Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Sídlo firmy Agrofert a kinetická socha Klikující autobus sochaře Davida Černého. Foto: Michaela Dusíková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia
Michaela Dusíková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia, zdroj

Občan Babiš v novém roce zchudne. Kouzlo nezdaněných korunových dluhopisů končí

Dlouhý příběh nezdaněných úroků z korunových dluhopisů vydaných před 1. lednem 2013 letos končí. Týká se Andreje Babiše, Agrofertu, ale i firem, jako je ČD Cargo, či miliardářů Radovana Vítka a Radima Jančury.

S výhodností korunových dluhopisů se seznámila širší veřejnost hlavně na příkladu Andreje Babiše. Ten jako ministr financí vyžadoval důsledný výběr daní, sám ale vlastnil (a vlastní) korunové dluhopisy své společnosti Agrofert v celkové výši 1,5 miliardy korun. Díky šestiprocentnímu úročení těchto dluhopisů každoročně získává nezdaněný výnos ve výši zhruba 90 milionů korun ročně.

V rámci daňových změn, které vloni přijala vláda, se ale i tyto staré korunové dluhopisy zdaní. Babišovi tak na účet dorazí suma o 15 % nižší. Podle majetkových přiznání, které politici povinně odevzdávají Poslanecké sněmovně, jsou právě tyto výnosy hlavním zdrojem osobních příjmů Andreje Babiše.

Tři miliardy k výplatě

„Překvapuje mne, že to zdanění přichází teprve teď. Několik let jsme slyšeli, že zavedení zdanění těchto dluhopisů je obrovský technický problém, který nejde vyřešit. A teď poměrně jednoduchou novelou daňového zákona dochází ke zdanění úroků z těchto dluhopisů,“ podotýká daňový poradce a majitel firmy Grinex Advisory Richard Jahoda.

„Pro Agrofert to byl daňově odpočitatelný náklad. Na straně Andreje Babiše to byl nezdaněný příjem,“ vysvětluje Jahoda a poukazuje i na to, že splatnost korunových dluhopisů Agrofertu je už v roce 2022.

To také pro Agrofert znamená poměrně brzkou povinnost své věřitele vyplatit. Jak plyne z výročních zpráv, firma vydala na konci roku 2012 korunové dluhopisy v hodnotě tří miliard korun, v průběhu roku 2013 jich prodala za 1 252 270 000 Kč a v roce 2014 za dalších 1 482 270 000 Kč.

Na dotazy HlídacíPes.org týkající se korunových dluhopisů a způsobu, jak hodlá téměř tři miliardy korun svým věřitelům vyplácet, reagoval Agrofert stručně.

„Ve věci korunových dluhopisů jsme postupovali přesně podle zákona, což na základě svého prověřování potvrdila i Policie ČR. A i nadále podle zákona postupovat budeme. Jsme soukromá společnost, jde o naši interní záležitost, kterou považujeme za uzavřenou a nemáme potřebu ji více komentovat,“ odepsal mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Policie prověřovala, zda prostřednictvím korunových dluhopisů nebyly kráceny daně a zda si firma nepůjčovaly u vlastníka za nevýhodných podmínek. V průběhu roku 2018 ale věc odložila s tím, že se trestný čin nestal.

Kouzlo jedné koruny

Výhoda korunových dluhopisů spočívala v jednoduchém detailu: základ daně se zaokrouhluje na celé koruny dolů; při jmenovité hodnotě jednoho dluhopisu 1 Kč byla ale výsledná daň díky zaokrouhlení směrem dolů nulová.

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. V roce 2011 ji využil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek u emise státních dluhopisů pro obyvatele. Poté si možnosti všimly i soukromé firmy.

Například realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka vydala do konce roku 2012 postupně dluhopisy v hodnotě asi sedm miliard korun. Společnost Student Agency Radima Jančury vydala dvacetileté dluhopisy v hodnotě 900 milionů korun s 12% úrokem.

