Printscreen, Seznam Zprávy,

Ondřej Neumann: Přísně utajované Zvláštní vyšetřování

Napsal/a Ondřej Neumann 26. listopadu 2018

IN MEDIAS RES. Díky kauze Andrej Babiš junior se opět velmi jasně ukázala propast, která dělí dvě skupiny obyvatel české kotliny. Babiš a Anti-Babiš, Zeman a Anti-Zeman. Nic mezi tím! A hlavně, kdo si snaží uchovat chladnou hlavu a kritický přístup, schytá to nakonec z obou stran. Napsané bohužel čím dál více platí i pro média, respektive redakce.

Na čerstvém dění kolem příběhu se skrytou kamerou, psychicky nemocným švýcarským občanem a (ne)dobrovolném výletu na okupovaný Krym mě zaujalo následující info z twitterového účtu Seznam Zprávy:

„O celé reportáži věděli autoři (Sabina a Jirka) a šéfredaktor redakce Jakub Unger. Krátce před odvysíláním (cca v osm večer) se sešla skupina šesti lidí, které byl představen obsah. Zbytek redakce se vše dozvěděl až z vysílání,“ hlásil účet v pátek.

Zcela pominu otázku, proč to utajování. Nedůvěra v členy redakce? Obava, že by to někdo vynesl Babišovcům? Nebo vedení Seznamu? Spíše přemýšlím o seznamáckém editorském systému.

Takhle výbušný materiál (úmyslně nepíši reportáž, protože Zvláštní vyšetřování je úplně jiný žánr – na to se ostatně též dost často zapomíná) s využitím hraničních novinářským postupů, a vědí o něm tři lidé v redakci? Autorka, autor a šéfredaktor, který je životním partnerem autorky.

 

 

Editor je tím, kdo má kriticky hodnotit práci dodanou reportéry. A i v redakcích platí, že víc hlav víc ví. Pro TV Seznam i Seznam Zprávy je tento přístup do budoucna velkou hrozbou.

Ostatně, i v aktuálně běžícím příběhu Babiš jr. se premiér a jeho okolí chytlo problematických novinářských postupů a kauzu postupně úspěšně zpochybňuje (minimálně v očích a myslích probabišovské a prozemanovské části společnosti).

A když už píši o seznamácké redakci: Jindřich Šídlo se po letech čekání dočkal a stal se Osobností roku v anketě Křišťálová lupa – Ceny českého internetu. Výhru mu navíc osladila i další lupa pro jeho (a TV Seznam) satirický pořad Šťastné pondělí. Blahopřeji! Obě lupy jsou v těch správných rukou.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

22 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Je otázkou, zda si někdo, alespoň trochu myslící, může v této situaci zachovat chladnou hlavu … premiér lže, jak otevře ústa a prezident je úplně zabedněnej!

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Kdyz se clovek prenese pres tu „bulvarni“ formu (Sabina se rada ukazuje pred kamerou), nakonec je stejne nejdulezitejsi obsah sdeleni. 2) Pro me (osobne) z toho negativne vychazi pouziti kamery v brylich – junior nevedel, ze ho nekdo nataci a nedal souhlas se zverejnenim. 3) A pak jeden naboj do munice priznivcu spikleneckych teorii. Co to nacasovani? Opravdu to poridili den pred zverejnenim? Nebo bylo proste lepsi pockat na nejaky svatek, kdy se dalo ocekavat, ze se shromazdi vic lidi? Z toho zaznamu to nejde nikde vycist.

  • Jarda E napsal:

   Nejdůležitější byl obsah sdělaní. Brýle jsou možná na hraně, ale bez nich by to bylo celé k ničemu. A. Babiš st. by to vše popřel, označil za lži, kampaň, Palermo a já nevím co ještě a a přitom spousta věcí je z toho pravdivá a již prokázaná.
   Vzpomínáte na nahrávky Šumana, řešila se forma, ale co ten obsah. Babiš a jeho opravdový naturel, ne žádná PR Prchalova maska.

  • Miloš napsal:

   S tím načasováním zveřejnění to je trochu jinak. Oni ten materiál nejen konzultovali s právníky, ale teprve po mailové komunikaci s ml. Babišem to zveřejnili.

  • Ezechiel napsal:

   V rozhovoru pro DVTV Sabina Slonková uvedla, že ve Švýcarsku natáčeli cca 3 týdny před zveřejněním.

 3. Karel Novotný napsal:

  Děkuju, v podstatě to přesně odpovídá mému názoru, který jsem napsal už pod článkem p. Rozehnala v pátek: kauza byla nedotažená, některé věci se tam jen naznačovaly. Poctivý editor by jim to vrátil.

