Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Putin jako Hitler. Kyjevský Majdan, březen 2014. Foto: Profimedia
,

Ondřej Neumann: Vladolf Putler aneb Univerzální text na obranu diktátorů

IN MEDIAS RES. Druhý prázdninový měsíc je jako stvořený pro kratochvilné čtení, mezi které patří i tolik oblíbené šarády – neboli hry se slovy. Nabízím vám jednu takovou hříčku s tím, že na jejím konci vám dám na výběr mezi dvěma možnostmi.

Následující tvrzení vycházejí z konkrétního článku a vaším úkolem bude správně určit jeho autora, název i datum vydání. V textu jsou vždy tučně zvýrazněny alternativy.

– Majitelé správného, politicky korektního názoru jsou pevně přesvědčeni, že zastánci od nich se lišících názorů jsou buď placení Hitlerovi/Putinovi agenti, nebo naprostí hlupáci. Řekněme jasně, že dnes existující jednosměrná propaganda a podlehnutí takové propagandě jsou cestou do nového poddanství a nesvobody.

– O tom, že válku v Polsku/na Ukrajině rozpoutalo Německo a Hitler/Rusko a Putin nikdo racionálně uvažující nepochybuje. Alespoň já nikoho takového neznám. Obviňovat některé z nás, že tento fakt zpochybňujeme, je dětinská hloupost. O tom, že německá/ruská armáda bojuje v Polsku/na Ukrajině, a nikoli polská v Německu/ukrajinská v Rusku, nemůže být sporu.

– Touto větou však debata končí.

– Kdo se odvažoval říci, že by končit neměla, byl označován za Hitlerovu/Putinovu loutku, za někoho, komu nejde o tisíce lidských obětí ani o hrozné materiální a finanční škody. Nebylo proto možné spekulovat, odhadovat, hledat vysvětlení, proč to Hitler/Putin udělal, proč toto obrovské riziko podstoupil, jaké důvody – i kdyby ne obhajitelné, aspoň srozumitelně formulované – ho k tomu mohly vést.

– Se vší vážností nejsou diskutovány argumenty o obavě Německa/Ruska z obkličování svého teritoria. které používají tak rozdílní lidé jako papež Pius XII./papež František, velvyslanec USA ve Velké Británii Joseph Patrick Kennedy/Henry Kissinger a italský premiér Mussolini/německý prezident Steinmeier.

– Stejně tak nejsou diskutovány argumenty ani o narůstajícím nepřátelství Československa/Ukrajiny vůči Německu/Rusku a vůči německé menšině v Československu/ruské menšině na Ukrajině, což probíhalo po celou dobu od roku 1918/od Oranžové revoluce.

– Stejně tak už dávno nastal čas diskutovat dosud podceňované náklady na vedení a pokračování války a začít se zabývat tím, jak se tyto náklady dělí mezi jednotlivé – přímé i nepřímé – účastníky tohoto tragického konfliktu.

– Válka v Polsku/na Ukrajině není ve své podstatě německo-polskou/rusko-ukrajinskou válkou (i když tam bojují němečtí/ruští a polští/ukrajinští vojáci), ale válkou Německa/Ruska a Západu. Je to pokus o rekonstrukci mocenského uspořádání současného světa.

– Jakákoli kritika Západu je dnes prezentována jako nekritika (nebo antikritika, ne-li dokonce podpora) Hitlera/Putina.

– Negativně jsou hodnoceny jakékoli výzvy k jednání. Je to interpretováno jako přijetí statu quo na bojišti, jako záměrné znevýhodnění Polska/Ukrajiny a jako forma skryté podpory Německu/Rusku. Opravdu si někdo myslí, že je možné docílit ukončení války bez jednání?

– Myslí si někdo, že je možné dnes začít jednat tak, jako kdyby bylo 31. srpna 1939/23. února 2022, čili den před zahájením války?

– Je třeba začít brát vážně i informace o tom, že Polsko/Ukrajina nebralo vážně smlouvu o neútočení z roku 1934 (Pakt Piłsudski-Hitler)/minskou smlouvu.

– Nejednání, pokračování dodávek stále kvalitnějších zbraní a zesilování sankcí (které působí v nemalé míře jako bumerang) není cestou k řešení. Žádoucím výsledkem není ani maximální oslabení nejen Německa/Ruska, ale i Polska/Ukrajiny a zemí v její blízkosti. Tedy hlavně nás.

– Považuji proto za správné a v dnešní době i nezbytné vyslovovat tezi, že střední Evropa (a vlastně Evropa vůbec) potřebuje nikoli jednostranný tlak, ale vyvažování sil, že potřebuje vyvažování vojenské, ekonomické, civilizační i kulturní.

– Bohužel i to nám Hitler/Putin strašlivě zkomplikoval.

Takže – kdo je podle vás autorem výše citovaných tvrzení a kdy byla publikována?

