Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

Petr Kellner se zlobí kvůli Huawei. Podívejte se, jaké mají společnosti nejbohatšího Čecha zájmy v Číně

PAVUČINY BYZNYSU. Společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera má kvůli krizi kolem technologií Huawei a ZTE obavy o své podnikání v Číně. Její zastupci si na to postěžovali na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO). 

V posledních letech zažívala společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v Číně zlaté časy.  Těží i z výrazného oteplení česko-čínských vztahů. Po Václavu Klausovi je Kellnerovi a jeho obchodním zájmům nakloněn i prezident Miloš Zeman.

Svědčí o tom i nepříliš časté vystoupení Petra Kellnera na veřejnosti – na jaře roku 2017 se Kellner sešel s prezidentem Zemanem na Pražském hradě. Řeč prý byla „o ekonomických vztazích s USA, Čínou a Ruskem“. Lze tomu snadno věřit – právě v těchto zemích (především však v Číně) má Kellner své největší obchodní zájmy.

Bez politické podpory se právě  v Číně prakticky podnikat nedá a budování vztahů s českými politiky, kteří zaveleli k českému obratu k Číně, se Kellnerovi zúročuje, jak HlídacíPes.org popsal již dříve, v textu z jara roku 2017. Nabízíme jeho aktualizovanou verzi.

Každý pátý úvěr v Číně od Kellnera

Po těžkých začátcích se poskytovatel spotřebitelských úvěrů Home Credit (společnost má sídlo v Nizozemí) ve svém oboru vyšvihl už na třetí místo za velké čínské hráče Ant Loan (společnosti Alipay) a Weili Loan (Tencent). Číslem jedna je co do počtu prodejních míst. Těch má v Číně 235, spolupracuje při tom i se zavedenými prodejci značek mobilních telefonů, mezi nimi i s Huawei.

Data Home Credit z loňského května uvádějí, že v 1. čtvrtletí roku 2018 celkové poskytnuté půjčky dosáhly výše 15,2 miliardy eur, z toho 9,4 mld eur připadá na Čínu.
I v procentuální vyjádření vede jasně Čína, kde má Home Credit 62 % svých aktivit. Následuje Rusko se 17 %. ČR a Slovensko mají dohromady devět procent. Home Credit má po světě 29 milionů klientů celkem, z toho 15 milionů v Číně.

ZDROJ: prezentace Home Credit za 1. čtvrteltí 2018

I když v první čtvrtletí roku 2018 firma Petra Kellnera (a Jiřího Šmejce) v Číně utrpěla ztrátu 88 mil. eur, ve své zprávě přiznává, že šlo o očekávanou ztrátu v souvislosti s novými finančními regulacemi.

Úspěch v zemi rudého draka ale nepřišel sám od sebe. Poprvé Home Credit do Číny vstoupil v roce 2007, ale ukázalo se, že získat licenci bude velmi obtížné.

První posun se podařil až kolem roku 2010, kdy PPF najala jako lobbistu Jaroslava Tvrdíka. Hlavní obrat přišel až o několik let později, s nástupem vlády ČSSD a Miloše Zemana na Hrad.

Poté, co se Home Creditu v roce 2014 v souvislosti se sankcemi výrazně propadly příjmy v Rusku, stala se hlavní zahraniční destinací jednoznačně Čína. Pozornost na Čínu pak ve vzácné časové shodě upřela i tuzemská politická reprezentace.

Jsme za obratem k Číně

Po předchozím oťukávání přišla v květnu 2014 cesta ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka do Pekingu a podpis vstřícné česko-čínské deklarace.

Na podzim 2014 pak vyrazil na oficiální návštěvu Číny prezident Miloš Zeman a na uzavřené jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem přizval právě Kellnera.

Ten se mu pak revanšoval tím, že jej na cestě zpět přibral do svého soukromého letadla, jež cestu na trase Peking–Praha zvládlo na rozdíl od vládního speciálu bez mezipřistání.

Podnikat v licencovaném oboru nebankovních půjček je v Číně bez politické podpory nemyslitelné.

Kellnerovi s byznysem v Rusku a Číně pomáhal už předchozí prezident Klaus. Zapojila se i první dáma Livie Klausová, jež byla součástí delegace, která do Číny v roce 2012 slavnostně přivezla Krtečka. Respektive práva na vysílání tohoto kresleného seriálu, jež pro čínskou televizi CCTV tehdy na rok koupila skupina PPF.

Když o necelý rok později ve funkci hlavy státu skončil Václav Klaus, plynule přešel do institutu nesoucí jeho jméno a financovaného právě Kellnerem.

PPF a Home Credit se tím, že stojí za obratem české politiky směrem k Číně, nijak netají.

„PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stáli u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ řekl generální ředitel a minoritní akcionář Home Creditu Jiří Šmejc vloni v dubnu na byznysové konferenci.

„Vždy jsme mluvili o tom, že budujeme vztah. Ten není jen o byznysu, má i jiné roviny. Proto jsme se snažili přispět ke kulturní výměně, sponzorujeme sportovní a kulturní události, dnes jsme jedním z velkých sponzorů čínské fotbalové ligy,“ dodal.

Ve stejném vystoupení Šmejc odhadl, že za rok 2016 firma poskytne v Číně přes deset milionů úvěrů a že celkový objem rozpůjčovaných peněz od počátku působení přesáhne hranici 100 miliard renminbi (zhruba 370 miliard korun).

„Jsme v Číně úspěšní proto, že se snažíme naslouchat. Snažíme se sladit zájmy tak, aby naše podnikání bylo win win,“ řekl Šmejc.

Uspět by PPF chtěla i ve Spojených státech. Home Credit v USA působí od roku 2015. Společně s mobilním operátorem Sprint založil podnik, který Američanům půjčuje na nákup mobilních telefonů.

Bavíme se teď o další fázi, chceme se s nimi spojit k vydání kreditní karty, která už ponese obě naše značky, jak Home Creditu, tak Sprintu,“ řekl už dříve Jiří Šmejc pro MF DNES. „Pokud bychom takovou kreditku udělali, můžeme se během několika let dostat do desítky největších vydavatelů karet na americkém trhu,“ dodal.

Rozdíl mezi Čínou je tu ale zjevný. Zatímco vliv čínských politiků a komunistické strany na byznys i úspěch Home Creditu v Číně je bezprostřední (a jak se ukazuje na nynějších obavách zástupců Home Credit, politika může soukromému byznysu v Číně naopak také uškodit), v USA nerozhoduje o úspěchu či neúspěchu Donald Trump, nýbrž trh.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

37 komentářů

 1. Honza napsal:

  Fér na té obchodní skupině je otevřené jednání, jasně řeknou podnikáme v Číně a potřebujeme pomoc od vlády. V Německu nebo jiné vlády dělají to samé, ale Němci, Helmut Kohl šel ještě o krok dál a sám před 30ti lety vybízel podnikatele, aby jezdili s ním na cesty do Číny. Češi se rádi obviňují, kdo je víc Zemanovec nebo kdo je víc pro Čínský, u toho lokálního pletichaření až na vyjímky zůstanou. Helmut Kohl a Němci ne, ti když zavětřili čínský trh, tak Dalajláma Nedalajláma vzali letadlo a nacpali tam neuvěřitelným způsobem svoje firmy a dnes tam má Bosch, Siemens, Mercedes statisíce pracovníků. Když v Evropě přijde krize, vtip pro stát je, že z těhle zahraničních investic vysávají zisky zpět a německý důchodce se má pak dobře 🙂 Němcům se tam hospodářsky podařilo vypálit rybník úplně všem, i když museli šérovat licenci na magnetické vlaky, zisky mají stejně pohádkové.Francouzi se je v 90tých letech pokoušeli dohnat, zadupali do země lidská práva, tehdy přijali Dalajlámu jen na úrovni náměstka kultury Paříže, aby si neohrozili kšefty, ale už se tam tak nechytili jako Němci. Tehdy v těch 90 tých letech se řeklo o Dalajlámu ať se stará Havel, tím pádem deklarujeme, že Evropa je pro demokracii a sami si šli řešit obchody v Číně, mnohdy dodnes velmi úspěšné.

