Ondřej Neumann: Peková a Flegr. Proč se mít na pozoru před mediálními hvězdami Covid-19

Napsal/a Ondřej Neumann 19. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Důvěřujte odborníkům, vyzval mimo jiné prezident Miloš Zeman ve svém pátečním vystoupení z obrazovek televize. V neděli publikovaný průzkum agentury Kantar CZ pro Českou televizi pak ukázal, že Češky a Češi prezidentské rady zase až tak nepotřebují. Odborníkům lidé věří, naopak u nich propadají politici v čele s Andrejem Babišem. Žádný div, že průběh pandemie Covid-19 v Česku s sebou přinesl nejen nakažené a mrtvé či ekonomické škody, ale že zrodil i nové mediální hvězdy z řad epidemiologů, virologů, genetiků či parazitologů. 

První tři případy nákazy Covid-19 oznámil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) letos 1. března. Vojtěch za pár dní nato vyrobil i mediální hvězdu jarní vlny koronavirové nákazy, když šéfku soukromé kliniky Tilia obvinil z „nestandardního odběru“ vzorků a prohlásil, že je kvůli tomu izolovaná na Bulovce. Šlo o jistou Soňu Pekovou, molekulární genetičku a viroložku.

Vojtěchovo tvrzení se ukázalo jako naprostý nesmysl a média měla první hvězdu z řad odborníků. Obzvláště, když Peková oznámila, že vyvinula jednodušší test na zjištění Covid-19, než používaly státem vybrané laboratoře.

Počet zpráv o Soně Pekové po týdnech (1.3. až 18.10.)

Celkem: 877

Zdroj: Newton media

Druhá vlna nákazy, která přišla s počátkem září, zrodila druhou mediálně-odbornou celebritu. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu koncem srpna předpověděl, že s otevřením škol začnou přibývat nakažení.

Konkrétně psal o tom, že se budou „v září a říjnu“ pohybovat nad 1000 (denně). Počet nakažených skutečně začal strmě růst a z Flegra, který do té doby stál mimo zájem médií, se stal vyhledávaný respondent.

Počet zpráv o Jaroslavu Flegrovi po týdnech (1.3. až 19.10.)

Celkem: 459

Zdroj: Newton media

Na mediálním zájmu o Flegra zaujme při pohledu na počet zpráv v období od první nákazy na území ČR fakt, že jeho první prognóza z 1. dubna (zmiňuje ji hned v úvodu své „slavné“ prognózy z 29. srpna) přílišný zájem novinářů nevzbudila. V té době ho v médiích ještě s přehledem válcovala Peková…

A co nás čeká teď?Prvního dubna jsem uveřejnil na svém facebooku článek „Milý Micíku, ptáš se, co nás teď čeká“. V něm…

Zveřejnil(a) Jaroslav Flegr dne Sobota 29. srpna 2020

„Jarní“ zájem redakcí o Pekovou i „podzimní“ přesun k Flegrovi jsou ukázkou stádnosti tuzemských médií.

Svůj pohled vrhají vesměs vždy jedním směrem, na jednu figuru. Její tvrzení a názory pak bez kritického odstupu vesele publikují, čímž zvyšují známost osoby v populaci a zpětně zájem čtenářů o tuto osobu = vyšší čtenost, vyšší příjmy z reklamy.

Kromě srovnání počtu zmínek o Pekové a Flegrovi jsem vypracoval i jejich stručné „mediální životopisy“ v období od 1. března do včerejška, tedy neděle 18. října. Srovnání vypovídá nejen o vývoji koronavirové pandemie na území Česka, ale především o jejím mediálním obrazu. Na závěr analýzy si pak dovolím i jedno varování před nekritickým přejímáním informací a názorů od Milošem Zemanem doporučovaných odborníků.

Březen

Soňa Peková přichází na scénu jako „šéfka laboratoře, kterou neprávem obvinil Adam Vojtěch“. Zájem graduje poté, co se Peková svěřila s podezřením, že se na ni Ministerstvo zdravotnictví chystá zakleknout, protože otestovala a nahlásila dva pozitivní pacienty. Sice dostala v testování zájemců stopku, ale nezastavilo ji to. Oznámila, že vyvinula jednodušší test, než používají ostatní pracoviště…

Jaroslav Flegr. První zmínka je z 3. března. Jedná se o pozvánku na jeho přednášku, která má symptomatický název i motto: Jaroslav Flegr: Bude hůř – Minulost a budoucnost lidstva z pohledu evoluční parazitologie. „Biologické čtvrtky ve Viničné 7 – určeno všem zájemcům o evoluci, obecnější biologickou problematiku a o méně tradiční přístupy k této problematice. Součástí každé přednášky je diskuse a posléze společné posezení v hospodě. místo: Viničná 1594/7 128 00 Praha 2 – Nové Město, posluchárna Fotochemie v přízemí.“

Duben

Mediální hvězda první velikosti Peková oznamuje: nový koronavirus považuji za uměle vytvořený, nemá charakteristiky, které známe z přírody.