1) Emanuel Moravec, „Ve službách nové Evropy“, Völkischer Beobachter, 15. září 1939

2) Václav Klaus, „Už méně politicky korektně o válce v Polsku“, Mladá fronta Dnes, 6. srpna 2022


Komentář byl publikován i v týdeníku Forum.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Radomír Silber napsal:

  A co kdyby O. Neumann četl i americké zdroje. Někdejší plánovač vojenského velitele NATO generála Wesleyho Clarka pro útok na Jugoslávii a naposledy poradce Ministerstva obrany za vlády prezidenta Donalda Trumpa plukovník americké armády Douglas McGregor hodnotí pro YouTube Judging Freedom (21.6.2022) vývoj bojů na Ukrajině slovy: „Ukrajina tuto válku prohrála… Ukrajinci denně ztrácejí 500 až 1000 zabitých a zraněných lidí. Jejich armáda je prakticky zničena … Rusové metodicky ničí vše, co se objeví… Lidé jsou tlačeni se zbraněmi pod ruskou palbu. To je katastrofa!“

  K odpovědnosti Spojených států za válku na Ukrajině a k možnému jednání o míru McGregor otevřeně vyslovuje svůj názor vojenského analytika: „Nesouhlasím s těmi, kteří říkají ´Tuto válku začal Putin.´ Ne! To my jsme začali tuto válku! On prostě jednal tak, jak jednal, protože si myslel, že nemá na výběr. Jinak by měl na východní Ukrajině naše rakety Pershing, které budou ohrožovat a možná zničí Rusko. Domnívám se, že udělal, co musel udělat. Ale i potom, co to udělal, byl připraven k jednání. My pokračujeme ve vměšování, tlačíme Zelenského, aby neustupoval. Podporujeme tě. Oni (nacionalisté) si mysleli, přijdou nám na pomoc.“ Podle amerického jestřába McGregora „Rusové upevňují svou kontrolu nad 25 % Ukrajiny. Kontrolují území, která tvoří přibližně 80 % hrubého domácího produktu Ukrajiny. Očekávám, že zahrnou tyto regiony do sestavy Ruska, byly historicky ruské.“
  Snad v narážce na aféru soukromých nemovitostí a dolarových účtů prezidenta Ukrajiny na Floridě, plukovník McGregor konstatoval: „Pokud přestaneme financovat ukrajinskou vládu, vše se zhroutí. Zelenskyj by velmi rád odletěl do Miami a vyhnul se jakékoli odpovědnosti…“
  Viz
  https://www.youtube.com/watch?v=e4rWfPPR-V8

  • Sámo napsal:

   Rusové neví nic o válce na Ukrajině, protože ruská armáda válčí na cizím území a sice na území Ukrajiny, kde má své vojáky – Doněcká a Luhanská republika, na Krymu a na Ukrajinu také střílí rakety z Běloruska. Rusové poznají co je to válka až ukrajinská armáda začne střílet rakety na ruské území, aniž by vstoupili na území Ruska a začne ničit ruskou infrastrukturu, aby obyčejní Rusové poznali jak se žije ve válce v rozbitých domech bez elektřiny a tepla. Ruská armáda nemá především co pohledávat na území Ukrajiny a na území jakéhokoliv jiného státu a divím se Čechům, kteří to nepochopili ani 77 roků po 2. světové válce.

  • Pavel napsal:

   Zřejmě máš na mysli toho Mcgregora, kterého americký Senát odmítl jmenovat velvyslancem se zdůvodněním, že je to rasista a nácek a opakuje rusáckou propagadnu. Takže nepochybuji, že autor článku čte i americké zdroje … skutečné americké zdroje a nikoli rusáckou žumpu od podržtašky, kterého odevšud vyhodili. Mimochodem, Hitler si taky myslel, že „nemá na výběr“, radomírku

 2. petrph napsal:

  No jasně, po nápovědě dané odkazem, řekl to tatík Klaus, on ten článek je poněkud delší , a stálo by za to diskutovat o každém jeho odstavci zvlášť. Dejme tomu on tam říká „.. „Putin zařídil, že jsme prohráli s progresivismem, multikulturalismem a globalismem“.

  Ovšem, v čem je děsivé memento, pokud podobné výroky připisujeme – tomu kolaborantovi- Emanuelu Moravcovi – a to v německých novinách , jak je z datumu zřejmé, tehdy už jsme byli, s pasivním souhlasem Západu Protektorátem Německa Böhmen und Mähren.
  Jenže, ony tenkrát v tom září 1939, ty západní demokracie stejně ani tomu Polsku vojensky příliš nepomohly. Tedy v něčem to bylo jiné, tehdy aspoň formálně vyhlásily Německu válku. Což se ale dnešní západní státy (včetně nás) vůči Rusku kvůli Ukrajině nedovolí..

  • Pavel napsal:

   Jakého „západu“. Evidentně máš na mysli pasivní souhlas východu, který v osobě stalina a přes existující spojeneckou smlouvu za našimi zády roky jednal roky s hitlerem.

   • petrph napsal:

    Nikoliv ze, myslim tim Zapadu, tedy Francie a Velke Britanie, hlavne tedy premiera Chambeleina a to mate pravdu, ten si to opravdu predem dohodl s Hitlerem.

 3. Sámo napsal:

  Rusové neví nic o válce na Ukrajině, protože ruská armáda válčí na cizím území a sice na území Ukrajiny, kde má své vojáky – Doněcká a Luhanská republika, na Krymu a na Ukrajinu také střílí rakety z Běloruska. Rusové poznají co je to válka až ukrajinská armáda začne střílet rakety na ruské území, aniž by vstoupili na území Ruska a začne ničit ruskou infrastrukturu, aby obyčejní Rusové poznali jak se žije ve válce v rozbitých domech bez elektřiny a tepla. Ruská armáda nemá především co pohledávat na území Ukrajiny a na území jakéhokoliv jiného státu a divím se Čechům, kteří to nepochopili ani 77 roků po 2. světové válce.

 4. Toky napsal:

  Hitler byl vlastně rakouský agent který Německo zničil. Puti je vlastně utajený ukrajinec a Rusko dopadne stejně.

Přidávání komentářů není povoleno