Možnost emise korunových dluhopisů využilo do konce roku 2012 (korunové dluhopisy vydané od 1. lednu 2013 již podléhaly zdanění) 440 firem; nominální hodnota dluhopisů byla přes 120 miliard korun. Podle odhadů by změna danění u korunových dluhopisů měla přinést řádově stovky milionů nových daňových příjmů.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

  1. Stála pořád Babiš,Babiš, ale ten obr podvod vymysle tehdy ještě bratr Kalousek, nejlepší ministr financí

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Číst možná umíte, ale nechápete přečtené protože : „Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. V roce 2011 ji využil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek u emise státních dluhopisů pro obyvatele“. Důležité je, že „Kalouskovy“ korunové dluhopisy byly státní a že je mohli koupit občané. Že neprošla novela zákona z devadesátých let (Zákon o správě daní a poplatků č. 337/1992 Sb.) přes lidem svobodně zvolené zástupce „vládnoucího lidu“ ( viz definici demokracie), nebyla zcela zřejmě Kalouskova zásluha a navíc Kalousek nebyl po dalších 6 let ani poslancem v době kdy inkriminovaný zákon č.337/92 Sb. vznikl. Poslancem byl až od roku 1998. Vzájmu reality a spravedlnosti by bylo dobře obrátit se na jiné pány. Tím nechci Kalouska hájit, ale byl jsemvychován v tom, že se nemá lhát, ani když to lháři přináší užitek, v tomto případě hlasy zblblých českých voličů.
      Porovnání Kalouskova a Babišova majetku vypovídá přesvědčivě o tom, kdo asi víc kradl a ukradl.
      Kalouskovi vyčítám mnohé a snáším ho stejně špatně, jako Babiše.

    • martin napsal:

      kdyby jsi chapal psany slovo, tak bys pochopil, ze korunovy dluhopisy byly zavedeny v prvni polovine 90. let, a to byl kalousek maximalne nejakym namestkem na ministerstvu obrany, takze s tim nic spolecnyho mit nemoh.
      a clanej je neuplnej, prvni, kdo vlnu korunovych dluhopisu vyuzil, byla zuno banka, ktera to od roku 2011 pouzivala u sporicich uctu, az pak si toho vsimnul kalousek a nasledne korunovi oje*bavaci babis, jancura a spol. korunove dluhopisy navic mohla vydat firma za splneni urcitych podminek a to zminovani panove rozhodne nesplnili. navic babis neprokazal, ze ty skoro 3mld opravdu mel a ze to nebyly firemni penize, ktery jen prevalil pres ucet

      • Oskar (hanák z Hané) napsal:

        Popisujete to přesně. Co se týká Babišovy kauzy, tak neomylná česká policie a státní zastupitelstva všech stupňů zjistila, že přesto, že se stalo, tak se vlastně nestalo.

  2. ... napsal:

    nojo, nejvíc křičel Sobotka, ale jemu jsme platili z daní poradce a vybíral si hlupáky, kdo to schvaloval a vytvářel tyto zákony?? Babiš ve vladě ani ve sněmovně tehdy nebyl a platil si ze svého poradce…. a zjevně lepší a tak holt má výhodu. Jinak by měli jít Sobotkové a jim podobní na brigádu a špatnou práci si odpracovat. Jednal v souladu se zákonem? Tak je snad chyba v zákonodárcích, ne v něm.

    • Tondach napsal:

      …a proč sem taháte Sobotku? Můžete to nějak normálně vysvětlit? Teď Babišovi platíte ze svých daní nejen poradce, ale i dotace pro jeho Agrofert! A za to taky může Sobotka?

  3. Tondach napsal:

    A Babiš skoupil všechny korunové dluhopisy své vlastní firmy za peníze, které neměl …..
    Nejlepší bylo, když pak ve sněmovně tvrdil, že je na podzim kúpil a na jaře som je zaplatil … a divil se, že je to podvod!

Přidávání komentářů není povoleno