Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Foto: Facebook Českého rozhlasu
Facebook Českého rozhlasu,

Ondřej Neumann: Kauza Český rozhlas. O generálovi, který nechápal symboly

IN MEDIAS RES. Komu není shůry dáno, tomu není pomoci, říkávaly naše prabáby. Platnost starého moudra teď nechtěně potvrzuje generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Generál ČRo je tuzemským přeborníkem v disciplíně zvané NEPOCHOPENÍ. Z čeho tak usuzuji?

Celé dva roky mu kupříkladu trvalo než pochopil, že svojí funkcí nemůže zaštiťovat něco tak bizarního, jako jsou Krameriovy ceny pro novináře, které organizují lidé spjatí s dezinformačními weby v čele s Petrem Žantovským. Mužem, který svým psaním dělal radost Husákovi, Klausovi a naposled i Zemanovi, od kterého za své služby dostal státní metál.

Tentýž Žantovský 18. ledna 1985 na stránkách časopisu Melodie vzkázal v otevřeném dopise „jednomu českému publicistovi“ následující: „Věřte mi, že ať jste udělal v minulosti cokoliv, budoucnost se bez Vás klidně obejde, nepřesvědčíte-li ji o opaku. Vždycky se totiž najde tucet jiných, kteří mají chuť a odvahu, kterou Vy jste v sobě zapřel a pozamykal“.

Text vznikl po náhodném setkání Žantovského s publicistou Janem Rejžkem, kterého ale nakonec v textu nejmenoval. Později stejnou formou – otevřeným dopisem – Žantovskému odpověděl právě z Melodie vyhozený Jiří Černý.

Potopit, znectít, proškolit…

Čas ukázal, že Petr Žantovský „přesvědčit“ budoucnost dokázal opakovaně. Proto je teď místopředsedou Rady ČTK a jako příležitostný moderátor a komentátor je slyšet i na vlnách Českého rozhlasu. To „do minulosti zahleděný“ moderátor Sametové revoluce Černý s koncem roku dostal od vedení ČRo stopku.

A generál ČRo se upřímně diví, že se tomu někdo diví. Nechápe tu symboliku. Nebo lépe řečeno – nedošla mu. Má před sebou přeci velké úkoly „shora“. Třeba zkrotit tu chásku, co chce vysílat o všem, co se jí zamane.

Například Janka Kroupu. Ten informoval o Babišově Agrofertu, že hospodaří na cizí půdě a bere na to dotace. Co má ale chudák takový generál dělat, když mu ze sluchátka do ucha proudí slovensko-český tok nadávek?

Jasně. Je potřeba se hned od zaměstnance distancovat. Potopit ho, profesně znectít. A ostatním novinářům naordinovat školení na téma, co a jak se má a nemá vysílat.

Omluva za informaci, která se nikdy nevysílala

Nebo když berlínský zpravodaj na svém soukromém účtu na Facebooku napíše, že Miloše Zemana doprovází na cestě do Německa hned několik doktorů a sestřiček.

Podivná hradní figurka jménem Ovčáček si obratem stěžuje. Co teď? I zrodí se polistopadový unikát: Český rozhlas se poníženě omluví za něco, co nikdy neodvysílal. A když i přesto poté Zeman veřejně tupí nebohého reportéra, mlčí jako hrob.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Nebo ta poslední patálie s nákupem Volva pro reprezentační potřeby pana generála. Zrovna v době, kdy je potřeba propustit 116 zaměstnanců. Auto se nakoupí, ale dlouhé měsíce se v garážích rozhlasu raději neobjeví – mohlo by v časech propouštění zaměstnance popudit.

Ano, v tomto případě generál Zavoral prokázal jistou míru předvídavosti. Plusové body však okamžitě smazal dopisem adresovaným zaměstnancům, poté co informace o Volvu spatřila světlo světa. Přípis rozeslaný vnitřní sítí je poměrně obsáhlý, poselství lze ale popsat stručně: Makám, přidal jsem vám, tak co? Nemá vám co vadit moje nové Volvo? Máte více na účtech, tak držte ústa a krok!

Když je generálovi milejší pucflek než veterán

„Vždycky se totiž najde tucet jiných jiných, kteří mají chuť a odvahu…“ To je krédo, podle nějž řídí svěřenou instituci generál Českého rozhlasu.

Generál, který se nezastane svých vojáků a radši je vydá všanc nepřátelským kulkám. Generál, kterému je milejší pucflek mocných, než zasloužilý veterán. Generál, který si kupuje nového koně pro maršparády, když části mužstva kručí v břiše. Generál, který nechápe symboliku svých hloupých rozhodnutí.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. petrph napsal:

  Bohužel, bohužel, informace o průšvizích pana Zavorala jsou pravdivé – a je to problém.
  Jenže, jak už jsem tu naznačoval minule, věští to něco ještě horšího. Protože, přece jen – provedl je z pozice gen.ředitele veřejnoprávního ČRo, a to navíc pod dozorem Rady ČRo – která dodnes (pokud vím) jeho činnosti nijak nekritizovala -naopak, vloni od ní dostal max možnou odměnu.
  A když se podíváme – třeba na zde kritizovaného Žantovského, na jeho životopis na Wiki, zjistíme že se krom toho pracoval a pracuje v řadě veřejných i akademických institucí. Čímž ho nebráním…
  Leč poukazuje to na jediné, že vlastně neexistuje žádný ostrý kvalitativní rozdíl mezi stále omílanými „elitami“ (ani akademickými), a deseti miliony takzvaných primitivů (do kterých se připočítává i prezident Zeman (btw sám Ing. z VŠE))
  Je to všechno ze všech stran pouze dosti tvrdý mediální zápas bez pravidel o vliv a státem financované apatyky., kde se kříží až příliš mnoho vztahů a zájmů, ovšem
  s minimální zodpovědností za jejich kvalitní správu…

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Typicky predstavitel kohorty vsehoschopnych, ktera se dere v Babisovych patach vzhuru. Normalizace je zpet!

