Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ČT - Screenshot,

Ondřej Neumann: Václav Klaus mladší versus Česká televize. Špatně je úplně vše!

IN MEDIAS RES: Mladý pan Václav Klaus, toho času poslanec za ODS, měl potřebu řešit produkci České televize pro děti na půdě Poslanecké sněmovny. Poslanci z výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu si pozvali i ředitele ČT Petra Dvořáka. Ten odmítl přijít. Nejsmutnější na této mediální polízanici je, že špatně je úplně vše.

ČT na stanici Déčko odvysílala reportáž v pořadu Zprávičky, v níž se mluvilo o Palestině jako o Izraelem okupovaném území. Šot vyvolal vlnu nevole.

1) Reportáž byla blbá a nikdy neměla být odvysílána. Vlastně ani nechápu, v jaké veřejnoprávní hlavě se vůbec zrodil nápad informovat malé děti o tom, že USA omezily o stovky milionů dolarů svůj příspěvek OSN (bez vysvětlení proč), a tím pádem nebude na platy učitelů (na platy jiných bude?).

Blízkovýchodní třenice, nenávisti, útoky i celé války mnohdy nepobírá ani dospělý mozek. Navíc zjevně podklad pro spot byl čerpán z propagandistického vysílání Palestinců.

2) Poslanci – dokonce ani Václav Klaus jr. – tu nejsou od toho, aby kontrolovali vysílání veřejnoprávních médií. Ba dokonce ani od toho, aby peskovali kupříkladu jejich generální ředitele. Kontrola je v kompetenci Rady ČT, ČRo, případně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, jejichž členy poslanci volí.

 

 

3) I Česká televize občas chybuje. Na tom není nic nepochopitelného. Bohužel vedení i zaměstnanci se i k oprávněné kritice staví velmi nedůtklivě.

4) Když už byl pozván generál ČT na půdu sněmovny, měl přijít. Ne proto, aby se kál, omlouval či složitě vysvětloval.

Prostě proto, že ho pozvali volení zástupci lidu. Mohl přijít, pozdravit a říci: „Vážení, nemáte právo kontrolovat ČT. Nicméně: šot o Palestině byl blbý, nečekáme na stanoviska Rady ČT či RRTV. Sami jsme v té věci udělali to a to. Howgh. Díky za pozvání.“

5) Výsledkem iniciativy Klause mladšího je usnesení zmiňovaného výboru, že ČT Déčko „čím dál častěji porušuje politickou neutralitu a zejména vykazuje snahu o politickou indoktrinaci dětí a mládeže, včetně dětí v předškolním věku“. Což je úplně stejná blbost, jako nápad přiblížit školákům a předškolákům problematiku Blízkého východu.

Slovensko, náš vzor. Jak v čem…

Opoziční návrhy zákonů do veřejnoprávního zpravodajství nepatří. Alespoň do té doby, než projdou do druhého čtení. Opozičníkům jde stejně jen o „zviditelnění“.

Tvrdí to alespoň interní dokument slovenské veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS, který vysvětluje redaktorům, o čem a jak správně vysílat.

Šéfka rozhlasového zpravodajství doporučení zdůvodňuje „parlamentní praxí“, ze které prý plyne, že z těchto návrhů téměř žádný neprojde prvním čtením, jejich relevantnost je proto nízká a často jde o odborně nepřipravené, nesystémové a neprokonzultované návrhy, které mají spíš „zaujmout veřejnost než řešit problém“.

Bravo. V zájmu zajištění vládního klidu na práci si dovolím doporučit toto opatření i v tuzemsku. A navrhuji jít klidně dále: k čemu jsou vůbec takové interpelace? Proč je vysílat? Proč vůbec vysílat kecy opozičních zákonodárců? Jen se zviditelňují!

Důkaz je jasný – drtivou většinu jejich návrhů vládní většina stejně smete ze stolu. Jasný to důkaz jejich „nekvality“. A když už jsme v tom – k čemu je vůbec dobrá taková opozice, že?

