NKÚ má získat nové pravomoci. Už nyní má ale víc informací, než se ví

Napsal/a Robert Břešťan 23. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Kontroloři z NKÚ by nově měli mít přístup i do polostátních firem, veřejnoprávních médií nebo vysokých škol. Už v létě však dostal NKÚ nenápadnou a přitom zásadní pravomoc, o jejíchž dopadech se zatím mnoho neví.

„Technická novela“ zákona o NKÚ od 1. července umožňuje kontrolorům vyžádat si od kontrolovaných úřadů a institucí veškerá elektronická data už před zahájením kontroly. A nejen od nich. NKÚ může předem získávat i přístup do všech informačních sytémů veřejné správy včetně zdrojových dat.

Jak vytřídit informace

To otevírá cesty k mnohem přesněji zacíleným a důslednějším kontrolám. „Veřejná správa je zavalená daty, ale už se nikdo příliš nezabýval tím, jaká cesta vede od dat k informacím a od informací ke znalostem,“ říká prezident NKÚ Miroslav Kala.

V NKÚ kvůli tomu už letos v lednu vzniklo nové analytické oddělení, které se soustředí právě na práci s velkými daty, na jejich získávání a třídění.

„Vůbec není jednoduché se dobrat informací z různých systémů a dat. Elementárních infromací je plno, ale získat z nich ty správné je obtížné. Naším cílem je, aby kontroloři neztráceli čas hledáním toho, co mají hledat. Datovou analýzu chápeme jako indikátor toho, na co konkrétně by se měli naši kontroloři zaměřit,“ řekla serveru HlídacíPes.org Jana Schenková ředitelka odboru I, pod nějž spadá i sekce analýz, plánů a vyhodnocování kontrol.

Tisíce informačních systémů

Státní správa podle dostupných informací vede zhruba 320 různých agend, informačních systémů je ve státní správě podle NKÚ celkem 6532.

„Jsou v nich mnohé duplicity, chybí koordinace, jsou špatně dostupná. V ideálním případě by to přitom měla být data veřenjná, takových je ale jen malá část,“ říká Stanislav Chrudimský, který oddělení analýz vede.

Rozšíření působnosti NKÚ má vláda ve svém programu. Vedle již účinné „technické novely“ nyní (zatím jen vládou) prošlo to, aby mezi subjekty, na něž NKÚ „může“, patřily i polostátní firmy, dopravní podniky, zdravotní pojišťovny, obce, veřejné vysoké školy a veřejnoprávní média.

Je přitom pravděpodobné, že se podoba novely při projednávání v parlamentu výrazně změní.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)