"Česko má vládu s důvěryhodností fotbalového bafuňáře, impotentní opozici. a proto za prezidenta zchátralou loutku, uváděnou do pohybu už jen ruskými trolly." Foto: Facebook Miloš Zeman, prezident republiky

Ondřej Neumann: Zeman na Hradě plus Babiš ve Strakovce rovná se justice v ohrožení

Napsal/a Ondřej Neumann 14. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Minulý týden začal zostra. Týdeník Respekt zveřejnil informace, že Zemanův kancléř Mynář se schází se soudci a naznačuje jim, jak by která kauza měla dle představ hradního pána dopadnout.

Kancléř i jeho prezident jen nechápavě kroutili hlavami nad popraskem, který zjištění týdeníku vyvolalo. „Co je zvláštního na tom, když informuji soudce o představách pana prezidenta?“ dá se shrnout Mynářova reakce.

Věc se má však jinak, než jak nám podsouvá Hrad. Mynář soudcům nelíčil obecné „představy“ svého pána, nýbrž velmi „konkrétní představy o rozsudcích“.

Trumfy drží Zeman a Babiš

Kromě kauz zmiňovaných Respektem je tu totiž i kauza Nikulin. Zeman tehdy nevybíravě tlačil na soudce i tehdejšího ministra spravedlnosti Pelikána.

Údajný ruský hacker Nikulin nakonec putoval do USA, a nikoliv do Ruska, kde ho chtěl mít Vladimir Putin (a Miloš Zeman). Zemanův hněv se pak transformoval v odmítnutí jmenovat nové soudce během doby Pelikánova ministrování.

 

 

Hradní tlak na justici přichází v době, kdy ze Strakovy akademie vládne – s neotřesitelnou podporou Miloše Zemana – trestně stíhaný agent komunistické státní bezpečnosti, který má eminentní zájem na zametení kauzy Čapí hnízdo pod koberec.

Odbojné (čti nestranně rozhodující) soudce, státní zástupce či policisty čekají krušné časy. Karty jsou rozdány, vyšší trumfy bohužel v ruce zatím drží duo Zeman – Babiš.

Následující měsíce budou časem zkoušky pro celou justici. Situace však není beznadějná.

Soudci a novináři, spojte se!

Svědectví ústavního soudce Šimíčka pro Respekt o Mynářově nátlaku ukazuje cestu. Čím dál tím vlivnější část tuzemských médií si navzdory oligarchizaci dokázala uhájit nezávislost. Teď tito novináři mohou významně pomoci lidem z justice.

Bez nezávislé justice – stejně jako nezávislé žurnalistiky – není svobodné společnosti. A vždy je to o osobním postoji.

Každý den odvahu, přátelé! Bez ní to nepůjde.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)