Flegr zveřejnil 1. dubna svoji první covidou prognózu, což mu vyneslo pozvání do DVTV a pár zmínek jinde. Tvrdí: „Čekal jsem, že něco takového přijde mnohem dřív. Tohle ještě není pořádný virus. Nevyhubí nás. Bylo sto let na přípravu, měli jsme mít pandemické plány, orgány státní moci vybouchly neskutečně. Virus tu pořád je, jakmile pustíme děti do školy, začne se zase šířit.“

Květen

Peková se díky svým názorům na laboratorní původ Covid-19 stává oblíbenkyní dezinformačních médií, hojně ji cituje Aeronet, Pravdive.eu či Infokurýr.cz…

Soňa Peková, zdroje zmínek (1.3. až 18.10.)

Zdroj: Newton media

Flegr tvrdí, že se „virus unaví“.

Červen

Soňa Peková veřejně vyzývá: Letos do zahraničí nejezděte! Pro některá média už dávno není jen vedoucí laboratoře Tília, ale „v první řadě uznávaná viroložka a jedna z největších českých odbornic na šíření nového typu koronaviru“. O dalším vývoji nemoci má jasno: Do Vánoc by nás měl smrtící virus zcela opustit!

Optimistický je i Jaroslav Flegr: Na podzim bude vakcína, věří. Zároveň ale varuje, že si koledujeme o vyhubení a že koronavirus je jen trénink.

Červenec

Senát navrhl Pekovou na vyznamenání.

Flegrovy názory na Covid-19 stojí zcela mimo zájem médií. Jen odborný časopis Vesmír publikuje jeho výzkum o „přenosu změn chování vyvolaných toxoplazmózou do třetí generace“.

Srpen

Jméno viroložky Soni Pekové figuruje mezi obžalovanými v kauze kolem laboratoře Chambon. Někdejší mediální hvězda Peková začíná být některými novináři označována jako „viroložka, která se dostala do obecného povědomí“.

Flegr na konci měsíce zveřejnil svoji prognózu: Nástup dětí do škol poměrně výrazně přiživí i velkou epidemii místních, už značně ochočených variant viru. (…) Jestli nepřijde nic neočekávaného, tak se budou během září a října počty nově nakažených pohybovat nad 1000…

Září/Říjen

Peková je některými novináři nazývána rádobyexpertkou a je řazena po bok stomatologa Šmuclera či kardiochirurga Pirka, kteří začátkem října vyzvali vládu ke zrušení „drastických opatření, která ohrožují lidi víc než nemoc samotná“. Opakuje svá dřívější tvrzení, že „virus do Vánoc zmizí“.

Mediální hvězda Flegr publikuje protiepidemické desatero; 17. září tvrdí, že brzy budou přeplněné kapacity nemocnic („do deseti dnů, možná mnohem dříve“). V poslední dekádě září přidává varování o možných desetitisících mrtvých v Česku, pokud se „prudce nešlápne na brzdu“.  V sobotu 17. října pak nejnověji navrhuje: Omezte lidem soukromí a občanská práva, stát by měl po „vzoru asijských zemí“ lidem „nabourat“ telefony a bankovní účty.

Tak Micíku, dneska se chystám pustit na velmi tenký led. To, co ti teď řeknu se spoustě lidí, včetně mých přátel, určitě…

Zveřejnil(a) Jaroslav Flegr dne Sobota 17. října 2020

Z paralelních „mediální životopisů“ je zřejmé, že hvězdná hodina Soni Pekové již skončila. Autor dávno zapomenuté březnové přednášky „Bude hůř“ s následným posezením u piva si naopak na nezájem nemůže stěžovat. I někteří vládní politici v posledních dnech vyjádřili lítost nad tím, že se Flegrovi „více nenaslouchalo“.

Důvěřuj, ale prověřuj!

Výše citovaný průzkum agentury Kantar ukazuje, že česká veřejnost na rozdíl od jara ztratila víru v to, co jí o šíření koronaviru a s ním spojených ekonomických problémech říká Andrej Babiš (nevěří 64%). Naopak vysokou míru důvěry vkládá do „odborníků a epidemiologů“ (věří 76%).

  Důvěra lidí v informace ohledně nemoci Covid-19

Zdroj: Kantar

Výše uvedenými paralelními „mediálními životopisy“ se snažím poukázat na nebezpečí víry v neomylnost expertů a nekritické papouškování jejich názorů.

Po prvotním nadšení ze Soni Pekové, které vyústilo v nepochopitelnou nominaci Senátem na státní vyznamenání, se alespoň část novinářské obce rozpomněla na svoji úlohu „hlídacích psů“.

Ale i nápady Jaroslava Flegra na inspiraci „asijskými zeměmi“ i jeho některé nepotvrzené dřívější prognózy by měly být důrazným varováním. Pro novináře i občany.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)