Ondřej Neumann: Půlnoční království Miloše Zemana
IN MEDIAS RES. Žil byl jeden starý král. Měl mladou princeznu, kterou tuze rozmazloval, a byl obklopen špatnými rádci. Jeho zemi se říkalo Půlnoční království… Právě na pohádku Pyšná princezna jsem si vzpomněl při čtení osobního dopisu dramatika Pavla Kohouta Miloši Zemanovi, který otiskly nejdříve Lidové noviny a poté Respekt.
Devadesátiletý dramatik Kohout je velmi bystrý pozorovatel a mistr pera. Miloše Zemana, svého někdejšího přítele, i jeho proměnu po spanilé jízdě z Vysočiny na Pražský hrad vystihuje velmi přesně a trefně.
Kupříkladu v této pasáži: „Tvá válka s názorovými odpůrci, jež nezná mezí, když upíráš inteligenci, schopnosti, slušnost i čest lidem v důležitých státních funkcích, které jako prezident České republiky vydáváš za pitomce či škůdce k radosti všech, kdo se ji snaží oslabit a snad si ji i podvolit jako za mého života Němci a Sověti.“
Našli, milí rádcové?
Zemanův volič Kohout si všímá i útoků na média: „Vše prokládáš neurvalými urážkami celé české žurnalistiky, k níž se jako fejetonista počítám i já, a podporou bezuzdných útoků na Českou televizi z úst Tvého hýčkaného moderátora s talentem pouťového prodejce čehokoli. V takových okamžicích se za Tebe i stydím. Přitom je mi strašně líto a vůbec nechápu, proč Tvůj dříve skvělý intelekt není schopen vyvléknout se z pout, která Ti navlékli podkuřující dvořané, a Tys to přestal vnímat, pročež už dávno vězníš sebe sám.“
MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org
ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?
Přesný popis Jaromíra Soukupa doplňuje i nekompromisně výstižná charakteristika Zemanových spolupracovníků, dle Kohouta „kvarteta, které Tě už šestý rok střeží před českou realitou“:
Ti čtyři připomínají 1) záhadného kardinála ze Tří mušketýrů, intrikujícího i proti králi, 2) neodvolatelného rybáře bez povolení čili pytláka lovícího na Tvůj talíř velryby z justice, 3) lapače házených vajec, jenž k Tobě nepropouští ani nositele odlišných názorů, a 4) klona fanatického propagandisty tisícileté říše, který už v jejím dvanáctém roce přikázal choti otrávit šest dětí, aby je uchránil před mírem a svobodou.“
Pohádka o Stalinovi
Kohout přesvědčí jako pozorovatel, jako analytik však fatálně selhává. Jeho řešení – Miloši, zbav se zlých rádců a probuď dřímajícího Titána v sobě – je pouze odrazem naivní představy z Kohoutova mládí, že Stalin je spravedlivý, že za všechny hrůzy válečného komunismu mohou jeho podřízení. „Kdyby to báťuška Stalin věděl, hned zjedná nápravu…“
Jakkoliv Hradní rádcové jsou zjevy odpudivé srovnatelně s filmovými předobrazy, Miloš Zeman není roztržitý, leč dobrotivý vladař Půlnočního království. Nadto – žádný král Miroslav v sousední zemi nevládne. Ani v jednom z těchto bodů se nedejme mýlit.
Pomoci ze Zemanovského marasmu může toliko vzdor, nikoliv romantická – či spíše naivní – víra v sebeobrodu Hradního pána. Přesto osobní dopis Pavla Kohouta rozhodně stojí za přečtení!
Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Evropa chudne a radikalizuje se. Jak to ovlivní vaše investice?
Jan Urban: Jak se ze lží a předstírání stala součást národní identity
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
11 komentářů
P. Kohout má nezpochybnitelný dar rozpoznat chyby, jichž se dopustil, až tak po 20 letech, když už je svět o dvě otáčky jinde. Jako věčný svazák s naprostou jistotou okamžitě naskočí na další vějičku, aby si mohl o 20 let později držet hlavu, co že to zase proved.
Jen nevím, jestli tu další „otáčku“ ještě stihne.
Diky, pane Kohoute! Podle me nejsou dulezite detaily. Dulezity je celkovy raz a taky to, ze to vychazi v tistenych novinach. Takze si to prectou I volici Emana.
Asociace: v nebi mají větší radost z polepšeného hříšníka, než z 10 spravedlivých.
