Šéfka Evropské komise Ursula Von der Leyenová. Foto: Profimedia

Ondřej Neumann: Kterak si Evropská komise zaplatila zpravodajství o Evropské unii

Napsal/a Ondřej Neumann 23. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Není každý jako Andrej Babiš, který znásilnil velký český multimediální dům s jediným cílem – vytvořit si nefér výhodu pro svůj politický i byznysový úspěch a zároveň získat platformu pro mediální sestřelování konkurence. Podezřívat z něčeho podobného Evropskou komisi jistě není na místě. Ale jak známo, koho chleba jíš, toho píseň většinou zpíváš.

Sdružení tiskových agentur z celé Evropy spustilo v úterý 6. září projekt European Newsroom. Prý má zlepšit zpravodajství o Evropské unii a „podpořit výměnu poznatků mezi novináři z různých zemí“.

Iniciativa spojuje 18 mediálních organizací a má vytvářet například společná shrnutí zpravodajství o unijních otázkách. Projekt se sídlem v Bruselu má být i platformou pro profesionální rozvoj reportérů.

Lídrem projektu je – jak jinak – německá DPA. Účastní se i další agentury od celosvětově působící AFP až po menší, národní organizace, včetně několika zemí mimo Evropskou unii, například Ukrajiny. Česká tisková kancelář se na European Newsroom nepodílí. Reportéři zapojení do projektu budou sídlit v prostorách belgické tiskové agentury Belga.

„Konečně evropská redakce“

Jedním z produktů mezinárodní spolupráce budou dvakrát týdně vydávané výběry ze zpravodajství o EU, které prý nabídnou informace o unijní agendě v „panevropské perspektivě“. Kromě toho se má European Newsroom zaměřovat na vyvracení nepravdivých tvrzení, trénink novinářů či „společný vývoj žurnalistických standardů“.

„Spolupráce mezi evropskými zpravodajskými agenturami s cílem zajistit optimální postupy, zlepšit kvalitu zpravodajství a bojovat proti dezinformacím: to je European Newsroom,“ tvrdí šéf italské tiskové agentury ANSA Stefano De Alessandri.

Slavnostního představení projektu se v Bruselu zúčastnili i eurokomisaři Věra Jourová a Margaritis Schinas. „Konečně ‚unijní redakce‘!“ napsal na Twitteru Schinas, přičemž vyzdvihl význam kvalitního zpravodajství pro demokracii.

Na první pohled to vypadá jako bohulibý nápad. Jádro pudla je však skryto ve zdánlivém detailu – projekt agentur zaměřený „na zlepšení zpravodajství o EU“ spolufinancuje Evropská komise, konkrétně částkou 1,76 milionu eur (přibližně 43 milionů Kč).

Jasně, není každý jako Andrej Babiš, který znásilnil velký český multimediální dům s jediným cílem – vytvořit si unfair výhodu pro svůj politický i byznysový úspěch a zároveň získat platformu na mediální sestřelování konkurence. Podezřívat z něčeho podobného Evropskou komisi jistě není na místě. Ale jak známo, koho chleba jíš, toho píseň většinou zpíváš.

Rizika novinářské autocenzury

V českých podmínkách to ukazuje i příklad Zdeňka Bakaly a jeho vydavatelství Economia, respektive diplomová práce Terezy Trojanové z roku 2020. Bakala rozhodně není Babiš a Economii si nepořizoval z tak nízkých důvodů. Nicméně!

Trojanová porovnala, jak o Zdeňku Bakalovi referovaly „jeho“ Hospodářské noviny a jak Mladá fronta Dnes a Právo v letech 2009 až 2017. Výsledek? „Hospodářské noviny pod určitým (přímým či nepřímým) vlivem svého majitele o něm referovaly spíše shovívavěji a (…) snažily se mu vytvářet pozitivní obraz,“ konstatuje Trojanová a přičítá to autocenzuře novinářů při referování o svém majiteli.

Tato autocenzura je přitom jev platící i pro další české i evropské mediální domy vlastněné oligarchy. A není sebemenší důvod domnívat se, že to v případě European Newsroom bude jiné. A že v konečném důsledku nepůjdou novinářské výstupy Evropské komisi – která projekt štědře spolufinancuje – na ruku.


Komentář vyšel v týdeníku Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)