Předseda hnutí SPD Tomio Okamura v rozhovoru pro Parlamentní listy (vlevo zástupce šéfredaktora PL Radim Panenka)

Okamurův Večerníček a Projekt Nevina: Použili jméno bez mého svolení, říká jeho zakladatel

Napsal/a Robert Malecký 31. ledna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Do Rady ČT nakonec místo původních devadesáti uchazečů kandiduje jen 86; čtyři byli vyřazeni nebo sami odstoupili. Je mezi nimi i Jaroslav Večerníček Novák, asistent místopředsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD). Novákem založený Nadační fond Projekt Nevina, který ho do Rady ČT i nominoval, byl totiž zapsán až po uzávěrce přihlášek. To ale není jediný problém, který nominaci Okamurova pobočníka provází.

O vyřazení Nováka i dalšího člena výboru Nadačního fondu Projekt Nevina Milana Mostýna, rozhodl legislativní odbor sněmovny. Na skutečnost, že fond založili až po uzávěrce přihlášek, upozornil Deník N.

Nadační fond byl do veřejného rejstříku skutečně zapsán až 21. ledna, tedy den poté, co byly nominace na členy rad uzavřeny. Vedle Nováka jsou členy správní rady fondu ještě Barbora Dlabolová a bývalý mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Ten byl také za fond druhým nominovaným, i on byl vyškrtnut.

O ničem nevím, říká genetik Vaněk

Posláním fondu je podle rejstříku „podpora podmínek pro vymáhání práva a spravedlnosti, pomoc při tvorbě potřebné legislativy, organizace podpůrných akcí, pomoc obětem justičních omylů a zvůle, pomoc obětem mediálních pomluv a kampaní, odhalování a potírání korupčních a praktik, vydávání a financování podpůrných publikací, časopisů a filmů“.

Jenže Projekt Nevina se stejným posláním už v Česku minimálně sedm let funguje. A jeho zakladatel, forenzní genetik Daniel Vaněk, říká, že s Novákovou aktivitou nemá vůbec nic společného.

„Dost mne to zarazilo, protože název Projekt Nevina už řadu let používám pro své aktivity na tomto poli. Kromě toho jsem napojen na představitele amerického projektu Nevina (Innocence Project), jakožto i evropské zástupce,“ říká Vaněk.

S Novákem se podle svých slov osobně zná. „Před časem mne Jarda Večerníček kontaktoval, ale o tom, že hodlají použít mnou vymyšlený a užívaný název, nepadlo ani slovo. Není to poprvé, kdy jsem něco vymyslel a jiný to bez svolení použil. V tomto případě mi jen nezbývá doufat, že Nadační fond Projekt Nevina bude vyvíjet nějakou smysluplnou činnost,“ dodává Vaněk.

Na Projektu Nevina spolupracuje od roku 2015 mediálně i HlídacíPes.org.

O urychleném založení fondu a jeho využití k nominaci do Rady ČT se pro Deník N vyjádřil i Novák: „V sobotu jsem se bavil s pár lidma, tak jsem si řekl, že to taky zkusím, a protože jsem na to měl jenom ten pondělek, tak jsem holt využil náš fond. Já jsem o jeho registraci žádal už loni v červnu. Jinak léta spolupracuju s hasiči, chovateli a zahrádkáři, takže kdybych chtěl formálně něčí podporu, nemám problém.“

Příští týden před poslance

Dalšími vyřazenými jsou Monika Mihaličková, nominovaná organizací Romea. Mihaličková se kandidatury sama zřekla. Problém nastal i u Iva Mrázka, kterého do souboje o místo radního vyslal Český klub zlatokopů. Jeho předseda Bohumil Toms o nominaci ale podle Deníku N nevěděl.

Na šest uvolněných míst v Radě ČT tedy nakonec kandiduje 86 lidí, o dvě místa v Radě Českého rozhlasu se jich uchází 32. Představí se od 4. do 6. února poslancům volebního výboru, který pak zúží výběr na 18 lidí pro Radu ČT a šest pro Radu ČRo. Kompletní seznam nominovaných a rozpis slyšení před volebním výborem najdete například na serveru Médiář.cz.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)