Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Foto: Facebook Českého rozhlasu

Ondřej Neumann: Kauza Český rozhlas. O generálovi, který nechápal symboly

Napsal/a Ondřej Neumann 4. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Komu není shůry dáno, tomu není pomoci, říkávaly naše prabáby. Platnost starého moudra teď nechtěně potvrzuje generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Generál ČRo je tuzemským přeborníkem v disciplíně zvané NEPOCHOPENÍ. Z čeho tak usuzuji?

Celé dva roky mu kupříkladu trvalo než pochopil, že svojí funkcí nemůže zaštiťovat něco tak bizarního, jako jsou Krameriovy ceny pro novináře, které organizují lidé spjatí s dezinformačními weby v čele s Petrem Žantovským. Mužem, který svým psaním dělal radost Husákovi, Klausovi a naposled i Zemanovi, od kterého za své služby dostal státní metál.

Tentýž Žantovský 18. ledna 1985 na stránkách časopisu Melodie vzkázal v otevřeném dopise „jednomu českému publicistovi“ následující: „Věřte mi, že ať jste udělal v minulosti cokoliv, budoucnost se bez Vás klidně obejde, nepřesvědčíte-li ji o opaku. Vždycky se totiž najde tucet jiných, kteří mají chuť a odvahu, kterou Vy jste v sobě zapřel a pozamykal“.

Text vznikl po náhodném setkání Žantovského s publicistou Janem Rejžkem, kterého ale nakonec v textu nejmenoval. Později stejnou formou – otevřeným dopisem – Žantovskému odpověděl právě z Melodie vyhozený Jiří Černý.

Potopit, znectít, proškolit…

Čas ukázal, že Petr Žantovský „přesvědčit“ budoucnost dokázal opakovaně. Proto je teď místopředsedou Rady ČTK a jako příležitostný moderátor a komentátor je slyšet i na vlnách Českého rozhlasu. To „do minulosti zahleděný“ moderátor Sametové revoluce Černý s koncem roku dostal od vedení ČRo stopku.

A generál ČRo se upřímně diví, že se tomu někdo diví. Nechápe tu symboliku. Nebo lépe řečeno – nedošla mu. Má před sebou přeci velké úkoly „shora“. Třeba zkrotit tu chásku, co chce vysílat o všem, co se jí zamane.

Například Janka Kroupu. Ten informoval o Babišově Agrofertu, že hospodaří na cizí půdě a bere na to dotace. Co má ale chudák takový generál dělat, když mu ze sluchátka do ucha proudí slovensko-český tok nadávek?

Jasně. Je potřeba se hned od zaměstnance distancovat. Potopit ho, profesně znectít. A ostatním novinářům naordinovat školení na téma, co a jak se má a nemá vysílat.

Omluva za informaci, která se nikdy nevysílala

Nebo když berlínský zpravodaj na svém soukromém účtu na Facebooku napíše, že Miloše Zemana doprovází na cestě do Německa hned několik doktorů a sestřiček.

Podivná hradní figurka jménem Ovčáček si obratem stěžuje. Co teď? I zrodí se polistopadový unikát: Český rozhlas se poníženě omluví za něco, co nikdy neodvysílal. A když i přesto poté Zeman veřejně tupí nebohého reportéra, mlčí jako hrob.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Nebo ta poslední patálie s nákupem Volva pro reprezentační potřeby pana generála. Zrovna v době, kdy je potřeba propustit 116 zaměstnanců. Auto se nakoupí, ale dlouhé měsíce se v garážích rozhlasu raději neobjeví – mohlo by v časech propouštění zaměstnance popudit.

Ano, v tomto případě generál Zavoral prokázal jistou míru předvídavosti. Plusové body však okamžitě smazal dopisem adresovaným zaměstnancům, poté co informace o Volvu spatřila světlo světa. Přípis rozeslaný vnitřní sítí je poměrně obsáhlý, poselství lze ale popsat stručně: Makám, přidal jsem vám, tak co? Nemá vám co vadit moje nové Volvo? Máte více na účtech, tak držte ústa a krok!

Když je generálovi milejší pucflek než veterán

„Vždycky se totiž najde tucet jiných jiných, kteří mají chuť a odvahu…“ To je krédo, podle nějž řídí svěřenou instituci generál Českého rozhlasu.

Generál, který se nezastane svých vojáků a radši je vydá všanc nepřátelským kulkám. Generál, kterému je milejší pucflek mocných, než zasloužilý veterán. Generál, který si kupuje nového koně pro maršparády, když části mužstva kručí v břiše. Generál, který nechápe symboliku svých hloupých rozhodnutí.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)