
Olympiáda na dostřel severokorejského diktátora. V KLDR žije nyní sedm Čechů
V Severní Koreji aktuálně žije sedm českých občanů. Vedle čtyř zaměstnanců české ambasády v Pchjongjangu jsou to dočasně i tři čeští rodinní příslušníci zaměstnance jedné z agentur OSN, jež v KLDR působí.
V rozhovoru pro HlídacíPes.org, vedený prostřednictvím e-mailu, to říká český velvyslanec v KLDR Milan Hupcej.
Jaká panuje v KLDR atmosféra v souvislosti s olympijskými hrami v sousední Jižní Koreji?
Místní obyvatelé dostávají jen nejzákladnější a velice omezené informace o přípravě olympijských her v Jižní Koreji. Jedná se o vděčné téma místních propagandistických médií, ale v každodenním životě občanů KLDR se nic nemění.
Budou mít obyvatelé KLDR možnost sledovat olympijské hry v rámci televizních přenosů?
Státní média v KLDR sice vysílají záběry z olympijských her, ale jen v omezeném rozsahu a většinou ze záznamu. Kromě disciplín, kterých se účastní severokorejští sportovci, se vysílání omezuje na několik nejpopulárnějších sportů. V každém případě se nejedná o zevrubné mediální pokrytí olympijských her v takové šíři, jak ho známe například z České republiky. Lze se domnívat, že negativní roli sehrává i cena za vysílací práva.
Obrátili se na Vás například české sportovní svazy, případně i jednotlivci cestující do Jižní Koreje jako fanoušci, s dotazy na bezpečnostní situaci?
K dnešnímu dni jsme žádný takový dotaz nezaregistrovali.
Hrozí podle vašich odhadů nějaké nové testy raket KLDR v době konání OH?
Na tuto otázku nelze konkrétně odpovědět, neboť by se jednalo o pouhé spekulace.
Všiml jsem si na stránkách velvyslanectví informace o možnosti volby prezidenta (v již uplynulých volbách); kolik lidí v Pchjongjangu tuto možnost využilo?
Možnosti hlasovat na velvyslanectví v uplynulých prezidentských volbách využili všichni čtyři zaměstnanci velvyslanectví.
Žijí v KLDR s výjimkou zaměstnanců velvyslanectví ČR nějací Češi?
Momentálně v KLDR kromě zaměstnanců velvyslanectví pobývají tři občané ČR. Jeden dospělý a dvě děti. Jsou rodinnými příslušníky pracovníka jedné z agentur OSN působících v KLDR, jedná se tedy o pobyt dočasný.
Nabízí současná KLDR pro ČR a české firmy vůbec nějaké obchodní příležitosti?
Současná podoba sankčního režimu jak Rady Bezpečnosti OSN, tak i sankcí EU či dalších vyspělých zemí vůči KLDR, neponechává v praxi prostor pro obchodní příležitosti. Další řada problémů souvisí s nevyřešenou otázkou státního dluhu KLDR vůči ČR, nepojistitelností vývozů do země, nespolehlivostí KLDR jako obchodního partnera a nízkou kupní silou místního obyvatelstva.
Poslední oficiální návštěva z ČR v KLDR byla v roce 2009. Nechystá se nějaká nová?
Nemáme informace o tom, že by se v nejbližší době oficiální návštěva připravovala.
O KLDR se v českých médiích vloni psalo v souvislosti s velvyslancem Severní Koreje v Praze Kim Pchjong-ilem (strýcem Kim Čong-una). Citován byl i text z hongkongského tisku o tom, že se objevila snaha mezi bývalými vysoce postavenými činiteli KLDR, kteří uprchli do exilu, vytvořit jakousi exilovou vládu, do jejíhož čela by dosadili právě Kim Pchjong-ila. Zaznamenali jste v KLDR nějaké nové informace v této věci?
Nezaznamenali. Místní média zásadně o podobných záležitostech neinformují.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Nechci peníze, jen omluvu, říká muž, kterému otce zavraždili komunisti

Otec nebyl zločinec, ani vysoký funkcionář. Chci očistit jméno Margolius
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
OH v Pjongcangu se staly realitou. a je zřejmé , že probíhá vnější a skrytý diplomatický souboj velmocí.NEjsem si jistý,že kdo tahá za delší konec provazu.V Soči to bylo jiné,následoval Majdan.Co bude následovat do OH v Tokiu je neodhadnutelne
Tady a nejenom tady, v souvislosti s KLDR jsou prezentovány názory nekvalifikovaných.Ti lidé pokud tam vůbec kdy byli,případně jistou dobu i žili.Prezentují pouze vlastní a velmi omezený názor.Protože tam žili v bezkontaktním vákuu.Dovoluji si upozornit,že na rozdíl od těchto zde ještě žijí jiní a kvalifikovanější.Možná,že trochu časově vzdálenější současnosti,ale lidé kteří se dostali do skutečného kontaktu s realitou a místním životem.Poslední žijící pracovníci vČeskoslovenské misi DKNS.
Taky jsem si říkal, jestli ten český zaměstnanec agentury OSN v KLDR nepředstavuje ještě, NÁHODOU, nějaký pozůstatek činnosti právě téhle DKNS. Vždyť Československo bylo jedním ze států, které oficiálně dohlížely na to korejské příměří, až do svého rozpadu v roce 1992. Každopádně, ještě v 80.letech, ještě za komunistů u nás, to byla věc pořád dost živá. Podle toho, jak se o tom a o nějakém řešení mluvilo v médiích, tak třeba i eventualita, že se znovu sjednotí Korea, se mohla zdát ještě někdy tak v roce 1987/8 představitelnější než že se znovu sjednotí, kdybych to měl srovnat, třeba sousední Německo.