Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen, Dobrý voják Švejk,

Ondřej Neumann: Náš (pardon Babišův) muž v Moskvě

IN MEDIAS RES. Šéf Poslanecké sněmovny za ANO Radek Vondráček se vydal do Moskvy a dopadlo to podle všech očekávání. Na jedné straně to v českých médiích schytal za „servilitu před nepřítelem“, na druhé straně jeho „státnický počin“ ocenila média ruská (ta provládní, což je drtivá většina) i ta proruská, působící v Česku. I z pohledu In medias res jde o interesantní kauzičku.

„Četl jsem mnohé, co se píše v českých médiích. Vězte ale, že mínění většiny českého národa není takové, jak by se mohlo z mediálních informací zdát,“ měl totiž Vondráček říci podle listu Rossijskaja Gazeta po schůzce s předsedkyní horní komory ruského parlamentu Valentinou Matvijenkovou.

Ta je od ruské okupace Krymu na sankčním seznamu EU, stejně jako předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin, se kterým se Vondráček též setkal.

Psát, co si „myslí většina“

Netuším, jaké tituly Radek Vondráček čte. Nicméně jeho šéf Andrej Babiš je ve špičce českých mediálních magnátů a dále posiluje (viz nákup vydavatelství Bauer media).

Doufám, že teď Agrofert nezaklekne na svoji mediální divizi s tím, že je potřeba o Rusku referovat v souladu s tím, co si předseda sněmovny Vondráček (a s ním kupříkladu i Miloš Zeman) představují jako „mínění většiny českého národa“.

 

 

K předchozímu bodu pro úplnost: V Lidových novinách již jeden autor reprezentující „mínění většiny českého národa“ publikuje.

Jmenuje se Jan Schneider a proslul jednak vášnivou obhajobou Andreje Babiše (prý nebyl agent StB, přestože soudy dospěly k opačnému názoru), druhak vytrvalým zpochybňování informací, že za útokem novičokem na ruského exagenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii jsou ruské tajné služby.

Můžou za to novináři?

Vondráček se rozpovídal i při přednášce v Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (věhlasném MGIMO):

„Česko-ruské vztahy nejsou takové, jaké by si zasloužily být,“ citovala ho agentura TASS. Agentura RIA Novosti si pak vybrala výrok: „Považujeme ale za úplně normální posoudit v EU objem a rozsah protiruských sankcí. Měli bychom o tom otevřeně mluvit.“

A perlička na konec. Po návratu do vlasti Vondráček reportérovi Seznam.cz na dotazy stran svých výroků opáčil: „Najednou věříte ruským médiím“.

Takže jak vypadá mediální svět dle Radka Vondráčka? Čeští novináři píší jinak, než si národ myslí. Ruští mu vkládají do úst výroky, které neřekl. Čeští přitom těm ruským úplně zbytečně nevěří – tedy s výjimkou toho, když citují Vondráčkovy vymyšlené výroky…

Nebo že by to bylo daleko jednodušší? Vondráček prostě řekl v Moskvě něco, co sice udělalo radost Miloši Zemanovi a Vladimiru Putinovi, v Česku, Bruselu ani Washingtonu za to ovšem potlesk nesklidí. Tak prostě začal mlžit. A jako vždy se to hodí na novináře. Lhostejno, zda české, či ruské.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Strašlivé bylo včerejší Babišovo obhajování této naprosto zbytečné cesty v České televizi u Moravce….to neustálé omílání populistické fráze, že „to bylo pro lidi“ už bylo až k smíchu!
  Ale když „prosťáčci“ mu ty jeho kecy pořád baští i s navijákem! A že těch „prosťáčků“ je….

 2. scallop napsal:

  Jan Schneider je jak patnáctiletá slečna zamilovaná do Lunetiku. Akorát, že pro dědky je idolem Vladimír Vissarionovič Putin. Kvůli němu přeci stojí za to občas lhát!

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Srandovni na tom je, ze se Vondracek tvari, ze vi, co si mysli vetsina. Podle sebe soudim tebe? Nebo jen prezentuje posledni cisla z Babisova PR oddeleni?

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Ještě větší sranda je, že nám, přes tu Vondráčkovu cestu do Ruska, zdraží elektřinu a plyn. A co teprve až ho budeme vozit zkalpalněný z USA 5000 – 6000 km přes Polsko, to bude cena cenička! To poroste HDP a ekonomika!

 4. bolek.vala napsal:

  Jak vidno, níže uvedená slova mají zastánce politiků v ČR. Direktiva Allana Dullese, ředitele CIA a šéfa politické rozvědky USA, takzvaná „Doktrína boje proti Rusku a jeho satelitům.“ Vypracovaná už po roce 1945. – Vše se nějak uspořádá, ale my použijeme všechno co máme, veškeré zlato, celou materiální moc na obelhávání a ohlupování lidí. Lidský mozek, lidské vědomí jsou přizpůsobené změnám. – Pokud do něj zasejeme chaos, nepozorovaně lidem zaměníme jejich hodnoty za falešné a donutíme je těmto hodnotám věřit. Jak? – Najdeme stejně smýšlející lidi, spojence a pomocníky v samotném Rusku a jeho satelitům. Krok za krokem rozehrajeme svým rozsahem grandiózní tragédii záhuby nejvzpurnějšího národa na zemi. Definitivně a nezvratně uhasíme jeho sebevědomí. – V literatuře, divadle a ve filmu budeme zobrazovat a velebit ty nejnižší lidské pudy. Budeme všemocně podporovat všechny, kteří budou do lidského vědomí vštěpovat kult sexu, násilí, sadizmu a zrady, zkrátka veškerou mravní zpustlost. – Ve státní správě vyvoláme chaos a zmatek. Nenápadně, ale aktivně a ustavičně budeme podporovat panovačnost a aroganci úředníků, korupci a bezzádasadovost.. Poctivost a smysl pro pořádek budou zesměšňovány a jakoby nikomu nepotřebné, prohlásí se za přežitek minulosti. Hrubost a drzost, lež a podvod, alkoholismus narkomanie, zrada, nacionalismus a vyvražďování národů – to všechno budeme pěstovat v lidském vědomí. – Jen málo, velmi málo lidí bude tušit, co se děje. Ale my je zesměšníme,
  -, najdeme způsob, jak je obelhat a prohlásit je za vyvrhele společnosti. – Budeme vytrhávat jejich duchovní kořeny, vulgarizovat a ničit zásady národní morálky. Takovým způsobem podlomíme jejich pokolení za pokolením. Zaměříme se na děti a mládež, kterou začneme demoralizovat, rozvracet a rozkládat. Takto budeme postupovat. …………………. Vždyť právě tuto „doktrinu“ v poválečném období západ realizuje. Je snad pro to málo důkazů? No a toto podporují někteří politici v zahraniční, ale i domácí?! Pak je třeba se ptát, kteří to jsou a podle toho jim dát hlasy ve všech volbách!!!

  Reagovat

  • skeptik napsal:

   Jako kdybych četl pokyny a instrukce vypracované FSB nebo GRU. Nedivil bych se, kdybyste je pomáhal vytvářet, bolku.

   • bolek.vala napsal:

    Bohužel , on to skutečně řekl Dulles a také to USA po celém světě praktikuje !!

    • skeptik napsal:

     Nevím kde jste to vyčetl vy, že něco takového řekl Dulles, ale já jsem v knize Vladimíra Bukovského Moskevský proces vyčetl, že podobné pokyny také vypracovával a ke schválení politbyru předkládal Jurij Andropov, tehdy ještě jako šéf KGB.

 5. Jos napsal:

  Čeští novináři píší jinak, než si národ myslí. V drtivé většině!

 6. skeptik napsal:

  Podle svědectví bývalého disidenta Františka stárka, který byl 25.listopadu propuštěn vězení a podílel se pak na vzniku nové tajné služby a vyslýchal estébáky, byla převážná část živých svazků StB odvezena v prosinci 1989 do Ruska, neboť estébáci v zoufalé snaze v co nejkratší době skartovat co nejvíce „živých“ svazků ty své skartovačky doslova zavařili. Rusové tedy mají hojnost materiálů k vydírání různých našich osobností. Těch odvezených svazků prý byly plné dvě Avie. Nebyl mezi nimi i svazek umožňující vydírání činitelů ANO a jejich prostřednictvím pak vyvíjet tlak na Radka Vondráčka?