  • skeptik napsal:

   Nemám příliš mnoho informací, jak moc a zda skutečně Němci vypálili v byznysu s Čínou rybník ostatním evropským zemím. Musím se tedy spolehnout pouze na vaše tvrzení. Ale nechť se věci mají jakkoliv, byznys pana Petra Kellnera a jeho společnosti Home Credit v Číně je záležitostí Pana Kellnera a společnosti Home Credit, případně možná ještě země, kde společnost Home Credit má své sídlo a kterému společnost Home Credit platí daně. Jelikož společnost Home Credit má své sídlo v Nizozemí a v Nizozemí také platí daně, nechť se pan Kellner se svými obavami svěřuje nizozemské vládě a ne vládě české. Nevím tedy, proč by Česká republika měla riskovat ohrožení svojí bezpečnosti kvůli obavám a kvůli byznysu pana Kellnera v Číně. A to dokonce ani tehdy, kdyby společnost Home Credit platila daně v České republice, což se neděje.

   • Pavel Liska napsal:

    Máte pravdu .

   • "Anonymous" napsal:

    Hm, někdo pravděpodobně zaměňuje osoby, aby zakryl svou identitu. Paradoxně mě tak vrací k něčemu, co jsem již definoval před mnoha lety, leč existuje tolik kauzalit, viz třeba IBM, Bush, mizení teritoriálních kritérií, další.

  • Pavel Liska napsal:

   To vše je pravda, ale o kousek níže uhodil „skeptik“ hřebíček na hlavičku.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  No, to je hnus! Proc se jezdi do Ciny kvuli PPF/HomeCredit klanet cesti politici? Proc tam nejezdi kralovna Nizozemi, kdyz maji tyto vykutalene firmy sidlo? Proc tady vubec adorujeme firmy, ktere nevytvareji zadnou hodnotu, jen vysavaji z lidi penize? Nebo je treba byt vdecny kazdemu, kdo „rozhybe“ ekonomiku rustem na dluh?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Královna Nizozemí je jen symbol, bez moci.Co by kde dělalal? Do Číny jezdí Merkrlová, francouští prezidenti, prezidenti USA a Zeman. Také tam jezdí Italové a Britové a Kim Čong Un.

 3. karel napsal:

  čti až do konce

 4. Roman Lapka napsal:

  Když Kellner, který nabyl svého jmění záhadným způsobem ve zlatokopeckých devadesátkách a který čile obchoduje v komunisticko-kapitalistických diktaturách Rusku a Číně, zkrachuje, asi nikdo slzy ronit nebude, snad kromě Zemana.

 5. Mery napsal:

  235 pobocek… lol, to by toho moc neprodali

 6. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  V USA nerozhoduje o úspěchu sice Donald Trump, ale tajné služby a podobné vládní a polosoukrmé agentury, které se vymkly jakékoliv kontrole od občany volených orgánů. Od USA a Číny se příliš v tomto neliší další státy, včetně ČR.
  Zdroj : mnoho holywoodských filmů (na některé př. filmy s Robertem Redfordem, nebo Americjé století Olivera Stonea), které sice jsou smyšlené a podobnost se skutečností je čistě náhodná, ale všechno si jejich autoři nemohli vycucat z prstu, už z principu tvorby jako takové, proto jsou všechny na jedno brdo – je to totiž běžná obecná zkušenost. Prostě, všichni vědí, že se takové věci občas stávají, dokonce i tvůrci filmů.

