Ondřej Neumann: Náš (pardon Babišův) muž v Moskvě

Napsal/a Ondřej Neumann 22. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Šéf Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček se vydal do Moskvy a dopadlo to podle všech očekávání. Na jedné straně to v českých médiích schytal za „servilitu před nepřítelem“, na druhé straně jeho „státnický počin“ ocenila média ruská (ta provládní, což je drtivá většina) i ta proruská, působící v Česku. I z pohledu In medias res jde o interesantní kauzičku.

„Četl jsem mnohé, co se píše v českých médiích. Vězte ale, že mínění většiny českého národa není takové, jak by se mohlo z mediálních informací zdát,“ měl totiž Vondráček říci podle listu Rossijskaja Gazeta po schůzce s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou.

Ta je od ruské okupace Krymu na sankčním seznamu EU, stejně jako předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin, se kterým se Vondráček též setkal.

Psát, co si „myslí většina“

Netuším, jaké tituly Radek Vondráček čte. Nicméně jeho šéf Andrej Babiš je ve špičce českých mediálních magnátů a dále posiluje (viz nákup vydavatelství Bauer media).

Doufám, že teď Agrofert nezaklekne na svoji mediální divizi s tím, že je potřeba o Rusku referovat v souladu s tím, co si předseda sněmovny Vondráček (a s ním kupříkladu i Miloš Zeman) představují jako „mínění většiny českého národa“.

 

 

K předchozímu bodu pro úplnost: V Lidových novinách již jeden autor reprezentující „mínění většiny českého národa“ publikuje.

Jmenuje se Jan Schneider a proslul jednak vášnivou obhajobou Andreje Babiše (prý nebyl agent StB, přestože soudy dospěly k opačnému názoru), druhak vytrvalým zpochybňování informací, že za útokem novičokem na ruského exagenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii jsou ruské tajné služby.

Můžou za to novináři?

Vondráček se rozpovídal i při přednášce v Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (věhlasném MGIMO):

„Česko-ruské vztahy nejsou takové, jaké by si zasloužily být,“ citovala ho agentura TASS. Agentura RIA Novosti si pak vybrala výrok: „Považujeme ale za úplně normální posoudit v EU objem a rozsah protiruských sankcí. Měli bychom o tom otevřeně mluvit.“

A perlička na konec. Po návratu do vlasti Vondráček reportérovi Seznam.cz na dotazy stran svých výroků opáčil: „Najednou věříte ruským médiím“.

Takže jak vypadá mediální svět dle Radka Vondráčka? Čeští novináři píší jinak, než si národ myslí. Ruští mu vkládají do úst výroky, které neřekl. Čeští přitom těm ruským úplně zbytečně nevěří – tedy s výjimkou toho, když citují Vondráčkovy vymyšlené výroky…

Nebo že by to bylo daleko jednodušší? Vondráček prostě řekl v Moskvě něco, co sice udělalo radost Miloši Zemanovi a Vladimiru Putinovi, v Česku, Bruselu ani Washingtonu za to ovšem potlesk nesklidí. Tak prostě začal mlžit. A jako vždy se to hodí na novináře. Lhostejno, zda české, či ruské.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)