„Slovensko, náš vzor“ naštěstí ve veřejnoprávních médiích neplatí. Opačně to má chystaný Nový deník. Jeho vzorem je projekt slovenského Denníku N. Vydavatel Denníku N ostatně má mít podíl i ve firmě vydávající Nový deník.

V této souvislosti je zajímavé podívat se na analýzu, kterou koncem srpna připravil server Mediaguru. Denník N má za necelé čtyři roky 27.000 předplatitelů digitální verze, prodává 4.100 kusů tištěného vydání a za rok 2017 byl poprvé v černých číslech: konkrétně + 4.891 euro.

Vzhledem k tomu, že 90% originálního obsahu má Denník N uzamčeno, co se počtu reálných uživatelů týče, nevejde se na Slovensku mezi první patnáctku zpravodajských webů. Co nejširší zásah populace je přitom to nejdůležitější, co si investoři do českého Nového deníku od svého počinu slibují.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

38 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Schválně jsem si ty „Zprávičky“ pustil na internetu! Dělat ze tří, nic neříkajících vět takovou kauzu proti České televizi, může jen naprostý hlupák! Nedivím se, že zrovna Klaus jr.

  • m.j napsal:

   To bude nesporné tím,že sis vybral pózu ,,světoobčana“ jak se to mezi Lepšolidmi nosí.

  • Lukas napsal:

   Problém je v tom, že zdaleka nejde jen o tyto zprávičky a tuto kauzu. Program „Déčko“ začíná být takovým „Rudým právem“ pro děti dneška, akorát se jim do hlav netlačí východní blitky, ale ty dnešní „správné“ proevropské.

   • Amper77 napsal:

    Jsou i další příklady? VKjr totiž žádné další neuvedl. Já to projednávat v parlamentu tak si ten pořad během dne projedu 3 roky dozadu.

   • František napsal:

    A jaké jsou ty „správné“ které byste tam chtěl?

 2. petrph napsal:

  Když ono je bohužel, všechno špatně a jinak. I třeba v onom závěru, ředitel ČT rozhodně neřekne „.. Sami jsme v té věci udělali to a to. Howgh. “ A neřekne to hlavně proto, že ČT vyrábí a vysílá podobných propagandistických šotů (i jen pro děti) spousty a hodlá v tom zjevně pokračovat dál…

  Ono totiž bohužel, i na tomto příkladu je vidět kam nás dovedla posametová hlásaná Pravda a láska. Namísto té ošklivé totality (fujky, fujky) se začala hlásat teorie o ochraně nezávislosti činitelů veřejných institucí . Politici jsou nezávislí (přece stran je více, občane vybral sis u voleb), soudci jsou nezávislí, prokurátoři /sorry, státní zástupci/, policajti úředníci (i na berňaku/, exekutoři, všichni jsou tak strašně nezávislí, ředitel státem založené „veřejnoprávní“ ČT je samozřejmě taky nezávislej.
  A pokud snad dělá někdo z nich svou práci špatně, a poškozuje tím i lidem jejich práva a svobody? Sorry, to přece není věc státu, od toho tady on není.. Přece se lidi můžou soudit a někdy za 5-6 let jim /když budou mít štěstí dají jim na Ústavním soudě za pravdu – ale toho špatného úředníka, prokurátora, policajta,exekutora, (ani ředitele vřp televize) atd.. stejně nevymění (ani nepotrestají), to totiž zase pro změnu není věc toho soudu..:))

  • scallop napsal:

   Posametova garnitura klauzemanvske lzi a nenavisti nas dovedla k tomu, ze i kdyz tato garnitura vladne od roku 1992, tak si toho mnozi zaslepeni obcane ani nevsimli.

  • Tondach napsal:

   Viděl jste to? Tak neplácejte takhle ukrutný nesmysly!