  • skeptik napsal:

   Autoři amerických filmů si nejspíše skutečně všechno nevycucali z prstu, jak píšete, ale mnoho si toho autoři amerických filmů z prstu opravdu vycucali. Ve vašich příspěvcích vidím, že jste se patrně počínáním autorů amerických filmů silně inspiroval. V mnohém je i předčíte.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Zajisté, jsem se patrně silně inspiroval … Pamatuji totiž ještě první předvedení Disneyova fimu „Sněhurka a sedm trpaslíků“ v Brně na Cihlářské (dnešní kino Art, v rekostrukci), takže jsem se určitě silně inspiroval už od dětství, na rozdíl od Vás.
    Bohužel mně nebylo dáno tu inspiraci využít, ovšem myslím, že Vy na tom nejste lépe, ani Vám nebylo dáno … no, ledacos.
    O Americe (USA), jaká byla, je a bude ještě dlouho, také doporučuji k četbě, kromě filmů Olivera Stonea, knihu Raymonda Chandlera (zemřel 29.3.1959) The Long Goodbye, z roku 1954 – v českém překladu Josefa Schwarze vyšlo ve 3. vydáních, jako Loučení s Lennoxem.

    • skeptik napsal:

     Mě mnohem více Oskare zaujal fakt, že vámi doporučované filmy mohly být v Americe natočeny a promítány a nikdo je nezakázal. Stejně tak mě zaujal fakt, že vámi doporučované knihy mohly být napsány, neskončily v šuplíku, byly vydávány a jejich autoři nebyli ani zavíráni do vězení, ani donuceni odjet do exilu. To myslím vypovídá o Americe mnohem více, než samotné filmy a knihy. Pod článkem pana Maleckého z 1. 1. 2019 o Andreji Babišovi jste mě ve svém příspěvku obvinil, že jsem chodil na stranická školení. Žádal jsem vás, abyste mi sdělil, o který zdroj se ve svém tvrzení opíráte. Ve straně jsem totiž nikdy nebyl, tak že by mě konkrétní zdroj, o který se ve svém tvrzení opíráte, velmi zajímal. Odpovědi jsem se však nedočkal. Zdroj tedy nemáte, tudíž si svá tvrzení ve svých příspěvcích z prstu cucáte.

    • ferda napsal:

     hanáku, nečti tolik komunistické beletrió a nekóké na pokleslé bio.
     Zajeď do nev jorku a nasaj ten kapitalistické ozón.

 7. bolek.vala napsal:

  Tak v USA o všem rozhoduje trh ? Co potom ta neustálá embarga , sankce , přepadání neposlušných zemí ,cla , atd. , pěkně je do toho stát zamotaný !!

  • skeptik napsal:

   Tovaryšč bolek vala, přečtěte si ještě jednou konec článku a vezměte na vědomí, že je určitý rozdíl ve významech slov „všechno“ (vsjo) a „úspěch“ (dostiženie). Azbuku k dispozici nemám, abych vám mohl ony rozdíly více přiblížit.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Co do toho pletete ruštinu? Nebo jste jasnozřivě usoudil že „bolek.vala“ je ruské jméno?
    Zřejmě jste si ještě nestačil přečíst něco o tom, čemu se říká „trh, embargo, sankce, demokratizace“ za účelm vykrádání ropných nalezišť, či nalezišť surovin vůbec, v násilím „demokratizovaných“ zemích, podle vzoru osidlování Severní Ameriky pomocí likvidace Indiánů a totální krádeže jejich území.
    Třeba se to ještě doučíte, možná se dovíte i kdo jsou označováni za skeptiky a proč (už od dob starého Říma).