Pavel Kohout v mládí podlehl mámení „lepších zítřků“, ale od té doby je vzorný demokrat, navíc z chyb se poučil a už nikdy se nikam necpal. Kéž by se to dalo říci o ostatních…
My, co známe pouze viditelnou osobnost prezidentovu, k ní buď vzhlížíme (= jsme jako on), nebo nás odpuzuje (= nikdy nechceme být jako on). Připusťme, že za politickou maskou provokatéra a hulváta může být člověk…
Češi jsou navíc zřejmě skrytí monarchisti, kteří musí k někomu vzhlížet (horší jsou už jen mužici), viz kult tatíčka TGM a VH. Ode zdi ke zdi, napřed velké nadšení a pak zklamání. Zde to zklamání bude fakt kruté, za co pochválit?
„Pavel Kohout v mládí podlehl mámení „lepších zítřků“, ale od té doby je vzorný demokrat, navíc z chyb se poučil“
Nezlobte se, nepoučil. Slyšel jsem s ním rozhovor na ČR. Je to na věky svazák.
Příliš dobře si pamatuji dobu svazáctví Pavla Kohouta (a Ludvíka Podéště, co mu k básničkám občas notoval), abych si myslel, že „svazákem“ někdy být přestal. Navždycky jím bude, máte pravdu, Admirále.
Miloš Zeman škodí své zemi. To je objektivní fakt.
Asi není třeba vypisovat čím konkrétně. Vidíme to denně.
Ano škodí, jako všichni polistopadoví politici ve které jsme my, zvonící klíčemi skládali naděje, které se ukázaly jako marné.
Pro redakci: Proč nebyly zveřejněny mé odpovědi pánům Oskarovi a Hunterovi? Nepoužil jsem v nich žádné neslušné slovo ani urážku.
Vadil vám obsah?
Cenzurou obsahu sdělení se potom nelišíte od praktik komunictické lůzy.
Velmi stojím o vaši odpověď.
Příjemný den. Rozhodli jsme se publikovat pouze příspěvky, které dále rozvíjí dané téma. Nově tedy nebudeme publikovat nejen komentáře obsahující vulgární slova či urážky, ale i všechen ostatní balast.Našim čtenářům tím chceme šetřit čas i nervy. Díky za pochopení.
Naše celá politická scéna škodí naší zemi. To je objektivní fakt. Asi není třeba vypisovat čím konkrétně. Vidíme to denně.
A teď mi oponujte, rád si to s gustem přečtu. A navrhněte řešení, jak z toho ven. Budu na vás reagovat. A také nabídnu řešení.
Pan Kohout, z jehož článku autor
čerpá, napsal sice vznosná slova, jenže se mýlí. Namísto toho aby se pokusil nějak vystihnout onu podstatu rozdělené společnosti , tak se to pokouší všechno hodit na Zemana. A proto mu z toho vychází nelogický, ba přímo nedemokratický obraz, který nemá řešení. Například, Zeman nemůže do virtuální Pražské kavárny počítat všechny ty, kteří ho nevolili, protože u nás jsou volby tajné, takže takto ani nemůže vědět. (I to je totiž princip demokracie)
Tudíž do ní nutně musí počítat pouze ty, kteří s ním viditelně vedou po celou dobu zcela otevřenou názorovou válku přes média, ve stylu catch as you can catch,. A takto by se dalo pokračovat dál, celým článkem – a opravovat ho v tom, jak jí vedou. Ve snaze sami obejít demokratické procesy vlastní vládou úzkých elit, která – ovšem jak je patrné, v celé EU ztrácí půdu pod nohami.
Jak je ostatně vidno v reálu – ČR se totiž, po celou dobu Zemana na Hradě neposunula směrem k Rusku ani o milimetr, Zatímco Evropská unie nyní, díky svým rozporům, ztrácí na severozápadě poměrně velký a silný blok Velké Británie.
Což mimochodem neznamená, že Velká Británie se přidá k Rusku. A ani jiní odpůrci současného řízení EU netouží skončit v područí nového ruského impéria (mylně vydávaného za již odešlý komunismus). Jenomže právě proto je nutná v EU naprosto liberální a otevřená diskuze a kritika jejich chyb, která nesmí být likvidována a umlčována, ani snahou o cenzůru, ani mediální demagogií..
Jenom možna dvě srovnání s první republikou, která ukáží v čem je problém . Totiž, už za první republiky byli v našem parlamentu zvolení komunisté, a ti tam pronášeli tak brutální proruské a protizápadní projevy a hrozby, že by se z toho dnešním elitám udělalo špatně. Ale tehdy to bylo zcela normální, svoboda (jakéhokoliv) názoru byla svatá.. Jenže, když se titíž komunisté (ještě jako levicová frakce socdem) pokusili v roce 1920 převzít Lidový dům, tak je z něj policajti vymetli během pár hodin..Čehož by asi dnešní policie ČR schopna nebyla – jak je ostatně vidět na několikaleté válce o Kliniku se sqatery…