Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
spolechemie.cz, Membránová elektrolýza v ústecké Spolchemii.

Novou linku na výrobu hydroxidu draselného v ústecké Spolchemii postihla havárie

V ústecké chemičce Spolchemie došlo k havárii na nejmodernějším provozu, membránové elektrolýze. K události došlo v pátek, nikdo při ní nebyl zraněn a podle podniku nedošlo ani k ohrožení životního prostředí. Membránová elektrolýza byla do provozu spuštěna loni a jde o investici za 1,9 miliardy korun.

Informace serveru HlídacíPes.org o tom, že novou linku postihla havárie, potvrdil mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

„V pátek 2. března v odpoledních hodinách došlo na provozu membránové elektrolýzy k technologické anomálii, v jejímž důsledku byla odstavena část výrobního zařízení na výrobu hydroxidu draselného,“ uvedl mluvčí. Při události nedošlo k žádnému zranění osob ani k ohrožení životního prostředí, ať již ve formě kontaminace odpadních vod, anebo znečištění ovzduší. Charvát dodal, že události byly v souladu s legislativními požadavky i interními předpisy informovány příslušné orgány.

Událost je nyní v šetření, ale podle prvotních zjištění se na vzniku havárie podepsaly panující mrazy. Provoz byl zastaven, čeká se na vyšetření příčin.

Technologie nahradila jedovatou rtuť

Novou technologii začala chemička používat loni v červnu. Membránová elektrolýza, používaná při výrobě hydroxidů draselného a sodného, je ekologicky šetrnější. Spolchemie tak loni mohla ukončit provoz amalgámové elektrolýzy, u níž nyla používána jedovatá rtuť.

V chemičce má být na nové lince ročně produkováno až 60 kilotun hydroxidu draselného a 43 kilotun hydroxidu sodného, což je zdvojnásobení produkce do roku 2016.

Nová technologie přišla na 1,9 miliardy korun, částkou 195 milionů korun přispěla Evropská unie.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno