Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook: Tomio Okamura, zdroj

Okamurova poslankyně se zlobí: Ať kraj odvolá ředitele, který zahrabal prezidentův obraz do kompostu

Severočeská poslankyně SPD Tereza Hyťhová chce odvolat ředitele teplického gymnázia Zdeňka Bergmana. Ten před nekolika dny oznámil, že v reakci na veřejné vulgární projevy prezidenta Miloše Zemana nechá zahrabat jeho školní portréty do kompostu. Hyťhová je zároveň zastupitelkou Ústeckého kraje, který školu zřizuje a kde mají většinu strany nakloněné prezidentu Zemanovi.

Zdeněk Bergman nechal ve škole obrazy prezidenta Miloše Zemana svěsit už před čtyřmi roky, kdy se hlava státu poprvé veřejně projevila vulgaritami na adresu skupiny Pussy Riot. Tehdy je ještě nechal pouze uložit do školního skladu.

Minulý týden, poté, co prezident ve vysílání Českého rozhlasu hovořil o ekonomických zmrdech, Bergman ještě přitvrdil. Jak oznámil na svém Twitteru, školníkovi uložil, aby oficiální portréty prezidenta zahrabal do kompostu.

Odvolat! zuří poslankyně SPD

Na ředitelův krok reagovala poslankyně a zastupitelka Ústeckého kraje Tereza Hyťhová, podle níž jde o profesní selhání a špatný vzor žákům. Naznačila, že se přes zastupitelstvo pokusí dosáhnout Bergmanova odvolání.

„Takový člověk nemá na pozici ředitele absolutně co dělat. Tuto kauzu řešíme v rámci Ústeckého kraje,“ uvedla Hyťhová na Facebooku.

Zdeněk Bergman zatím žádný tlak ze strany zřizovatele nezaznamenal. „Vůbec nikdo se na mě neobrátil. Zatím jsem ze strany Ústeckého kraje nezaznamenal žádnou reakci,“ uvedl.

Připouští ovšem, že prostřednictvím zastupitelstva může k pokusu o jeho odvolání dojít. „Ústecký kraj je zřizovatelem školy. Je to pak už záležitost politiků. Koneckonců hejtman mě ředitelem jmenuje, takže mě také může odvolávat,“ říká ředitel teplického gymnázia.

Zůstává ale optimistou. „Nepoužil bych slovo, že se obávám. Něco může přijít, může to být nepříjemné, to ano. Ale nebojím se toho,“ říká.

V Ústeckém kraji má většinu v zastupitestvu koalice vedená komunistickým hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem a náměstkem Jaroslavem Foldynou za ČSSD. Ty v krajské radě doplňuje ještě minikoalice Okamurovy SPD a původně zemanovské Strany práv občanů. Náměstkem pro oblast školství je Petr Šmíd právě z koalice SPD-SPO.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

42 komentářů

 1. PM napsal:

  Každý slušný ředitel, by měl udělat totéž.
  Nechat v učebnách viset portrét člověka, který takto bezprecedentně špiní úřad prezidenta, je zločinem, na našich dětech.

  • Kain Václav napsal:

   Hlídací pes pravdy a lásky+sluníčkářů.Hanba ty flákoty číst.

   • Samo napsal:

    Zeman je tak profláklý hulvát a buran a navíc se nedokáže omluvit ani v situaci, kdy mu to soud přikáže a schovává se za Hrad. Je to ten nejhorší prezident Česka a dokonce je horší prezident než ti komunističtí, kteří byli většinou i generálními tajemníky KSČ.

  • petrph napsal:

   Mimochodem právě naopak každý slušný člověk, který si poslechl ty zmíněné dva rozhovory prezidenta celé a ví o kom mluví, s ním musí naprosto souhlasit. A být to navíc ředitel školy, tak ho právě proto má dávat studentům za vzor :))))
   Samozřejmě by se dalo namítnout s výhradou té vulgarity, leč to by potom pak ředitel musel zakopat do toho kompostu většínu lidí tohoto státu . To snad stačí poučit studenty, že takto mluvit nemají

   • Tondach napsal:

    Pan ředitel to určitě neudělal jen kvůli těm dvěma rozhovorům! Zeman už toho napáchal spousty….

   • Martin napsal:

    Stačilo by, kdyby značná část Zemanových voličů a fans z toho kompostu vytáhli své ctihodné pomazané hlavy.

 2. Marketa napsal:

  Me by zajimalo, co by se delo, kdyby pan reditel zakopal do kompostu Vaclava Havla. To by byl řev. To by ho odvolali jeste driv, nez by do kulny ulozil lopatu

  • Petr Kaminsky napsal:

   1) Aj aj, fanynka Emana! Vzdycky jsem si rikal, kdo ho tak muze volit a konecne jsem narazil na prvni exemplar. 2) A mel by nejaky duvod to (zakopat fotku Havla) udelat? Kdyby zakopal Klause po te nestoudne amnestii, nedivil bych se.

   • Kain Václav napsal:

    Pan Klaus byl jediný prezident který nás varoval před EU.Dopadlo přesně jak předpovídal.Schlamstli nás jako malinu a nyní většina peněz které by měli jít na rozvoj naší země,tak jdou do kapes zahraničních majitelů.Pokud jde o Havla,tak tento člověk byl obyčejný zaprodanec.Pro tuto zem neudělal vůbec nic.Připisují se mu zásluhy o kterých ani on sám nevěděl.

    • Tondach napsal:

     To je ale snůška nesmyslů! To, co píšete o tom odtékání peněz je „zásluhou“ privatizace! Klausovy privatizace!

  • Martin napsal:

   Zatímco Vaclava Havla uznava celej civilizovanej svet, zemana neuznava nikdo, snad krome par mistnich pritroubliku.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Světská sláva, polní tráva.

   • petrph napsal:

    Mimochodem, to je rozdíl, nikoliv uznává celý svět, protože Havel nic podstatného globálně neudělal, leč pouze svou velkou příležitost profilozofoval a prokecal na Hradě s VIP kamarády .
    Leč pouze mediálně zná celý svět,právě jeho filozofických citátů. Což je rozdíl. Možná ho zná spousta lidí po světě z médií dle jména a tváře, ale zeptat se jich co významného vykonal, budou s tím mít problémy..

  • Tomáš napsal:

   Na to jste přišla jak? Kdo by tak z dnešní vládní kohorty Babišovců, Okamurovců, Zemanovců, Filipovců a dalších -ovců popotahoval někoho za diskreditaci Havla? Takový jedinec by si šel spíš na Hrad pro vyznamenání.

  • Miroslav Hlavička napsal:

   Markéto, Václav Havel byl ten, kdo nechal zrušit zákon o hanobení hlavy státu. Právě proto, že nechtěl trestat nikoho, i kdyby jeho portrét zahrabal do kompostu.

 3. s22 napsal:

  Osobní antipatie ředitele zdá-se opět vyhrály nad zdravým rozumem. Politika do školy nepatří.

  • Igor Mortis napsal:

   Takže se shodneme na tom, že Zemanovy portréty do školy nepatří?

  • Michal Breškovec napsal:

   Nemohu souhlasit, za prvé, pan ředitel projevil velkou dávku zdravého rozumu a pokud náš nejvyšší ústavní činitel nemůže být vzorem naší mládeži, pro své naprosto nepřípustné chování a slovník, pak tento pan ředitel svým morálním postojem jistě ano.

   Za druhé, politika do školy patří, žáci a studenti by měli být jasně vedeni k podpoře občanské společnosti, musí se dokázat orientovat v politické realitě, musí být vyučována informační gramotnost a kritické myšlení. Chápu, že podporovatelům totalitárních systémů a lidsky odporných entiti jako Miloš Zeman, Tomio Okamura, Andrej Babiš a podobní, se to nemusí líbit, ale pokud má mít tato země nějakou budoucnost, naše mládež musí být proti takovému svinstvu odolná.

   No a za třetí, kde to hnije, tam je kompost a na pražském hradě to zahnívá pořádně.

   • petrph napsal:

    Ale to toho chcete od té školy moc, toto skutečně nesmí být úkolem školy.
    1) Studenti nesmí být školou j vedeni k podpoře občanské společnosti, protože v dnešním smyslu už je občanská společnost neformální politika
    2) V politické realitě se komplexně neorientuje nikdo, protože právě to je ústavou daná svoboda názoru, kdo který politický názor preferuje nebo naopak nepreferuje. Taovou diskuzi nesmí škola vůbec připustit, aby učitel diskutoval s žáky na téma která strana (nebo její představitel) je dobrá nebo špatná, to právě do školy nepatří.
    3) Informační gramotnost je dobrá věc, leč zase není vůbec nutné si jí cvičit na politice. Hádám že třeba takové cvičeníčko, „najděte si na internetu nejvýhodnější půjčku, ale pozor na klamavé informace a pečlivě si prostudujte a promyslete právní podmínky“, by byla pro většinu studentů mnohem přínosnější :)))
    4) Kritické myšlení je rovněž dobrá schopnost, leč něco tu nehraje. Škola by totiž měla vést studenty hlavně k tomu aby ho dokázali aplikovat v první řadě na vyučovaných předmětech ( (matematice, neřku-li třeba fyzice, i dalších odborných předmětech). A vzhledem k tomu, že jak se dá i vyčíst, většina studentů se i matematiky bojí, nejsou schopni pochopit a spočítat ani ty primitivnější slovní úlohy- Tak to samo je důkaz že „učení ke kritickému myšlení“ ve školství je nechutný žvást. A ukazuje vo co go. Stejně jako se většina studentů v matematice naučí pár těch vzorečků – a pak stejně nechápou a nevědí co s nimi (vykřikovat je po náměstích je dost hloupé), tak stejně je lze nabiflovat patřičnými „politicko-kritickými“ hesly pro/proti tomu či onomu. Stejně pořád nechápou vo co go, leč na těch náměstích už se to vykřikovat dál.

  • Tondach napsal:

   …ale patří! A žvásty o k*undách a z*mrdech v televizi a rozhlase v přímých přenosech nejsou politika!

  • Tomáš napsal:

   Politika do školy nepatří. Vulgarismy do veřejného prostoru z úst prezidenta (sic!) také ne. Pan ředitel se dle zveřejněného příspěvku ohradil právě proti použití sprostých slov ve veřejném prostoru. Kde spatřujete souvislost s osobními antipatiemi, resp. politikou?

   • petrph napsal:

    Ale o to přece jde, ne? Jak si vykládáte pojem „politika do školy nepatří“? Právě tím že škola nebude reagovat na politické události ve veřejném prostoru. Prezidentův projev byl politický projev. Ředitel na něj neměl reagovat vůbec

   • petrph napsal:

    A co je podle Vás jiného než politika ve škole, když se ředitel demonstrativně vyhrazuje proti výroku politika? I když obsahoval vulgární slova (a možná právě proto) ho měl pan ředitel ze své funkce naprosto ignorovat.

  • Eva Benešová napsal:

   Za prvé to není o politice a za druhé proč by ve třídě měl viset portrét někoho, kdo v médiích mluví sprostě jako dlaždič a ne jako hlava státu. Takže co do školy určitě nepatří, je obraz vulgárního současného prezidenta.

  • Vojtěch Šafránek napsal:

   Taky že ji do školy netahá. Napsal to ve svém volném čase, mimo pracovní dobu, na svůj osobní facebook, na což má svaté právo.
   A pokud jste si nevšiml, tak to, co tam napsal, byla jen nadsázka.

 4. Marek napsal:

  Nynější prezident by byl ostuda kdekoliv.Nechci aby mým dětem přišlo normální takhle mluvit.Pryc s ním.

