Foto: se souhlasem Seznam.cz

Ondřej Neumann: Ivo Lukačovič není spokojený se svými novináři. Chce, aby psali více pravicově

Napsal/a Ondřej Neumann 31. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Představenstvo Seznam.cz bude řešit výkonnost i obsah svého zpravodajského webu Seznam Zprávy. Majitel miliardové firmy Ivo Lukačovič na síti X veřejně avizoval návrat k „pravicovému zaměření“. Okamžitě za svůj post schytal kritiku, že jako majitel zasahuje do redakční nezávislosti novinářů. Neoprávněně. Kritizován by měl být za něco zcela jiného.

Na výrazný propad výkonnosti Seznam Zprávy upozornil web Borovan.cz. Dal to přitom do souvislosti s údajným příklonem k „woke tématům“.

„Pozorný čtenář Seznam Zpráv (SZ) si toho nemohl nevšimnout – v uplynulém roce dvou seznamácké médium výrazně naskočilo na woke vlnu, zahrnující řadu levicových a kulturně levicových témat – ať již se jedná o způsoby pokrývání kontroverzní LGBT tematiky (ladění textů spíše ve prospěch stejnopohlavních manželství, malý prostor pro obhájce tradiční rodiny atd.), strašení klimatickou změnou nebo například podivné strefování se do platby hotovostí,“ napsal Borovan.cz.

Fakt, že si vedení české internetové jedničky vezme Seznam Zprávy „na paškál“, vzápětí potvrdil i majitel Seznamu s tím, že Seznam Zprávy „oddriftovaly ze svého pravicového zaměření jinam“ a představenstvo Seznamu se tím bude zabývat s tím, že se bude snažit produkci redakce „nakolejit“. „Tak držím palce,“ zakončil Lukačovič svůj post:

Všichni hráli hokej, jen Petr Šoustal

Lukačovič sice nesedí přímo v představenstvu Seznamu, jeho členové ovšem jistě nebudou hlasovat v této věci proti jeho vůli. „Nakolejení“ Seznam Zprávy zpět na pravicovou dráhu je tak možno brát za hotovou věc.


AKTUALIZOVÁNO: Dosavadní šéfredaktor webu Seznam Zprávy Jiří Kubík na konci května ve své pozici skončí. Na Seznam Zprávy zůstane, věnovat se má rozvoji „nového silného investigativního formátu“. Od června redakci Seznam Zpráv povede Jakub Unger, který v jejím čele už dřívestál. 


Stejně tak se dá předpokládat, že přibude „clikbaitových“ příspěvků, aby výkonost Seznam Zprávy zase letěla nahoru. A o to především Ivo Lukačovičovi a jeho manažerům jde. Nic proti tomu osobně nemám, pokud to ovšem nepřesáhne přijatelné meze.

Ty byly překročeny v „kauze Petr Šoustal“, která poukázala na smutný fakt, že Seznam je ochoten mezi novinářskou produkci zamíchat laické blogery tak, aby to nikdo nepoznal a kliky rychle narůstaly. To vše navzdory proklamacím o společenské odpovědnosti firmy a podpoře mediální gramotnosti celé populace.

Tento smrtící koktejl seriózní novinařiny a „výkřiků“ autorů vystupujících pod „jmény“ jako Miranda Malá Uřvaná či Andromeda byl (a stále je!!!) zhmotněn v projektu Seznam Médium.

Na tom nic nemění ani přejmenování – vypuštění slova Seznam z názvu. Produkce tohoto blogerského projektu je stále míchána s novinářskými výstupy, viz. následující printscreen homepage Seznamu z 30. května:

Printscreen HlídacíPes.org

Homepage Seznam.cz. Printscreen: HlídacíPes.org

Seznam sice změnil název blogovací platformy ze „Seznam Médium“ na prosté „Médium“ a distancoval se od jejího obsahu, dále s ní má ovšem velké plány.

Už nyní ji nabízí profesionálním novinářským projektům jako ideální platformu na publikování redakčního obsahu po očekávaném konci cookies třetích stran (více o tom zde), který je očekáván letos na podzim.

Podle Seznamu si lidé si na platformě v lednu 2024 prohlédli 61 milionů stránek a průměrná návštěvnost služby za předchozí půlrok je tři miliony reálných uživatelů měsíčně.

Jinými slovy, v míchání amatérského a někdy i PR obsahu a profesionální novinářské produkce Seznam stále plánuje pokračovat v daleko širším rozsahu. Vskutku unikátní příspěvek k Seznamem deklarovanému boji za vyšší mediální gramotnost populace!

Nechme vydavateli, co jest vydavatelovo

Co se plánovaného „nakolejení“ Seznam Zprávy zpět na pravicovou trajektorii týče, kritika mířící na Lukačoviče není na místě.

I v atmosféře zjitřelé děním na Slovensku okolo veřejnoprávní televize a rozhlasu či bojem novinářů s managementem PPF v televizi Markíza, by se nemělo zapomínat na fakt, že ideové nasměrování média je věcí vydavatele a nijak nenarušuje redakční nezávislost.

Velmi pregnantně to formuluje například etický kodex vydavatelství Economia: „O základním zaměření titulů, jejich pozici v rámci trhu a způsobu výroby obsahu rozhoduje představenstvo vydavatele. Koncepci titulu i jeho work flow (proces tvorby obsahu se zapojením autorů, editorů, grafiků, korektorů a dalších rolí) předkládá představenstvu šéfredaktor. Odsouhlasená koncepce se stává závazným rámcem pro redakční práci. Vydavatel garantuje redaktorům plnou svobodu k novinářské tvůrčí práci v rámci zaměření titulu a schválené koncepce.“

Jinak řečeno – pokud jako soukromý majitel chcete vydávat kupříkladu pravicový názorový deník Echo24, neočekáváte, že v něm budou publikovány články pravidelně vycházející kupříkladu v silně levicovém A2larmu (platí to samozřejmě i naopak).

A pokud budou, tak sáhnete ke změnám, protože se redakce nedržela dohodnuté koncepce. Je to logické a zcela oprávněné.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)