav napsal:

  Komentář vložen byl,ale asi nebyl politicky korektní i když neobsahoval žádné vulgární výrazy.Rozhodně byste takové komentáře mazat neměli.Stejně vám to nebude nic platné.

  • Dagmar Lindauerová napsal:

   Komentář jsem jiný nepsala a politicky korektní? Co to je? Zhodnotit situaci reálně je problém? Psát nesmysli a nepravdu je v pořádku? Nenapsala jsem nic co by nebylo podložené fakty. Tak přeji politicky korektní den. ( t.zn. ve znamení lží a nesmyslů).
   Pane Kaine, to se netýkalo Vás, naprosto s Vámi souhlasím. Ovšem zda odešle redakce můj souhlas s Vaším názorem nevím. Prý jsem už podobný názor prezentovala, ani náhodou, a není politicky korektní! O tom to je. Budeme politicky korektní až do úplného vyzmizení. D.L.

 5. bolek.vala napsal:

  Určitě se obejdeme bez migrantů , vlků a medvědů !!

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Navzdory plotům medvědi ani vlci nevyhynou. Když nevyhynuli dodnes.

 7. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Navzdory plotům medvědi ani vlci nevyhynou. Když nevyhynuli dodnes. Nemají pilulky proti nechtěnému těhotenství, ani nevyužívají umělé přerušení těhotenství. My lidé to vše máme a bohatě využíváme, a tak ploty neploty, tiše vymíráme.

 8. PM napsal:

  Je nás na planetě už přespříliš velké množství. Někdo vymřít bude muset.
  Stavění plotů Evropanům zajistí, že to budeme my, kdo vymře. Xenofobní hnus, v ČR už přesahuje, meze lidskosti. MZ s Okamurou jsou toho důkazem. To co se jim podařilo vybudovat za fobie v hlavičkách, voličů těchto zvrácených zloduchů, je pro mne doslova nepochopitelné.

 9. Dagmar Lindauerová napsal:

  PM: nevidíte a nechcete vidět co se po Evropě děje. Až přijdou ekonom. žadatelé a budou říkat: My máme nárok, tak nám dejte vaše peníze, svobodu, byty atd.. ale pracujte na nás, tak si nezapomeňte vzít tak 20 těchto lidí (myslím, že by stačili 2) k sobě domů a starat se o ně. Půjdete doufám a pevně věřím, nám ostatním, co souhlasí s T.O. příkladem . To abychom věděli čemu se vyhnout. Prostě jen vidíme a vnímáme co se v Evropě děje a díky pseudohumanismu kam směřuje.

 10. Tondach napsal:

  Vlky a medvědy zastaví, ale ani šestimetrový dvojitý plot na hranici Španělska nezastavil migranty….

 11. ČERT napsal:

  Jen když se nad tím přemýšlí… Když jsou tady uvedeny délka (a jistě chybně, v metrech) a výška toho plotu na hranicích Maďarska se Srbskem, pak je tedy také důležité, do jaké hloubky sahají jeho základy, jestliže brání v pohybu těm slepcům… Nejsem tedy rozhodně, ani zdaleka nějaký odborník přes tyto živočichy, ale už z toho odkazu na Wikipedii je jasné, že se tyto druhy hlodavců pohybují dost hluboko pod zemí. Tedy aby to nebyl podobný nesmysl jako tvrzení, že by podobné bariéry bránily v pohybu např. létajícím ptákům, hmyzu apod.

Přidávání komentářů není povoleno