    • skeptik napsal:

     A co se do toho pletete vy, Oskare? Já jsem se ptal bolka.valy a od něj jsem chtěl odpověď. Vy jste jeho mluvčím? Vámi doporučovanou literaturu si možná v budoucnu přečtu, ale nyní nemám čas. Čtu právě knihu 1000 let ruské rozpínavosti: od počátků k Putinovi od autora Douglase Boyda. Velmi zajímavá kniha. Vřele vám ji doporučuji.

 8. Zdenek Verner napsal:

  Konecne na to nekdo prisel…Kellner se schovava uz leta. V byznysu to neni standardni. Jeho stesti, ze nizozemska vlada je tak liberalni. Dane v Ceske republice skupina neodvadi. Ale staci si precist vyrocni zpravu skupiny PPF a vyrok holandskeho auditora hned na zacatku. Pochopite…

 9. stýv napsal:

  Příšerná stádovitost !!! někdo vymyslí kauzu ..z nějakých důvodů ! a houno se přilepí na košili a už se ho nelze zbavit …například klasiké Windousy..šmírujou každého, ví to skoro všichni a mlčí se , chytré telefony nás špehují na každém kroku …a mlčí se …, tohle vše jen odvádí pozornost od skutečných problémů …

  • Ferda napsal:

   Jak píšeš: neodváděj pozornost od skutečných problémů… Windejsi šmírujou, ví to všichni, ale problém je že jen chinani toho všeho jejich šmírování využijou ve svůj prospěch na úkor nás všech tady – i tebe nevyjímaje.

 10. Lukáš Slezsky Ostrostřelec napsal:

  Jsou to jen Zloději… nebýt těchto lidí žije se tu mnohém lépe. Co vlastní Kellner vlastní jen z lidské hloupostí. Nikdy si nic nevydělal holýma rukama! Jen tím, že v době kdy lidi chtěli víc a neměli na to! K čemu jim jsou takové majetky a peníze? Ta vyšší síla, která stojí nad náma rozhoduje spravedlivě, stejně všichni jednou zemřou a do hrobu si to nevemou. My všichni jsme jen splodina, ale bez toho není úroda. Všichni ti co si půjčují peníze na věci, které v podstatě nepotřebují podporují jen tuhle chátru lidí.

 11. Tondach napsal:

  PPF Group N.V.

  Strawinskylaan 933
  1077 XX Amsterdam
  Nizozemsko

  Zápis v OR: Obchodní rejstřík Obchodní a průmyslové komory pro Amsterdam, registrační číslo 33264887.

  Kde asi tak Kellner zdaňuje své ohromné zisky? A když mu teče do bot, tak jsou Zeman, Babiš a Nováková dobrý?

 12. Martin Svoboda napsal:

  Kellner platil Zemanovi jeho první prezidentskou kampaň. Dalo by se s nadsázkou poznamenat, že jeho kůň na Hradě byl za 50 mil. Kč a kůň pro jeho dceru stál 5x tolik.

  V tomto světle je pochopitelné, že se Zeman snaží odvděčit. Proto Rusko a Čína, protože PPF.

 13. Weber napsal:

  Zajímá mne, zda Číňani, kteří využívají služeb PPF, tedy P. Kellnera, vědí, nebo mají tušení, že P. Kellner je Čech a z toho důvodu studují, kde to Česko se vyskytuje na mapě světa. Jestli toho pána, který se jim snaží ulehčit život nepovažují za nějakého bludného Holanďana. Zajímá mne také, zda hradní kancléř pan Mynář již projevil svou (pana prezidenta M. Zemana) nespokojenost s určitě tendenčním článkem výše uvedeným?

 14. Libor Svoboda napsal:

  Je otázka kde platí Kellner daně ze zisku v Číně. Myslím, že v Holandsku. Proč se tím Home Creditem vůbec zabýváme?!

 15. Miloš Háza napsal:

  Při koupi ledničky jsem získal slevu 900 kč a kartu od Home credit, kterou jsem v zápětí zrušil, protože RPSN revolvingového úvěru byl 36%Chudáci čínani. Je to exkluzivní zlodějská lichva a těch chudých je pořád 1 miliarda, takže jde o parádní lup. Vrána k vráně sedá a koníček za čtvrt miliardy pro dcerušku hoplá !