  • petrph napsal:

   Pryč s kým nebo s čím? Jestli chcete aby Vašem dětem nepřišlo normální takhle mluvit, tak vyhoďte televizi, zrušte internet, seberte jim smartphony, a ještě ze školy domů aby netrajdaly někde po ulicích s kamarády. T´ím to máte zajištěné.

   Jinak pochybuju že by Vaše děti ze záliby chodily na nějaká veřejná vystoupení pana prezidenta a navíc tamm natahovaly uši aby jim snad jediná vulgarita neunikla :))

 5. petrph napsal:

  No, řekněme že tu jsou dva okruhy problémů.
  Na ten první okruh je odpověď poměrně snadná, uvedená ještě v úvodním odstavci „Hyťhová je zároveň zastupitelkou Ústeckého kraje, který školu zřizuje a kde mají většinu strany nakloněné prezidentu Zemanovi.“. A tedy pana ředitele nejspíš vyhodí, protože to je v jejich svěřené politické pravomoci.
  Druhý okruh, – jak se má chovat ředitel (státní ) školy. Takto jistě ne, aby svými politickými projevy ovlivňoval žactvo.
  To co byt říct mohl – bez dalších komentářů je „Studenti, pan prezident hovořil vulgárně, bylo to od něj neslušné, a vy to prosím nejen nedělejte ani po nikom neopakujte. Nic víc, i do budoucna. Tečka tečka tečka.
  Co je horší, že pokud už s tím začal, asi by měl jak nabádáno o tom vést se studenty diskuzi. Která by jistě byla zajímavá a přínosná. Dejme tomu, už v prvém případě by neobhájil názor, že snad pan Zeman přeložil název té skupiny nesprávně. Aby studentům tvrdil že se to překládá „kočičky“, to by si asi o něm ti studenti pomysleli, že vůbec nechápe co co go.
  A druhém nynějším případě by byla velice zajímavá beseda o tom, koho vlastně pan Zeman označil za …. a jaký k tomu měl důvod.. Aby to ti studenti vůbec věděli, protože právě o tom většina médií mlčí..

 6. Josef Jirousek napsal:

  Dobrý den,
  pán ředitel má asi rád kompost. Asi by se měl kompostování věnovat jako hlavní
  zaměstnání, a jediný obraz který by tam patřil by byl ten jeho.

 7. Jos napsal:

  Je jasné,že pan ředitel v životě nečetl školský zákon, zvláště jeho druhý paragraf. Porušuje zákon a pro výkon své funkce je zcela a totálně nekvalifikován. Měli ho vyhodit už před 4 lety. A zabránit škodám které páchá!

 8. Martin B. napsal:

  Pane řediteli, důrazně se ohrazuji, aby pan prezident Zeman ve své obrazové podobě skončil v kompostu. 1. se jedná o sklo, papír, dřevo a plast a to v kombinaci může z hlediska zákona skončit jen a k tomu určené skládce komunálního odpadu a ne na řízeném kompostu s ostatním biologicky rozložitelným odpadem. 2. Z celkového kontextu, by šlo usuzovat, že tento odpad by mohl mít i škodlivé vlastnosti o které mluví R- věty č.17,39,58 a 68, z čehož jednoznačně vyplývá, že by pan ředitel měl být povinen tento odpad uložit jen na skládku nebezpečných odpadů, případně odvézt do spalovny nebezpečných odpadů. Prosím spoludiskutujíci o urchylené vyřízení této informace panu Bergmanovi, než nestane rozklad a případné poškození našeho životního prostředí v ČR.

 9. blanka napsal:

  Pan ředitel školy se neumí ovládat, proto nemůže být příkladem žáků. Myslet si může co chce, ale na veřejnosti má být příkladem pro studenty.
  Tak bych chtěla říci panu řediteli, „Ulevil jste si, je Vám lépe?“ A jestliže máte v sobě trošku soudnosti, tak odejdete!!!!

