Andrej Babiš a Alena Schillerová foto: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

Opravdu poslední lockdown podle Babiše, jak paní Alena rozpálila slovanské pece a kdy sestaví Trikolóra vládu

Napsal/a Robert Malecký 28. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Ministr ruského průmyslu a obchodu Agrofertu Karel Havlíček rozzlobil Česko, když se rozhodl poslat zadávací dokumentaci k dostavbě Dukovan i ruskému Rosatomu. Za normálních okolností by to byla věc na úrovni zvacího dopisu, situace ale nebude tak vážná – hnutí ANO uklidnilo veřejnost prohlášením, že zásilku bude doručovat Česká pošta. Vítejte u komentovaného přehledu týdne, pojďme ke strojům.

  • Neklidná doba už zase přeje politickým vtipům, i my pro vás jeden máme. Přijde Andrej Babiš večer domů ze sněmovny a povídá: Dneska jsem se mámo zase nějak divně přeřek’. Chtěl jsem říct „Okamžitě rezignuju na všechny funkce a vydám se policii“ a místo toho povídám „Zavřeme vás všechny doma a uvidíme“. Řeč je o pátečním jednání sněmovny, kde vláda zase jednou škemrala o prodloužení nouzového stavu, aby mohla nechat uzavřené okresy – což je opatření, které jak známo nemá na šíření epidemie vliv.

„Teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown.“
(premiér Babiš ve sněmovně, ČTK, 26. března)

Kdo jednání sněmovny sledoval, nemohl se zbavit neodbytného pocitu, že se octl v časové smyčce:

„Doufejme, že to všichni pochopí a že nám dají ještě poslední šanci, abychom to zvládli společně.“
(premiér Babiš ve sněmovně, Blesk Zprávy, 26. února)

A ještě jednou na podobnou notu, tentokrát z Babišova Facebooku:

Nikdy neříkej nikdy, nikdy nepoužívej slovo naposledy. I když nepochybujeme o tom, že Babiš naposledy žádá a příští Velikonoce už nás bude žádat zase někdo jiný. Kdo někdy žil s alkoholikem nebo psychopatem, zná ty situace důvěrně: sliby se střídají s lítostí a pokáním a tak pořád dokola. Prý už naposledy a příště zase znova. Všechny poučky přitom důrazně doporučují jedinou cestu, jak z toho ven. Odstřihnout se hned a úplně, všechno ostatní je cesta do pekla.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Milé děti, řekneme si pohádku. Šel Divíšek světem a pořád se jen divil a divil. Tak jako tady stryko Andrej, který se diví, co to zase spáchali jeho poslanci ve sněmovně, když spolu s kolegy z ČSSD a komunisty odmítli zveřejnit vládní smlouvy nákupů v době nouzového stavu. Jaká náhoda, ke schválení byl potřeba jediný hlas navíc.

A teď tu o Červené karkulce. Vláda buď má co skrývat a její předseda s námi hraje divadlo. Vzhledem k tomu, co našel NKÚ ve smlouvách z doby začátku pandemie, bychom to považovali za poměrně pragmatický postoj. Nebo je tu druhá možnost, že Babiš skutečně o ničem nevěděl, ačkoli měl opoziční usnesení k dispozici několik hodin před hlasováním, a vládní poslanci ho kryli tak nějak preventivně. Nějak se nemůžeme rozhodnout, která z uvedených variant je horší.

  • Ještě nevyhasly slovanské pece, ještě hoří rudá záře nad Kladnem. Konečně se někdo jasně postavil za panslovanskou věc a jsme rádi, že tímto někým není nikdo jiný než naše paní ministryně financí Alena Schillerová.

Zdroj: článek iDNES.cz z 26. března, foto: HlídacíPes.org

Z povahy věci jsme si říkali, kdy si paní ministryně nechá změnit nelibozvučné německé Schillerová na měkčí slovanské Žáčková nebo Študentíková, což by povaze její věci jistě vyhovovalo lépe. Pak nás ale napadlo, že je to celé taková blbost, že se snad redaktoři holdingového stranického tisku museli dopustit nějaké chyby v přepisu nebo tak něco. A skutečně. Když si poslechnete originální zvukový záznam pořadu Rozstřel, paní ministryně mluví o SLÉVÁRENSKÝCH pecích, bez určení národnostního okruhu. Škoda, promarněná šance.

  • A jsme v závěru, u naší oblíbené rubriky „Takoví jsme byli“ aneb posty, které uzrály jak syreček. Tentokrát se ovšem nevrátíme jen o rok zpátky, ale až do roku 2019. Důvodem je nynější ohlášený konec politického působení Václava Klause ml., jemuž před dvěma lety nepředpovídal zářnou politickou budoucnost nikdy jiný než nynější nezávislý předseda Rady České televize Pavel Matocha.

Zdroj: facebook Pavla Matochy, foto: HlídacíPes.org

Z textu vyjímáme:

„V kratším horizontu (tedy ještě před parlamentními volbami) čekám, že Trikolóra získá několik dalších poslanců (Babiš, Fiala, Hamáček ani Okamura nebudou mít radost) a že její preference půjdou k deseti procentům. Ve střednědobém horizontu (po příštích parlamentních volbách) se bude podílet na sestavování vlády.“

Tak to nevyšlo, no. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)