 16. Ladislav Jeřábek napsal:

  Jeden z největších zlodějů v 90letech který si přišel k penězům za přispění Klause, který v tom „jeho“ podniku je angažovaný
  se teď boji o peníze v Číně? To je snad výsměch to dost podobné tomu jak říká Klaus že nejlepší léta byla devadesátá.To nakonec vůči bezpečnosti státu dáme přednost investicím v Číně pro PPF a Škodu.

  • komunistům nevěřím ani jejich rodinu, řeknou samozřejmě kamaráde bude vše v pořádku a vzápětí ti podříznou větev, nechápu jak do tý země může vůbec někdo investovat soudruzi toho akorát využijí a odejde ještě s dluhy.

 17. Čína pohlcuje celý svět , a i naší malou zemi ? Jedno vím jistě že když se nějaká naše firma spojí s komunistickou zemí tak si od nich nikdy nic nekoupím a rozvážu smlouvu ,mám už 20 let O2, nebo přestanu používat internet když to bude třeba, Číně se vyhýbat velkým obloukem pohlcující celý svět naše děti budou jejich cvičený opice.

 18. Nováčková Jana napsal:

  Homer Credit lichvarske půjčky no jasně, že Kellner bílý kůň Klause vážení, nenechte se vysmát, zloděj k zloději privatizátor co připravil statisíce občanů o střechu nad hlavou a úspory, co sliboval západ doženeme, ano oni dva jeden na zámečku, druhý za dvoumetrovou zdí, pročpak to se tak bojí v okolí bydlících, pročpak sídlo v Holandsku, když žije v Česku, aha další miliardář vedle Bakaly ve svajcu, tak co má z těchto dvou ČR a občané si odpovězte sami, hlavně že jsou vysmati a národ blbci!!!

 19. František napsal:

  Já bych ani tak nic neměl aby někdo dostával politickou podporu, když to zaplatí státu jenž jí poskytuje. A to nemluvím jen o daních. Jenže PPF u nás neplatí ani daně. Z PPF má naše společnost a země jen škodu. Jejich agresivní přístup k poskytování půjček jen prohlubuje už tak mizernou situaci s exekucemi, podporuje autokratické politiky, vytváří korupční prostředí. Jediná pozitivní věc jsou lidé jenž zaměstnává, ale i tam se dá argumentovat, že by bylo lepší kdyby byli zaměstnaní jinde než v obchodu s chudobou. A zrovna nyní máme otevřených pozic dost.
  Jenže peníze a vzdělání. Jsme pořád strašlivě chudí a nevzdělaní když si nás společnosti jako PPF dokáží koupit za drobky ze stolu aniž by většina lidí chápala, že právě společnosti jako PPF jsou důvod proč jsme pořád tak chudí i přes to, že efektivita práce a další ukazatele neodpovídají tak velkému rozdílu platů jaký je mezi „západem“ a námi.
  Tak to je bohužel s většinou společností vzniklých z komunistické minulosti. Typický rys je, že za úspěch vděčí nerovným tržním podmínkám a politické podpoře založené na kamarádkšeftech. Naši dva nejbohatší podnikatelé jsou typickým příkladem.

 20. Pepe napsal:

  Takže jestli tomu dobře rozumím, Kellnerovi do jeho Hello bank češi za „vysoký“ úrok 1,5%, který nepokryje ani inflaci, vloží své peníze. Ten je otočí v číně, aby si za ně číňan obratem koupil naše fabriky i s duševním majetkem.. Co pak s nakoupeným číňan udělá, o tom našinec už nerozhoduje. Proto někdo bohatne a ostatní chudnou..
  K tomuto mají navíc k dispozici vládní speciál… Rozum mi to nebere..

Přidávání komentářů není povoleno