  • Tondach napsal:

   Pan prezident Zeman se neumí ovládat, proto nemůže být příkladem žáků. Myslet si může co chce, ale na veřejnosti má být příkladem nejen pro studenty. A fanoušci jeho koprolálie by neměli okřikovat a kritizovat jiné! Ulevilo se vám?

 10. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Pan ředitel (je-li učitel od učiti, je ředitel zřejmě od slovesa řediti), by měl žákům také říci o kom prezident mluvil, nejen to, jaká slova použil.
  Když je O.K. scéna ve které Ježíš Kristus znásilňuje muslimku a ta vytahuje v jiném okamžiku z pochvy státní vlajku České republiky, proč by prezident nemohl použít k označení jisté skupiny občanů stejná slova, jako používají i jiní občané k označení téže skupiny.
  Konec konců, která všechna slova jsou vulgární a proč? Jak k tomu ta slova příjdou, že jsou takto dehonestována?

 11. Nemec napsal:

  Dlouho jsem si myslel , že největší borec v České republice je umělec David Černý, který o Zemanovi v nočním vysílání /takže to jde doložit/ prohlásil, že je svině. Dnes si myslím, že Černého překonal ředitel gymnázia Bergman. Smutné ale je, že v největší prosperitě České republiky , dělá z našeho státu morální hnojiště prezident Zeman. Pří příležitosti našeho státního svátku.

  • bolek.vala napsal:

   Proč vám tedy vadí “ vulgarity “ pana prezidenta ??

   • Jos napsal:

    Jaképak „vulgarity“ pane Valo. Těmhletěm Nemcům a jemu podobným vadí, že Zeman nazval jejich idoly jako je třeba ta pornografická parta Pussy Riot, nebo velkozloději typu Bakala a Kožený jejich pravými jmény. Oni sami jsou vulgární a ve vulgaritách si libují jak nám to právě předvedl Nemec.

    • Tondach napsal:

     Prezident republiky tu není od toho, aby sprostě veřejně komentoval jakékoliv skupiny a ani vulgárními prasárnami neoznačoval ani Bakalu, ani Koženýho….

     • Jos napsal:

      Žvaníte. Novinářské a mediální nuly tady šíří nenávist k Zemanovi a levicovým politikům obecně už dávno. A od roku 1998 velmi tvrdě. Vy jste se prostě přidal k šíření nenávisti v této zemi. K otravování veřejné atmosféry. A svádíte svou vlastní ubohost na Zemana.

     • Tondach napsal:

      Žvaníte vy! Výraz „Novinářské a mediální nuly“ je výraz právě prezidenta a vy ho jen slepě a tupě opakujete! To další nebudu komentovat, to je stejný nesmysl, jako cokoliv, co vypadne ze Zemana!
      Dobře to vystihla agentura Kantar po druhé volbě, že Zemana volili lidé méně vzdělaní, v drtivé většině bez maturity! Téměř tři miliony naprostých ubožáků….už je vás v této zemi prostě moc!

   • PM napsal:

    Chytrému napověz hloupého kopni.
    Člověče právě proto, že jde o úřad prezidenta, kapišto?
    Je příšerné, že zrovna při 100. výročí máme na hradě toto stvoření.

 12. Tomáš napsal:

  Pan ředitel se přeci nevyhrazuje proti projevu politika (tedy jeho smyslu), ale jeho nevhodné formě. Pouze to, že se jedná o čin politika, z takového činu automaticky nedělá politikum.
  Souvislosti mezi funkcí ředitele a ignorováním vulgarismů nerozumím. Měl by snad ředitel školy ignorovat vulgární slova proto, že je ředitel?
  Pojem „politika do školy nepatří“ byl reakcí na předchozí příspěvek diskutující/ho „s22“. Osobně ho v tomto kontextu chápu ve smyslu „politické agitace“, která do školy nepatří. Uvedené spojení jsem použil kvůli výstižnější reakci na předešlého diskutujícího.

Přidávání komentářů není povoleno