 7. čtenář napsal:

  Spojenectví zavazuje. Jenže, nic neřeší. Naopak. Umění je vyjít s každým. Děláme to tak všichni, v našem životě. A naši diplomaté by to měli zvládat mistrně. Ale ne proto, že jsme s někým spojenci. To je trapná výmluva. Ukazující pouze naši slabost a ne sebedůvěru. Pokud někdo ,kdo je neskonale hloupý, propaguje pouze jednu stranu, tak by měl mlčet. Ví naprosto kulový o životě a takový nesmí mluvit za celou republiku. Novináři obzvlášť. Porušujete novinářský kodex, který jste si sami odsouhlasili.
  Piráti by měli mlčet také. Jejich pubertální výkřiky zoufalství jsou na výchovný pohlavek. Té většiny, která byla citována.

 8. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Už vprosinci 1989 věděli estébáci, že v roce 2017 vyhraje volby ANO2011 v majetku Andreje Babiše, krycí jméno Bureš (svazek StB reg. č. 25085; en zapomněli hlupáci naložit) a že Radek Vondráček pojededo Moskvy jako předseda poslanecké sněmovny ČR. A ta\k je Vondráček Rusy vydírán!

 9. Nemec napsal:

  Nevím co to jsou česká tištěná média protože noviny nečtu a už jsem dlouho niko ani neviděl je číst. Z TV jsou mi známé obličeje jako Foldyna , Bašta, Schneider , atd. o kterých je mi jasné v jakém duchu budou jektat neboli blábolit. Dnes si mohu i zařadit Radka Vondráčka , který se zařadil do dlouhé řady českých patolízalů. Jediná změna Vondráčka je , že se jako patolízal culí jak měsíc na hnůj.

 10. petrph napsal:

  ale vůbec ne, ono je to ještě jednodušší. Je totiž rozdíl mezi mediální propagandou /řekněme i v nějakém pozitivním smyslu/ a je rozdíl mezinárodním jednáním politiků plus oficiálními výstupy pro média z nich.

  Tudíž, ano, mediální kritika Ruska u nás je vysoká, leč na druhou stranu, představa že by snad pan poslanec Vondráček jel na dohodnutou oficiální návštěvu do Ruska a tam jejich vládním politikům zcela otevřeně řekl „face to face“ co jim Západ klade za vinu, je sama o sobě roztomile naivní. Ovšem, ještě naivnější by byl předpoklad že by se takový způsob rozmluvy vůbec dostal z neveřejného jednání politiků do médií, která by ho – a kór v Rusku hned otiskla,,
  Nicméně, pokud to zkusit někdo chce, každý náš i opoziční politik si může do toho Ruska zajet, takto otevřeně tam s místními politiky jednat a pak se uvidí co se uvidí.. Předpokládal bych, že zase víc než pár obvyklých politických frází z toho pak ruská média nezveřejní.

  • skeptik napsal:

   Každý náš i opoziční politik si může do toho Ruska zajet? Nejsou někteří naši opoziční politici na ruské sankční listině a do Ruska prostě nedostanou vízum?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Nejsou.

    • skeptik napsal:

     Já vím například o Karlu Schwarzenbergovi, ale myslím, že jich bude více.

    • skeptik napsal:

     Podle Hospodářských novin z 29. 5. 2015 na ruský sankční seznam patří z českých politiků i Štětina, Ženíšek a Füle.

   • petrph napsal:

    Přece ani poslanec Vondráček tam nejel jak turista aby si musel shánět vízum. Dohodla se mezistátní návštěva s tím že tam bude jednat s místními politiky. Předpokládám, že totéž mají možnost i jiní naši jiní opoziční politici, když si domluví o čem tam s nimi budou jednat. To se ví že kdyby řekli předem že jim tam budou jenom nadávat a kritizovat, tak jim návštěvu nepotvrdí. Takové hulváty si na návštěvy domů nezvu ani já :))

 11. Masák napsal:

  Čekám na fundované vyjádření nového ministra zahraničí.

  • Tondach napsal:

   Už je a kupodivu není Vondráčkovu jednání nijak vstřícné…. to se Babišovi ani Zemanovi moc líbit nebude!

Přidávání komentářů není povoleno