 3. Pavel Liška napsal:

  Pane Neumanne, nezlobte se, ale tohle je na mne už přece jen trochu pod pás. Doteď jsem Vás měl za jednoho z rozumnějších lidí na HP. Splést dohromady tolik polopravd a denunciačních náznaků, to se jen tak nevidí.
  Proboha, pořád se ptám, PROČ ? To máte čtenáře HP za úplné nesvéprávné …. bytosti ?
  O morálním kreditu pana Žantovského nemám žádné iluze, studium a habilitace na pochybné škole, působení v Melodii a lísání se k tehdejšímu režimu . Nyní lísání se k Hradu apod. To vše je o něm veřejně známo a všechny jeho činy a články nahlížím touto optikou.
  Stejnou optikou ale nahlížím i na všechny ty pány rektory Zimy, Beky , kteří byli dlouholetými členy KSČ nebo kandidáty a moc chtěli do KSČ vstoupit. Stejně tak tady vychvalovaný pan Kiska. Ti jen momentálně, na rozdíl od Žantovského stojí na „správné“ straně …. O kachním žaludku pana rektora Zimy, dlouholetého člena KSČ by se dalo dlouze psát. Třeba jak letos hezky mluvil o boji Palacha za demokracii. To byl majstrštyk.
  Ale přestaňte kritizovat ad hominem a začněte se věnovat konkrétním , ověřeným a relevantním argumentům.
  Pan Černý byl z ČR odejit, asi necitlivě, ale že by to byly dlouhé prsty Žantovského a jeho msta ? Tomu taky nevěřím . ( Mimochodem Žantovského zastání se Černého v PL – NEVĚŘÍM – podle mne účelový článek ) . Neznáme data poslechovosti, změnu koncepce stanice , apod. … Kdyby dělal něco špatně starý dobrý revolucionář v mé firmě, tak se s ním taky ve vší slušnosti rozloučím. Ne pro jeho názory, ale pro jeho špatnou práci. O charakteru pana Černého si taky můžeme myslet svoje. Dlouholeté souzení se s vlastní ženou ( i bývalou ) o autorská práva a celý ten humbuk co kolem něj vyšel na povrch taky o něčem svědčí. Svatoušek to asi nebude.
  To samé by se dalo psát o Janku Kroupovi a jeho podílu v kauze Jourová , o kauze pozemků , kde hospodaří Agrofert, kde jasné není taky nic . Ale to Vy neřešíte. Dobré je plivnout na ideového protivníka jedovatou slinu.
  No a to Volvo, tak to už je úplně k smíchu. Auto za 1,4 mil. Kč pro generálního ředitele organizace s tisíci zaměstnanci a nějakou společenskou prestiží, je podle mne málo. Můj manažer by dostal na této pozici 2x tak drahé auto, abych se za něj nemusel stydět a aby reprezentoval moji firmu trochu na úrovni.
  Tak je to totiž v byznysu běžné, víte ?

  Chápu, že tento můj komentář neuveřejníte . Nerozvíjí dané téma …. , ale napsat jsem to po jeho přečtení musel. Omlouvám se a přeji hezký den !

  • petrph napsal:

   No, když už srovnáváte veřejnoprávní ČRo (placený ze státem nařízených poplatků) s byznysem, tak se aspoň podívejte na data o sledovanosti. A zjistíte že kromě Radiožurnálu je sledovanost ostatních stanic ČRo prakticky na nule. Být to v byznyse, tak se právě s takovým gen ředitelem brzo rozloučíte :)))

   • Tondach napsal:

    Právě, že ČRo není o byznysu a není placen ze státem nařízených poplatků! Ty poplatky jsou za povinnosti, nařízene ČRo zákonem, ale o tom zjevně nemáte ani potuchy….

  • anobudelíp napsal:

   V něčem snad máte pravdu, kromě „kauzy pozemků, kde hospodaří Agrofert“. Co na tom není jasného? Pozemky bez určeného vlastníka Agrofert dlouhá léta používá zadarmo a navíc bere na ně dotace. Od té doby, co je Babiš ve vládě, dotace Agrofertu narostly z 400 mega ročně na 2400 mega ročně.
   Ano bude líp.
   A někomu už lépe je – veru že hej – za 6 let nárůst dotací na šestinásobek.
   Kdo na to má poukazovat? Noviny které patří Babišovi?

 4. Jan Zimmer napsal:

  Jen si dovolím poznámku k úvodnímu článku p. Neumanna, která s jeho podstatou nijak nesouvisí Platnost starého moudra zní buď – „Komu není z hůry dáno v apatice nekoupí“ nebo „Komu není rady tomu není pomoci“.

 5. Petr Jeníček napsal:

  Souhlasím s výše zmíněným názorem, že se jedná pouze o mediální boj a o přístup ke „zdrojům“. Pravda zde není vůbec důležitá a právě to nyní pan Neumann ukázal velmi ilustrativně – plivance na všechny strany s tím, že se některý z nich „uchytí“ . Druhá strane je to samé, takže pro nezúčastněného pozorovatele je vlastně zábavné ( kdyby to nebylo tak smutné ), jak se obě strany „odkopávají“ a ukazují svou hloupou manipulativnost .

Přidávání komentářů není povoleno