Novým vládním zmocněncem pro jadernou energetiku bude Ján Štuller

Napsal/a Robert Břešťan 8. června 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ Někdejší předseda Státního ústavu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Ján Štuller bude novým „panem Jádro“, vládním zmocněncem pro jadernou energetiku. Do funkce jej navrhl ministr průmyslu Jan Mládek.

Vítěz vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo pět zájemců. Mezi nimi byl například někdejší zmocněnec pro dostavbu Temelína a zvláštní vevyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Štuller? Výborná volba

I když ministr Mládek nechal jmenování Jána Štullera zmocněncem zařadit na program dnešního jednání vlády, pro řadu jiných témat se na tento bod nedostalo. Zdroje HlídacíPes.org z Úřadu vlády i z ministerstva průmyslu však jasnou nominaci potvrzují. A potvrdila ji i předsedkyně SÚJB Dana Drábová: „Pan Štuller je vynikající pracovník a bude nám velmi chybět. Na post zmocněnce je to ale výborná volba,“ řekla na dotaz HlídacíPes.org.

Štuller by podle dostupných informací neměl být zaměstnancem ministerstva průmyslu, měl by pracovat na příkazní smlouvu na částku 83 tisíc korun měsíčně.

Ján Štuller by tak měl sehrát klíčovou roli ve snaze o dostavbu nových jaderných bloků v Dukovanech, případně i v Temelíně.


PSALI JSME

Rusko, USA, Korea… Firmy se hlásí k zájmu o dostavbu Dukovan

Nový vládní zmocněnec by měl být koordinátorem mezi státní správou, jednotlivými ministerstvy a úřady, dodavateli a ČEZ. V portfoliu by měl mít ale i vědu a výzkum spojenou s jadernou energetikou či radioaktivní odpady a stávající bloky jaderných elektráren.

Na čtyři roky

Štuller bude zároveň místopředsedou vládního výboru pro jadernou energetiku. „Ten bude koordinovat rozvoj jádra v Česku,“ potvrdila v rozhovoru pro HlídacíPes.org náměstkyně ministra průmyslu a spoluautorka aktualizované Státní energetické koncepce Lenka Kovačovská.

Zatímco ještě před dvěma lety se chystala dostavba nových bloků Temelína, nyní mají v úvahách vlády i ČEZ prioritu Dukovany. V maximalistické variantě ovšem Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá až se čtyřmi novými reaktory – dvěma v Dukovanech a dvěma v Temelíně.

Funkční období nového zmocněnce pro jadernou energetiku má být čtyřleté. Mezi úkoly oficiálně vytyčené akčním plánem je například „jednat jménem ČR s mezinárodními partnery v oblasti rozvoje jaderné energetiky, včetně strategických partnerů a zájemců o spolupráci“, případně „koordinovat orgány státní správy a samosprávy během přípravy a výstavby jaderných elektráren.“

Zmocněnec by měl úřadovat na ministerstvu průmyslu, kde kvůli tomu vznikne nové oddělení o zhruba pěti lidech, další členy týmu mají dodat ostatní ministerstva.

Štuller je absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Po rozdělení Československa byl jmenován prvním předsedou tehdy nově vzniklého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a zůstal jím až do roku 1999.

Tehdy odešel na post speciálního poradce pro technické záležitosti generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Od roku 2001 byl regionálním koordinátorem projektů jaderné bezpečnosti a vedoucím jedné ze dvou částí evropské sekce v Odboru technické spolupráce MAAE. Nyní je ředitelem odboru pro licencování nového zdroje Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)