nefer202020 via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Pátrání po osudech tří Čechů pohřbených ve Švédsku pokračuje. Jde o oběti nacismu

Napsal/a Robert Břešťan 11. října 2016

Počátkem května HlídacíPes.org upozornil na to, že se ve Švédsku podařilo objevit ostatky tří někdejších občanů Československa. Pohřbeni zde byli krátce po skončení druhé světové války. O jejich osudech se dosud mnoho nevědělo. S nejvyšší pravděpodobností jde o vězně koncentračních táborů, kteří sem byli v květnu 1945 hromadně převáženi.

Na ostatky tří československých občanů pohřebných na hřbitově v Malmö upozornil české velvyslanectví ve Švédsku spolupracovník tamní luteránské církve.

Pochováni byli bez náhrobků, v hromadném hrobě. Přesto se z dostupných záznamů podařilo zjistit jejich jména: Josef Rejman, Josef Němec a Vilém Kolár (nebo Kolář).

Nyní české velvyslanectví ve Švédsku, které se po osudech trojice mužů rozhodlo pátrat, zjistilo nové informace.

V roce 1941 zatčen gestapem

„Zatím se nám podařilo získat solidní informace především z Národního archivu v Praze a z Mezinárodní pátrací služby- International Tracing Service v německém Bad Arolsenu,“ upřesňuje český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler.

Josef Rejman se narodil se 5. července 1917, povoláním byl montér a šofér, před válkou pracoval v Praze, během války v německém Kielu a naposledy v březnu 1945 jako šofér v Oldenburgu

„Nevíme, jestli tam pracoval dobrovolně nebo například jako nuceně nasazený, ale do Švédska se dostal spolu s oběťmi nacismu na lodi Homberg a zemřel v Malmö 17. 5. 1945,“ říká Jiří Šitler.

Josef Němec byl nepochybně obětí nacismu, respektive účastníkem odboje. Narodil se 6. 8. 1911 ve Vysokém Mýtě a žil v Ústí nad Orlicí. Zatčen gestapem byl 13. listopadu  1941 v souvislosti s vyšetřováním širší levicové skupiny blízké předválečným odborům a byl odsouzen 22. 10. 1942 za „přípravu k velezradě“.

Až do konce války byl pak držen v různých věznicích v protektorátu i v Říši. „Zemřel 16. 5. 1945 ve škole Monbijouskolan v  Malmö, kam byl převezen Červeným křížem. Zachráněné přeživší oběti nacismu byli často ve Švédsku ubytovány v provizorních hromadných ubytovnách ve školách,“ upřesňuje Jiří Šitler.

Informace o osudu třetího z mužů, Viléma Kolára jsou zatím jen kusé. „Zatím nejméně víme o Vilému Kolárovi nebo Kolářovi, jen to, že se narodil r. 1914 v obci Zelezna nebo Železná, a že se nachází na Seznamu československých příslušníků zachráněných Červeným křížem a odvezených v dubnu 1945 do Švédska, kde zemřel,“ konstatuje Šitler.

„Ještě pátráme dále. Rádi bychom na hřbitov umístili pamětní desky s jejich jmény, tím spíše, pokud jde o oběti nacismu,“ dodává Šitler.

Koncentrační tábor Neuengamme

Do švédského Malmö bylo v roce 1945 přemístěno až 30 000 přeživších z německých koncentračních táborů a uprchlíků. Řada z nich zde zemřela.

Konkrétně parník Homberg, na němž 11. května dorazil podle dochovaných informací nepochybně Josef Rejman, přivezl pod dohledem Švédského červeného kříže asi 1500 osob. Většinou šlo o vězně koncentračního tábora Neuengamme v přístavním městě Hamburk. Šlo o pobočný tábor lágru Sachsenhausen

Mezi československými vězni v Neuengamme byli studenti, účastnící se demonstrací proti okupantům v listopadu 1939, později i jiní političtí vězni. V roce 1944 přijely do Neuengamme transporty s židovskými ženami z Terezína a Osvětimi.

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies