Putin jako Hitler. Kyjevský Majdan, březen 2014. Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: Vladolf Putler aneb Univerzální text na obranu diktátorů

Napsal/a Ondřej Neumann 22. srpna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Druhý prázdninový měsíc je jako stvořený pro kratochvilné čtení, mezi které patří i tolik oblíbené šarády – neboli hry se slovy. Nabízím vám jednu takovou hříčku s tím, že na jejím konci vám dám na výběr mezi dvěma možnostmi.

Následující tvrzení vycházejí z konkrétního článku a vaším úkolem bude správně určit jeho autora, název i datum vydání. V textu jsou vždy tučně zvýrazněny alternativy.

– Majitelé správného, politicky korektního názoru jsou pevně přesvědčeni, že zastánci od nich se lišících názorů jsou buď placení Hitlerovi/Putinovi agenti, nebo naprostí hlupáci. Řekněme jasně, že dnes existující jednosměrná propaganda a podlehnutí takové propagandě jsou cestou do nového poddanství a nesvobody.

– O tom, že válku v Polsku/na Ukrajině rozpoutalo Německo a Hitler/Rusko a Putin nikdo racionálně uvažující nepochybuje. Alespoň já nikoho takového neznám. Obviňovat některé z nás, že tento fakt zpochybňujeme, je dětinská hloupost. O tom, že německá/ruská armáda bojuje v Polsku/na Ukrajině, a nikoli polská v Německu/ukrajinská v Rusku, nemůže být sporu.

– Touto větou však debata končí.

– Kdo se odvažoval říci, že by končit neměla, byl označován za Hitlerovu/Putinovu loutku, za někoho, komu nejde o tisíce lidských obětí ani o hrozné materiální a finanční škody. Nebylo proto možné spekulovat, odhadovat, hledat vysvětlení, proč to Hitler/Putin udělal, proč toto obrovské riziko podstoupil, jaké důvody – i kdyby ne obhajitelné, aspoň srozumitelně formulované – ho k tomu mohly vést.

– Se vší vážností nejsou diskutovány argumenty o obavě Německa/Ruska z obkličování svého teritoria. které používají tak rozdílní lidé jako papež Pius XII./papež František, velvyslanec USA ve Velké Británii Joseph Patrick Kennedy/Henry Kissinger a italský premiér Mussolini/německý prezident Steinmeier.

– Stejně tak nejsou diskutovány argumenty ani o narůstajícím nepřátelství Československa/Ukrajiny vůči Německu/Rusku a vůči německé menšině v Československu/ruské menšině na Ukrajině, což probíhalo po celou dobu od roku 1918/od Oranžové revoluce.

– Stejně tak už dávno nastal čas diskutovat dosud podceňované náklady na vedení a pokračování války a začít se zabývat tím, jak se tyto náklady dělí mezi jednotlivé – přímé i nepřímé – účastníky tohoto tragického konfliktu.

– Válka v Polsku/na Ukrajině není ve své podstatě německo-polskou/rusko-ukrajinskou válkou (i když tam bojují němečtí/ruští a polští/ukrajinští vojáci), ale válkou Německa/Ruska a Západu. Je to pokus o rekonstrukci mocenského uspořádání současného světa.

– Jakákoli kritika Západu je dnes prezentována jako nekritika (nebo antikritika, ne-li dokonce podpora) Hitlera/Putina.

– Negativně jsou hodnoceny jakékoli výzvy k jednání. Je to interpretováno jako přijetí statu quo na bojišti, jako záměrné znevýhodnění Polska/Ukrajiny a jako forma skryté podpory Německu/Rusku. Opravdu si někdo myslí, že je možné docílit ukončení války bez jednání?

– Myslí si někdo, že je možné dnes začít jednat tak, jako kdyby bylo 31. srpna 1939/23. února 2022, čili den před zahájením války?

– Je třeba začít brát vážně i informace o tom, že Polsko/Ukrajina nebralo vážně smlouvu o neútočení z roku 1934 (Pakt Piłsudski-Hitler)/minskou smlouvu.

– Nejednání, pokračování dodávek stále kvalitnějších zbraní a zesilování sankcí (které působí v nemalé míře jako bumerang) není cestou k řešení. Žádoucím výsledkem není ani maximální oslabení nejen Německa/Ruska, ale i Polska/Ukrajiny a zemí v její blízkosti. Tedy hlavně nás.

– Považuji proto za správné a v dnešní době i nezbytné vyslovovat tezi, že střední Evropa (a vlastně Evropa vůbec) potřebuje nikoli jednostranný tlak, ale vyvažování sil, že potřebuje vyvažování vojenské, ekonomické, civilizační i kulturní.

– Bohužel i to nám Hitler/Putin strašlivě zkomplikoval.

Takže – kdo je podle vás autorem výše citovaných tvrzení a kdy byla publikována?

1) Emanuel Moravec, „Ve službách nové Evropy“, Völkischer Beobachter, 15. září 1939

2) Václav Klaus, „Už méně politicky korektně o válce v Polsku“, Mladá fronta Dnes, 6. srpna 2022


Komentář byl publikován i v týdeníku Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)