Pražský primátor Zdeněk Hřib komentuje zásah NCOZ na pražském magistrátu. Foto: PETR KOZLÍK / MAFRA / Profimedia

Ondřej Neumann: Kauza Hlubuček a další selhání českých novinářů

Napsal/a Ondřej Neumann 7. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Čeští novináři se bohužel až příliš často staví na stranu mocných – ať již státu či policie – a papouškují jejich tvrzení. Žádný div, že jim věří čím dál tím méně lidí.

Dne 15. června 2022 policie během akce pod krycím jménem Dozimetr zatkla a obvinila pro podezření z korupce a účasti na organizované skupině náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka a dalších deset lidí. Podle obvinění se měli přiživovat na účet Dopravního podniku hlavního města Prahy. Policie v obvinění uvádí tři úplatkářské případy. V tom největším prý šlo o pět milionů korun, ve druhém o 1,5 milionu a ve třetím o 100 tisíc korun. Celkem tedy o necelých sedm milionů korun.

Ten samý den, 15. června 2022, analyticko-investigativní web HlídacíPes.org zveřejnil informaci, že Česká republika prohrála mezinárodní arbitráž s Diag Human a podle verdiktu má firmě zaplatit 15,5 miliardy korun. V kauze zpackaného obchodního sporu figuruje většina polistopadových tuzemských politických titánů – včetně Václava Klause, Miloše Zemana, Andreje Babiše, Mirka Topolánka ale třeba i Petra Fialy či Pavla Blažka.

Sedm mega versus 16 miliard

V prvním případu tu máme „škodu“ za necelých sedm milionů a kromě hlavního aktéra Hlubučka skupinu drtivé většině občanů neznámých postav (a to i Hlubučka podle mě znal maximálně tak každý desátý obyvatel hlavního města). Oproti tomu stojí škoda ve výši 15,5 miliardy korun (navíc každý den prodlení naskakující o 1,3 milionu korun) a řada všeobecně známých politiků.

Po čem myslíte, že skočí tuzemští novináři? Na co šéf redakce nasadí nejlepší investigativce a analytiky?

Nebudu napínat dlouho. Bohužel na kauzu Hlubuček. A to v nepoměru tak strašlivém, až to bije do očí. Monitoring Newton media zaznamenal od 15. června do 7. července v tuzemských médiích přesně 4854 informací (do Newton Media zadáno heslo Petr Hlubuček – poznámka autora) týkajících se Hlubučka a spol. A pouze 167 zmínek (zadáno heslo Diag Human poznámka autora) o fatální prohře českého státu v mezinárodní arbitráži. Třicetkrát vyšší pozornosti tedy média věnovala případu, ve kterém je škoda více než 2350krát nižší!

Čím to vysvětlit? Neschopností rozeznat podstatné od podružného? Pohodlností?

V prvním z případů novinářům policie vše naservírovala na stříbrném podnose v podobě olbřímího textu obvinění prošpikovaného pikantními detaily z odposlechů, které sice nic moc nedokazují a zhusta s údajnou trestnou činností ani nesouvisí – ale o to více se hodí do titulků pro zvýšení čtenosti či sledovanosti. Na druhé straně kauza Diag Human vyžaduje studium a jistou erudici právní i ekonomickou.

A notnou dávku odvahy „jít proti proudu“. Proti českému státu, tedy proti daňovým poplatníkům, kteří s vysokou mírou pravděpodobnosti budou muset vyplatit miliardy majiteli firmy Diag Human za desítky let starou křivdu, kterou se aktivně snažili bagatelizovat a zastírat celé generace českých politiků. Mnohdy i za využití tajných služeb a porušování zákonů.

Na straně mocných

To v kauze Hlubuček tu máme „papír“ podepsaný a orazítkovaný policií, ze kterého se dá citovat jak ze slova božího. S vírou, že policie přeci ví, co činí. A pokud se po letech třebas ukáže, že obvinění Hlubučka a spol. stála na vodě, jako již tolikrát v minulosti? My nic – my novináři. Jen jsme „ve veřejném zájmu“ citovali policii…

Srovnání přístupu českých novinářů ke dvěma různým kauzám spojených 15. červnem letošního roku je pro mě dalším dokladem jejich selhání. Selhání, které ve svém důsledku dále snižuje důvěryhodnost médií a potažmo novinářů.

Ti čeští se bohužel až příliš často staví na stranu mocných – ať již státu či policie – a papouškují jejich tvrzení. Žádný div, že jim věří čím dál tím méně lidí.


Verze tohoto textu vyšla také v tištěném Týdeníku Forum

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)