Foto: Profimedia

Obětí gangu, který kradl ruské autory, je i česká Národní knihovna

Napsal/a Robert Břešťan 21. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká Národní knihovna je jednou z těch, na které se v rámci svého evropského tažení zaměřil mezinárodní gang, který kradl zejména vzácná vydání ruských autorů jako je A. S. Puškin nebo Nikolaj Gogol. Podle policie byly v Praze odcizeny dvě knihy, z dalších šesti pachatelé odstranili několik desítek stran.

V průběhu minulého roku přišli do pražské Národní knihovny hosté, kteří badatelský zájem o ruskou literaturu 19. století jen předstírali. Důvody jejich návštěvy byly o dost prozaičtější: i sem přišli krást.

„Národní knihovna ČR je – podobně jako řada dalších významných evropských paměťových institucí – součástí mezinárodního policejního vyšetřování,“ potvrzuje mluvčí knihovny Martina Košanová.

Ze sbírek Slovanské knihovny

Mezinárodní gang zatkla policie při koordinované akci v několika evropských zemích. Rozsah škod se zatím zjišťuje.

„Celkově se předpokládá, že tato zločinecká skupina je zodpovědná za krádeže nejméně 170 knih, čímž způsobila finanční škodu ve výši přibližně 2,5 milionu eur a další nevyčíslitelnou společenskou ztrátu,“ popsal na svém webu evropský policejní úřad Europol.

Vzácné knihy mizely v letech 2022 a 2023 z národních a historických knihoven v Estonsku, Finsku, Francii, Litvě, Lotyšsku, Německu, Polsku, Švýcarsku a také v Česku.

„Pražští kriminalisté se tímto případem zabývají. Na území hlavního města došlo k odcizení dvou knih zcela a dalších šest děl bylo znehodnoceno tím, že pachatelé z těchto knih odstranili několik desítek stran, které nahradili falsifikáty,“ potvrdil na dotaz HlídacíPes.org mluvčí pražské policie Richard Hrdina.

Národní knihovna neupřesnila, jaká konkrétní díla byla ukradena a která z nich poškozena vynětím jen vybraných pasáží. „Předmětem vyšetřování jsou ruskojazyčné tituly ze sbírek Slovanské knihovny,“ konstatuje mluvčí knihovny Martina Košanová.

K detailům, za jakých okolností knihy zmizely a jak na krádeže knihovna přišla, se nechce s ohledem na probíhající vyšetřování vyjadřovat ani ona, ani policie.

Přes aukce do světa

„Předcházet ojedinělým atakům z oblasti mezinárodního organizovaného zločinu je velmi složité, byť se Národní knihovna ČR zajištění svých prostor i sbírek dlouhodobě systematicky věnuje,“ říká Košanová s tím, že na základě této kauzy byla přijata nová bezpečnostních opatření.

Například jsou nově upravena pravidla pro vstup badatelů přímo do prostor knihovny, podmínky půjčování dokumentů či evidence prováděných výpůjček. „Další přijatá bezpečnostní opatření – s ohledem na jejich funkčnost a efektivitu – nebudeme dále specifikovat,“ dodává.

Během společné akce Europolu v Gruzii a v Lotyšku byli koncem letošního dubna zatčeni čtyři Gruzínci, následně i další podezřelí v Estonsku, Francii a v Litvě.

Zloději se zaměřovali hlavně na ruské spisovatele a první vydání jejich děl; nejčastěji šlo o knihy A. S. Puškina nebo Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Knihy se pak dostávaly na trh prostřednictvím aukčních síní v Petrohradě a Moskvě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)