 4. Adam Hladky napsal:

  Opakovaně je tu příspěvek kritizující práci Vašich kolegů novinářů, kteří se snažili upozornit na causu únosu a v podstatě izolaci Babiše jr. Z reportáže, kterou kritizujete, bylo jasně patrno, že junior ‚volal o pomoc‘ .. a z následujících událostí, že se Burešovi podařilo toto volání eliminovat a snahu juniora o kontakt s českou policií zhatit.
  A co jste Vy udělali pro rozkrytí této causy? Opravdu v Česku panuje mezi novináři taková závist?
  Naproti tomu na Slovensku dokážou různé redakce při rozkrývání cause spolupracovat. A slovenská společnost je taky v boji proti vládnoucí mafii daleko úspěšnější ,
  Jo .. ještě jste zapomněli napsat „kyperský“ Seznam, jak to na tiskovce dvakrát zdůraznil Bureš.

 5. petrph napsal:

  Děkuji za za zcela objektivní a věcný názor.
  Sice bych k tomu měl řadu poznámek. Leč – ta jedna asi vydá za všechny dohromady.
  Totiž – v článku se píše „.. protože ..Zvláštní vyšetřování je úplně jiný žánr – .. s využitím hraničních novinářským postupů,“.
  Jenomže, díval jsem se do archivu toho pořadu a zjistil jsem že předešlé díly takové jako o Babiš jr. nejsou. Že v nich dodržovali legitimní limity investigativních reportáží. kdy si předem dohodnou schůzku s důležitou dotyčnou osobou, přijedou tam zcela otevřeně s kamerou a mikrofony, dotyčný skutečně ví že co řekne, to co půjde do vysílání – a taky předem připraven už ví co řekne a co ne, (poradí se třeba s právníkem.). Atd,atd Takové investigativní reportáže vytváří většina našich televizí, a zase to takový poprask nevyvolává…(Navíc v tomto případě nevyšetřeno vlastně nic, vše se vědělo předem)–

  Jenomže – poslední díl s Babišem jr. je zcela vyjímečný – a to zcela na hraně zákona jsou i použité postupy.. Přepadovka v soukromém bytě (dokonce v zahraničí) – nikoliv význačné osoby leč jeho rodiny, bez ohlášení, bez možnosti se připravit /konzultovat s právníkem), natáčí se tajně, přitom jsou to novináři kteří chrlí přípravené otázky a druhá strana na ně musí ihned reagovat…Asi by se dalo pár věci přidat..
  Tudíž – pokud chtějí obhajovat novináři Seznamu použité hraniční postupy, tak právě a jen tohoto pořadu proti Babiši jr a nikoliv tedy celého seriálu Zvláštní vyšetřování. Proč byly právě proti dušeně nemocnému člověku (a jeho matce) , proč tajně natáčení, proč utajení i vůči vlastní redakci.. Atd ..Proč tajeno měsíc a pak vysíláno právě před 17.listopadem..

  Jenom tak mimochodem, připomínám že „TV seznam“ je i televizní stanice, takže by způsob vytváření této reportáže mohl zajímat i Radu pro rozhlasové a televizní vysílání…
  Ostatně – i když zde pan Rozehnal před pár dny obsahoval tezi, že jim „těžký postih nehrozí“, tak se dá předpokládat že to švýcarský soud soudit bude -a ten bude jistě klást stejně nepříjemné otázky a hledat sám limity veřejného zájmu v konkrétním případě…

  • scallop napsal:

   Radu pro rozhlasové a televizní vysílání zkouma plneni udelene vysilaci licence. Ktere podminky podle Vas televize seznam porusila? Nebo podel sveho zvyku jen ovcackovsky zvanite?

   • petrph napsal:

    Ale to je dost nešťastný omyl, že by RRTV pouze kontrolovala platnost licencí. Jak se dá zjistit nahlédnutím na jejich web, rrtv má pravomoc kontrolovat vysílání podle asi 20 tuzemských zákonů, plus dalších asi 10 směrnic EU , několika Rady Evropy, a řady dalších…

 6. Frenki Hunter napsal:

  Babiš mi je docela lhostejný, nevolil jsem ho. Ale ta amorální dvojka je na facku, z obou stran jejich xichtů. Mne bude zajímat pouze rozhodnutí kompetentních orgánů. Jak jsou tyto odpovědné orgány funkční je taky na facku. I když, lepší by bylo udělat z nich nezaměstnané a bylo by to vyřešeno raz dva. Padni komu padni!

  • Ivana napsal:

   na facku jste vy, nikdo ještě nepotvrdil, že je ABj. nemocný a policie se tím měla zabývat už před 2 lety, hned jak byli Babišové obviněni. Nebýt této reportáže nic by se nedělo dalších 5 let.

 7. Admirál napsal:

  To se má seznam čím chlubit…

 8. Jos napsal:

  Pan autor si to velmi zjednodušil. Babiš – Antibabiš. Je tu ještě stále rychleji rostoucí skupina lidí, kteří nesnášejí moresy mediálního mainstreamu, včetně na př. Veřejnoprávní ČT. Medií, která už dlouhá léta ze všech sil vyzývají občany aby nerespektovali výsledky demokratických voleb a útočí tím na samé základy demokracie. Media, která systematicky vnucují za ideál ideologicky, či spíše demagogicky zatemněné mozky typu ODS, Kalousekpartaj, Gazdíci, Lidovci. Media která už mnohokrát poškodila tuto zemi a její občany.

  • Jarda E napsal:

   Nevšiml jsem si, že by např. ČT vyzývala někoho k nerespektování voleb. To, že někdo vyhraje demokratické volby neznamená, že má absolutní moc a je nekritizovatelný. Protesty jsou legitimní projevy nesouhlasu.
   Je zajímavé jak stoupenci Babiše mají starost o základy demokracie. Ale že máme trestně stíhaného premiéra, který je v zásadním konfliktu zájmů, koncentruje moc do svých rukou a demokracie v jeho firemní straně nehrozí, jim imponuje.
   Můžete prosím napsat konkrétní příklady, jak ČT poškodila tuto zemi a občany?
   Děkuji

  • Tomáš napsal:

   Jedinej koho poškodili jste vy Josi. Ale média to rozhodně nebyla.

 9. petrph napsal:

  Jen taková drobná aktualitka,
  „Další odklad v kauze Čapí hnízdo. Policisté ji do konce roku neuzavřou“
  https://echo24.cz/a/SAYzy/dalsi-odklad-v-kauze-capi-hnizdo-policiste-ji-do-konce-roku-neuzavrou
  Lze předpokládat prodloužení termínu. Je to na rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Jeden z důvodů je i to, že policie stále nevyslechla Andreje Babiše mladšího.
  Což bylo poměrně jasné od okamžiku, kdy do toho Seznam TV hrábla a publikovala informace týkající se případu, který chtěla policie právě uzavřít a předat k žalobě..
  No tak teď už ho policie neuzavře, ale bude se muset snažit úřední cestou prakticky bezcenné svědectví Babiše Jr. (S tím že teď si ho tatík s právníky ohlídá)… Řekněme půl roku? Na to že se spousta lidí u nás už vloni těšila že Babiš brzo skončí v teplácích, docela nepříjemné zpoždění…A pro jeho politické odpůrce taky…

 10. pavel napsal:

  Podle mne ubohost nad ubohost,nejsem členem fans Miloše či Andreje, myslel jsem že oba „novináři“ ctí etiku ale spletl jsem se. Kdyby za mojím nemocným potomkem takhle došli vykázal bych je patřičným způsobem,práva útrpného. A je zajímavé když to zkusili podruhé,stačil švýcarský advokát a jeli domů jak namydlený blesk))))))))))))Zatím je to jen ve fázi jedna bába povídala,o vinně či nevinně rozhodne soud né dav,né novináři či politici ……….MÍRU ZDAR)))))))))))

  • Tondach napsal:

   No vidíte! A jeho mám stála vedle a nikoho nevykázala …. až když jí jel Babiš pohrozit, tak obrátila! A i jinak blábolíte nesmysly ….

  • Jarda E napsal:

   Pane Pavle, ano, pletete se. Rozhovor vznikl dobrovolně, byla u toho matka, nevšiml jsem si, že by novináři vyrazili dveře. Taky trochu zapomínáte, že Babiš ml. sám „volal o pomoc“. A další setkání si už tatínek ohlídal. To jsou všechno známá fakta. Ano o vinně či nevinně rozhodne soud. Problém je, že Babiš st. dělá vše proto aby se to k soudu nedostalo nebo co nejpozději.

 11. Tondach napsal:

  No vida! A GIBS už vyšetřuje, proč ten první mejl mladého Babiše policie odložila a kdo to nařídil a včera byl premiér u výslechu…. ještě není konec!

 12. Pavel Liska napsal:

  Tak schválně, ….co myslíte, že se teď bude dít ? Policie se chytne za nos a začne konat jako divá ? Blíží se jí deadline. Buď bude muset podat na AB obžalobu nebo obvinění stáhnout. Otázka za 100 bodů : Co myslíte, že je pravděpodobnější ? P.S. : to není obhajoba AB, ale moje zhnusení nad stavem české policie a justice. A jedna rádoby bombastická, ale ve skutečnosti pouze eticky problematická na efekt dělaná akce amatérských Philů Marlowů na tom nic nezmění.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama