Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
leef_smith on Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Olympiáda na dostřel severokorejského diktátora. V KLDR žije nyní sedm Čechů

V Severní Koreji aktuálně žije sedm českých občanů. Vedle čtyř zaměstnanců české ambasády v Pchjongjangu jsou to dočasně i tři čeští rodinní příslušníci zaměstnance jedné z agentur OSN, jež v KLDR působí.

V rozhovoru pro HlídacíPes.org, vedený prostřednictvím e-mailu, to říká český velvyslanec v KLDR Milan Hupcej.

Jaká panuje v KLDR atmosféra v souvislosti s olympijskými hrami v sousední Jižní Koreji?

Místní obyvatelé dostávají jen nejzákladnější a velice omezené informace o přípravě olympijských her v Jižní Koreji. Jedná se o vděčné téma místních propagandistických médií, ale v každodenním životě občanů KLDR se nic nemění.

Budou mít obyvatelé KLDR možnost sledovat olympijské hry v rámci televizních přenosů?

Státní média v KLDR sice vysílají záběry z olympijských her, ale jen v omezeném rozsahu a většinou ze záznamu. Kromě disciplín, kterých se účastní severokorejští sportovci, se vysílání omezuje na několik nejpopulárnějších sportů. V každém případě se nejedná o zevrubné mediální pokrytí olympijských her v takové šíři, jak ho známe například z České republiky. Lze se domnívat, že negativní roli sehrává i cena za vysílací práva.

Obrátili se na Vás například české sportovní svazy, případně i jednotlivci cestující do Jižní Koreje jako fanoušci, s dotazy na bezpečnostní situaci?

K dnešnímu dni jsme žádný takový dotaz nezaregistrovali.

Hrozí podle vašich odhadů nějaké nové testy raket KLDR v době konání OH?

Na tuto otázku nelze konkrétně odpovědět, neboť by se jednalo o pouhé spekulace.

Všiml jsem si na stránkách velvyslanectví informace o možnosti volby prezidenta (v již uplynulých volbách); kolik lidí v Pchjongjangu tuto možnost využilo?

Možnosti hlasovat na velvyslanectví v uplynulých prezidentských volbách využili všichni čtyři zaměstnanci velvyslanectví.

Žijí v KLDR s výjimkou zaměstnanců velvyslanectví ČR nějací Češi?

Momentálně v KLDR kromě zaměstnanců velvyslanectví pobývají tři občané ČR. Jeden dospělý a dvě děti. Jsou rodinnými příslušníky pracovníka jedné z agentur OSN působících v KLDR, jedná se tedy o pobyt dočasný.

Nabízí současná KLDR pro ČR a české firmy vůbec nějaké obchodní příležitosti?

Současná podoba sankčního režimu jak Rady Bezpečnosti OSN, tak i sankcí EU či dalších vyspělých zemí vůči KLDR, neponechává v praxi prostor pro obchodní příležitosti. Další řada problémů souvisí s nevyřešenou otázkou státního dluhu KLDR vůči ČR, nepojistitelností vývozů do země, nespolehlivostí KLDR jako obchodního partnera a nízkou kupní silou místního obyvatelstva.

Poslední oficiální návštěva z ČR v KLDR byla v roce 2009. Nechystá se nějaká nová?

Nemáme informace o tom, že by se v nejbližší době oficiální návštěva připravovala.

O KLDR se v českých médiích vloni psalo v souvislosti s velvyslancem Severní Koreje v Praze Kim Pchjong-ilem (strýcem Kim Čong-una). Citován byl i text z hongkongského tisku o tom, že se objevila snaha mezi bývalými vysoce postavenými činiteli KLDR, kteří uprchli do exilu, vytvořit jakousi exilovou vládu, do jejíhož čela by dosadili právě Kim Pchjong-ila. Zaznamenali jste v KLDR nějaké nové informace v této věci?

Nezaznamenali. Místní média zásadně o podobných záležitostech neinformují.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Josef napsal:

  OH v Pjongcangu se staly realitou. a je zřejmé , že probíhá vnější a skrytý diplomatický souboj velmocí.NEjsem si jistý,že kdo tahá za delší konec provazu.V Soči to bylo jiné,následoval Majdan.Co bude následovat do OH v Tokiu je neodhadnutelne

 2. Stanislav Jedlička napsal:

  Tady a nejenom tady, v souvislosti s KLDR jsou prezentovány názory nekvalifikovaných.Ti lidé pokud tam vůbec kdy byli,případně jistou dobu i žili.Prezentují pouze vlastní a velmi omezený názor.Protože tam žili v bezkontaktním vákuu.Dovoluji si upozornit,že na rozdíl od těchto zde ještě žijí jiní a kvalifikovanější.Možná,že trochu časově vzdálenější současnosti,ale lidé kteří se dostali do skutečného kontaktu s realitou a místním životem.Poslední žijící pracovníci vČeskoslovenské misi DKNS.

  • ČERT napsal:

   Taky jsem si říkal, jestli ten český zaměstnanec agentury OSN v KLDR nepředstavuje ještě, NÁHODOU, nějaký pozůstatek činnosti právě téhle DKNS. Vždyť Československo bylo jedním ze států, které oficiálně dohlížely na to korejské příměří, až do svého rozpadu v roce 1992. Každopádně, ještě v 80.letech, ještě za komunistů u nás, to byla věc pořád dost živá. Podle toho, jak se o tom a o nějakém řešení mluvilo v médiích, tak třeba i eventualita, že se znovu sjednotí Korea, se mohla zdát ještě někdy tak v roce 1987/8 představitelnější než že se znovu sjednotí, kdybych to měl srovnat, třeba sousední Německo.

Přidávání komentářů není povoleno