   • petrph napsal:

    Jestli myslíte to „onu reportáž ve Zprávičkách o Palestině, tak viděl. Jenže vídám na Déčku i daleko horší věci. O přestávkách mezi pohádkami dávají pro děti pravidelně animované propandistické upomínkové šoty, Masaryk, Havel, osvobození republiky, krutí okupanti, sametová revoluce,..lid si zvolil, atd.. atd… Dost mne třeba dorazila „upoutávka“ na svatého Václava, kde ho dětem zobrazili v čele jakési vojenské družiny (asi někoho zrouna osvobozoval), načež na konec umístili sotva vteřinový záběr na jeho dochovanou lebku…Menší děti z toho musel mít psotník..

    • Tondach napsal:

     Nemá cenu vám cokoliv vysvětlovat, když NECHCETE chápat! Dělat z Déčka politický program na ovládání dětí může jen opravdu naprostý hlupák!

     • petrph napsal:

      To mám opravdu radost že se na hodnocení vedení ČT shodneme :))

    • o.schnabl napsal:

     Hlavně že jste nedostal psotník vy. Vám by vyhovovaly pořady za komoušů, protože ti „vždy“ vše popisovali objektivně.

     • petrph napsal:

      A já hlupák myslel že právě v tom je ten zásadní rozdíl. Za komoušů jsem
      beztrestně stěžovat a kritizovat nemohl a teď v demokracii můžu 🙁

    • Core napsal:

     Děti vzdělané v historii vlastní země v ČR nechceme!
     Pak se nám budou v dospělosti špatně ovládat, že?

     • petrph napsal:

      Je to tak, leč s opačným znaménkem-
      Pokud totiž bude ČT děti od mala takzvaně vzdělávat krátkými animovanými šoty s jednoznačně ideologicky orientovaným výkladem, tak je půjde v dospělosti ovládat velice dobře:(

 3. Ivan napsal:

  Tak ať se Klaus dívá na Barandov.

  • Franc napsal:

   Máte pavdu . Je to stejnej b-b jako Soukup.

  • petrph napsal:

   Což sice může-leč nemůže si předvolat jeho ředitele do Parlamentu. Protože jestli může (může) mít nějaké legitimní zdůvodnění proč si Parlament předvolává ředitele veřejnoprávní televize (která je zřízena zákonem pro určité důvody), a je nepřímo pod kontrolou Parlamentu, tak důvod k tomu aby si předvolával ředitele privátní televize už není žádný, ten si skutečně může vysílat co chce..

 4. ivo Šalátek napsal:

  Když se po „Sametové“ vedly diskuze jestli zachovat veřejnoprávní rozhlas a TV tak byly hlavními argumenty slova nezávislost, objektivita a nutnost mít v krizových situacích státu k dispozici celoplošné medium, které by plnilo informačně bezpečnostní, obrané a ochrané funkce. První dva argumenty se nenaplňují až na výjimky dlouhodobě a v krizových situacích, které se zatím vyskytly si dovedu hravě přežít i bez státní televize a rozhlasu.
  Jediné co se televizi a rozhlasu povedlo takřka dokonale je nikomu neodůvodněné nabotnání ze dvou programů na pět u tv a u českého rozhlasu z několika málo na mnoho stanic. Dokonce snad vysílá i český rozhlas č. 6. O počtech zaměstnanců se nikdo nezmiňuje a nákladech na výrobu pořadů bez, kterých se určitě mnozí obejdeme, raději také ne.
  Oba ředitelé těchto veřejnoprávních institucí a žádají v těchto dnech poslance o další navýšení koncesionářských poplatků. Nedovíme proč, na co a za co, můžeme si býti ale jisti, že se bez „toho něčeho neobejdeme.“

  Skoro se mi chce říct, zrušme to nebo alespoň významně redukujme.

  • nováček napsal:

   Neplácejte voloviny, ČT 2 a ČT art, jsou kanály, které uvádí kvalitní pořady, které je marné hledat na komerčních stanicích. Ani ČT 1 není na tom nijak špatně, na většinu pořadů se dá dívat, aniž by se člověk musel stydět za to na co se dívá, jako je to na př. na Barrandovu a s malými výjimkami i na některých programech Novy a Primy.

