Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
leef_smith on Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Olympiáda na dostřel severokorejského diktátora. V KLDR žije nyní sedm Čechů

V Severní Koreji aktuálně žije sedm českých občanů. Vedle čtyř zaměstnanců české ambasády v Pchjongjangu jsou to dočasně i tři čeští rodinní příslušníci zaměstnance jedné z agentur OSN, jež v KLDR působí.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org, vedený prostřednictvím e-mailu, to říká český velvyslanec v KLDR Milan Hupcej.

Jaká panuje v KLDR atmosféra v souvislosti s olympijskými hrami v sousední Jižní Koreji?

Místní obyvatelé dostávají jen nejzákladnější a velice omezené informace o přípravě olympijských her v Jižní Koreji. Jedná se o vděčné téma místních propagandistických médií, ale v každodenním životě občanů KLDR se nic nemění.

Budou mít obyvatelé KLDR možnost sledovat olympijské hry v rámci televizních přenosů?

Státní média v KLDR sice vysílají záběry z olympijských her, ale jen v omezeném rozsahu a většinou ze záznamu. Kromě disciplín, kterých se účastní severokorejští sportovci, se vysílání omezuje na několik nejpopulárnějších sportů. V každém případě se nejedná o zevrubné mediální pokrytí olympijských her v takové šíři, jak ho známe například z České republiky. Lze se domnívat, že negativní roli sehrává i cena za vysílací práva.

Obrátili se na Vás například české sportovní svazy, případně i jednotlivci cestující do Jižní Koreje jako fanoušci, s dotazy na bezpečnostní situaci?

K dnešnímu dni jsme žádný takový dotaz nezaregistrovali.

Hrozí podle vašich odhadů nějaké nové testy raket KLDR v době konání OH?

Na tuto otázku nelze konkrétně odpovědět, neboť by se jednalo o pouhé spekulace.

Všiml jsem si na stránkách velvyslanectví informace o možnosti volby prezidenta (v již uplynulých volbách); kolik lidí v Pchjongjangu tuto možnost využilo?

Možnosti hlasovat na velvyslanectví v uplynulých prezidentských volbách využili všichni čtyři zaměstnanci velvyslanectví.

Žijí v KLDR s výjimkou zaměstnanců velvyslanectví ČR nějací Češi?

Momentálně v KLDR kromě zaměstnanců velvyslanectví pobývají tři občané ČR. Jeden dospělý a dvě děti. Jsou rodinnými příslušníky pracovníka jedné z agentur OSN působících v KLDR, jedná se tedy o pobyt dočasný.

Nabízí současná KLDR pro ČR a české firmy vůbec nějaké obchodní příležitosti?

Současná podoba sankčního režimu jak Rady Bezpečnosti OSN, tak i sankcí EU či dalších vyspělých zemí vůči KLDR, neponechává v praxi prostor pro obchodní příležitosti. Další řada problémů souvisí s nevyřešenou otázkou státního dluhu KLDR vůči ČR, nepojistitelností vývozů do země, nespolehlivostí KLDR jako obchodního partnera a nízkou kupní silou místního obyvatelstva.

Poslední oficiální návštěva z ČR v KLDR byla v roce 2009. Nechystá se nějaká nová?

Nemáme informace o tom, že by se v nejbližší době oficiální návštěva připravovala.

O KLDR se v českých médiích vloni psalo v souvislosti s velvyslancem Severní Koreje v Praze Kim Pchjong-ilem (strýcem Kim Čong-una). Citován byl i text z hongkongského tisku o tom, že se objevila snaha mezi bývalými vysoce postavenými činiteli KLDR, kteří uprchli do exilu, vytvořit jakousi exilovou vládu, do jejíhož čela by dosadili právě Kim Pchjong-ila. Zaznamenali jste v KLDR nějaké nové informace v této věci?

Nezaznamenali. Místní média zásadně o podobných záležitostech neinformují.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře