Andrej Babiš hostí Miloše Zemana na Čapím hnízdě (2016). O rok později převedl Babiš majetek do svěřenských fondů. Foto: CNC_Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

Ondřej Neumann: Babiš u soudu. Jeho prskání a útoky na média jsou dobrá zpráva pro demokraty

Napsal/a Ondřej Neumann 12. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. Andrej Babiš nemá nezávislé novináře a média v lásce. Svojí prací mu kazí jeho politické i byznysové plány, když ukazují na jeho opakované nefér metody (chcete-li „ojebávačky“), což v konečném důsledku vede i k jeho nedobrovolné cestě na lavici obžalovaných. Dnes na ni usedne především díky práci nezávislých novinářů, které se mu nepodařilo koupit nebo umlčet.

Případ padesátimilionové dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo začne soud projednávat v pondělí 12. září, poslední nařízené jednání je naplánováno na 21. října. Obžaloba expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou (dříve Mayerovou) viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jim hrozí až desetileté vězení.

K soudu se kauza dotace na Čapí hnízdo dostala po více než šesti letech vyšetřování. Poprvé o „podivnostech“ okolo dotace informovali novináři týdeníku Ekonom již v září 2010. A byl to právě zájem novinářů – a jejich investigace v celém případu – které vedly v roce 2015 k podání trestního oznámení a posléze k policejnímu vyšetřování, jehož výsledky teď bude posuzovat soud.

Jinými slovy, nebýt nezávislých médií a novinářů, Andrej Babiš by se teď mohl nerušeně věnovat kampani před komunálními a prezidentskými volbami. Místo toho bude v průběhu komunálních voleb – proběhnou 23. a 24. září – stát na lavici obžalovaných.

Trable na Azurovém pobřeží

Obdobně nepříjemnou zprávou pro Andreje Babiše je i oznámení francouzské finanční prokuratury, že vyšetřuje okolnosti a strukturu offshorových společností, které měl bývalý český premiér před lety využít k zisku nemovitostí na Azurovém pobřeží.

I na počátku tohoto příběhu stáli novináři – konkrétně Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Dokumenty o podezřelých transakcích Babišových firem unikly v rámci tzv. Pandora Papers v říjnu loňského roku.

V obou případech je Babiš podezřelý, že se pokusil pomocí sofistikovaných machinací obejít pravidla a získat pro sebe milionové neoprávněné výhody. V prvním se tvářil, že Čapí hnízdo staví malá firma, se kterou nemá nic společného on ani jeho Agrofert (ten jako velké konsorcium neměl na dotaci nárok).

Ve Francii se pokusil obejít tehdy platnou tzv. Solidární daň z velkého jmění a také relativně vysoké daně z nemovitostí, které se vypočítávají z tržní ceny nemovitosti. Obojí se významně snižuje ve chvíli, kdy na pořízení svého majetku využijete půjčku. Jen si nesmíte půjčovat sám od sebe nebo svých firem. A právě to to měl dle uniklých dokumentů Andrej Babiš učinit.

15 milionů eur, které byly využity na nákup zámečku v Mougins a také dalších nemovitostí, bylo podle dokumentů získaných Mezinárodním konsorciem novinářů ve skutečnosti půjčkou. A nyní jde o to, jaký je původ těchto peněz. Podle konsorcia vše nasvědčuje tomu, že to byly politikovy miliony.

Útok inzerátem

Žádný div, že Andrej Babiš nemá nezávislé novináře a média v lásce. Svojí prací mu kazí jeho politické i byznysové plány, když ukazují na jeho opakované nefér metody (chcete-li „ojebávačky“), což v konečném důsledku vede i k jeho nedobrovolné cestě na lavici obžalovaných.

Jeho frustrace se přetavila v pondělí 5. září v bezprecedentní zpochybnění role médií ve svobodné společnosti. Na titulních stranách jím vlastněných deníků vyšel jeho inzerát s následujícím obsahem: „Věříte médiím? Nebo máte pocit, že Vám televize, noviny a zpravodajské weby říkají jenom část příběhu? Že něco vynechají? Nebo něco schválně zamlčují? Zkuste můj pořad Čau lidi.“

Vnímám Babišův inzerát jako skvělou zprávu – navzdory jeho již téměř deset let trvající snaze se mu nezávislé novináře nepodařilo umlčet, či si je koupit. Na poslední chvíli se tedy alespoň snaží opět zpochybnit jejich morální i profesní integritu.

A jestli ho pražský soud shledá vinným, bezpochyby se dočkáme útoků i na další z pilířů svobodné společnosti – nezávislou justici. I tohle jeho vzteklé prskání bude dobrou zprávou pro všechny demokraticky smýšlející lidi.


Kratší verze komentáře vyšla v týdeníku Forum.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)