  • Jarda napsal:

   ČT je sebranka tisíců nefachcenku … jen ne předpovědi počasí se živí přímo asi 12 redaktorů, předpokladam, že dalších padesát bude v zákulisí 🙂 …
   Do pořadu jakoby_diskuznich si zvou zelená své příznivce … vyváženost ani náhodou – ti by tam Kalousek už deset let neměl ani minutu prostoru …
   ČT nemá komentovat – má jen předkládat sled událostí, a používat své vlastní politické a ekonomické analytiky nesmí ani náhodou – to je přece přímé ovlivňování a propaganda … je to.smutny stav 🙁

   • Tondach napsal:

    Co o tom víte? Vůbec nic! Tak nelžete a neplácejte nesmysly!

 5. PM napsal:

  Proč Klaus jn. rovnou nepřejde k SPD tam se názorově hodí lépe.
  ODSce strašně škodí. Dokud tam bude mám velký problém u voleb.

 6. Libor Mašek napsal:

  Tady přeci nejde vůbec o Klause, ale o to, čím ČT krmí děti. Těch pitomostí je mnohem víc. Vám to nevadí? Namísto toho napadáte člověka, který si udržuje zdravý odstup a nadhled a na některé problémy upozorňuje, aniž by někde tvrdil, že ten jeho názor je jediný správný. Zkuste si otevřít hlavu pro odlišný názor, než je ten váš dřív, než začnete psát zase nějaké hlouposti.

  • Tondach napsal:

   jestliže to Klausovo vyšilování schvalujete, tak nepište nic o nadhledu a zdravém odstupu! Právě vy ho taky nemáte! Tři věty o tom, že američani dali míň penez OSN a hrozí, že nebude na školy vyvolávají ve vás takovou nenávist, že to snad ani není možný!

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Kde, Tondach, vidíte v příspěvku Libora Maška tu „takovou nenávist, že to snad ani není možný!“? Je to vidění „takové nenávisti, že …“, snad projev Vašeho nadhledu a zdravého odstupu?

  • Souhlasím, jeden z mála rozumných názorů.

  • František napsal:

   Tak určitě. Bylo by zajímavé zjistit kolik dětí mimo Klause mladšího se na to vlastně dívá v době youtube.

 7. Hanzl napsal:

  Důležitost senátu bych nepřecenoval.Taková slabá účast občanů ve volbách ukazuje na prosazení zrušení senátu.REFLEX je nejhorší časopis.

  • nováček napsal:

   Údržbáře nepotřebuji, pokud stroje běží bez poruchy, senát nepotřebujeme, pokud sněmovna funguje ke spokojenosti občanů „bezporuchově“. Ale bezporuchové fungování je mimo možnosti současné sněmovny se současnými poslanci.

 8. Evropan napsal:

  Tihle lidi jsou odsouzeni k zlobě a nenávisti normálních lidí, ustupování před nimi však musí mít určité meze

 9. Je nespornou skutečností, že Izrael nedodržuje lidská práva Palestinců. Stát, jehož majetek a činnost je v mnohém motorem lidské civilizace, není příkladem lidem na celém světě .
  Je mi z toho smutno. Židé znají nejlépe ze všech temné hlubiny lidského vědomí, jehož důkazy tvoří milníky válek trvající již víc než 2000 let, jinak řečeno celých , známých dějin lidstva, by měli lidem ukázat jinou tvář člověka v 3. tisíciletí, jenž je jediným, racionálním , dvounohým, tvorem na Zemi.
  Tento názor ještě dlouho bude pokládán jako nepravdivý. Ale pravdu nelze zničit.
  Opolzer, [email protected]

  • petrph napsal:

   Jenomže Izrael tím chrání svou existenci.
   Pokud by se třeba Ukrajina dokázala chovat jako Izrael, nikdy by jí Rusko Krym nesebralo ..

 10. Martin Iskra napsal:

  Má recht!!!Opět…

Přidávání komentářů není povoleno