Parašutisté žebříkem vyrážejí hadice z okénka ven. Četníci ho za druhý konec vytáhnou a hadice zasunují dovnitř. Voda zaplňuje kryptu velmi pomalu...

Pět miliónů pro zrádce Čurdu. Jak to bylo 18. června 1942…

Napsal/a Mikuláš Kroupa 18. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Osmnáctý červen před 73 lety připadal na čtvrtek, stejně jako dnes. Od čtvrté hodiny ranní v Resslově ulici k pravoslavnému kostelu sv. Cyrila a Metoděje najíždějí vojenská a policejní auta.

Sedmnáct důstojníků a sedm set čtyřicet poddůstojníků a příslušníků Waffen SS a čtyřicet členů pražského gestapa uzavírají ulici a obkličují kostel, kde se podle výpovědí mučených odbojářů skrývají atentátníci.

Velitel Karl von Treuenfeld vysílá první asi dvacetičlenné úderné komando do kostela. Zaútočí na ně střelbou z pistolí z ochozu kostela tři parašutisté Opálka, Kubiš a Bublík. Němci spouštějí prudkou palbu z kulometů z protějších oken.

Bitva trvá přes dvě hodiny. Parašutistům dochází munice, Opálka si prostřelí spánek, Bublík a Kubiš jsou těžce raněni a umírají při převozu do nemocnice.

Čeští hasiči, kteří se pokoušejí vsunout do krypty hadice, jsou zaháněni střelbou.

Němci považují akci za neúspěšnou, měli je dostat živé. Objeví v kostele čtvrtý kabát. Dochází jim, že se tady může skrývat ještě jeden parašutista.

Blízko západního vchodu do kostela objevují kamennou desku. Zdvihají ji. Dolů do temného sklepení vede dřevěný žebřík.

Následuje divoká přestřelka, čtyři parašutisté Gabčík, Valčík, Švarc a Hrubý na výzvy, aby se vzdali, odpovídají: „Nikdy!“ Okénkem z ulice házejí Němci do krypty dýmovnice se slzným plynem a granáty, které parašutisté vyhazují zpátky na ulici.

Zrádce Karel Čurda volá okénkem do krypty, aby se vzdali, že nemají šanci na útěk a že se jim nic nestane. Vojáci ve sklepení na jeho přemlouvání odpovídají střelbou. Čeští hasiči, kteří se pokoušejí vsunout do krypty hadice, jsou zahnáni střelbou.

Parašutisté žebříkem vyrážejí hadice z okénka ven. Četníci ho za druhý konec vytáhnou a hadice zasunují dovnitř. Voda zaplňuje kryptu velmi pomalu. Zatím parašutisté uvnitř krypty kutají železnou tyčí do zdi tunel.

Věří, že se prokopou do kanalizace. Němci odpalují výbušninou kamennou desku u oltáře a objevují starý vchod do krypty. Parašutisté už nemají munici. Po více než čtyřech hodinách boje si poslední kulkou prostřelí hlavy.

Podle zprávy ČTK z 26. června 1942 byla vypsaná odměna dvacet milionů korun rozdělena mezi šedesát dvě osoby, které pomohly k dopadení atentátníků.

Po pěti milionech dostali parašutisté Čurda a Gerik, zbytek připadl sedmi Němcům a padesáti třem občanům protektorátu. Jsou mezi nimi náhodní svědci, například řidiči tramvají.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)