Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Nevíte, kam na výlet? Projděte se malou Moskvou aneb HlídacíPes.org jako inspirace pro turisty

Projekt redakce HlídacíPes.org mapující majetek Ruské federace a ruského velvyslanectví v Česku našel nečekané využití. Stal se z něj tip na výlet pro zahraniční turisty.

Nezávislý cestovatel a novinář Mark Baker umístil na svůj blog články HlídacíPes.org, které se věnují majetkům Ruska v Česku a okolnostem, za jakých k nim Ruská federace přišla.

Celkem jde o 32 objektů, kromě reprezentativních vil má ruský stát ve svém portfoliu také rekreační střediska či socialistické bytovky.

Většina – celkem 28 budov – se nachází v luxusní pražské čtvrti Bubeneč, kde také sídlí ruské velvyslanectví. Často spolu tyto nemovitosti sousedí nebo jsou vzdáleny jen pár desítek metrů od sebe. Po jedné budově vlastní Rusko také v Brně a Karlových Varech, tím ale výčet nekončí.

Součástí ruského majetkového portfolia je také rozlehlé rekreační středisko u Sázavy či rekreační objekt na Moravě, či obyčejné bytovky z reálného socialismu, jejichž komplex najdeme v pražské Wolkerově ulici.

Bytovky se nachází také přímo na zahradě ruského velvyslanectví, kde hned vedle reprezentativní prvorepublikové vily bije do očí pět nízkých paneláků.

Ruské nemovitosti se dostaly do popředí zájmu především kvůli nesrovnalostem, které řeší Diplomatický servis. Jak HlídacíPes.org již informoval, české straně vadí, že Ruská federace využívá diplomatické objekty ke komerčním účelům. Některé budovy ležící na pozemku českého státu již dokonce připadly soukromým majitelům.

V nejreprezentativnějších budovách, jako je například pražská vila po Edvardu Benešovi, sídlí soukromé společnosti, jež nemají s diplomacií nic společného.

V Benešově vile dnes působí třináct soukromých subjektů včetně nacionalistického hnutí Řád národa. V luxusní vile hned naproti, Na Zátorce 12, je pak evidováno dokonce 21 soukromých společností.

Cestovatel Baker celé téma pojal jako netradiční inspiraci pro turisty.

Na svém blogu je láká na procházku „malou Moskvou“ a jako kompas pro orientaci ve spleti ruských nemovitostí přikládá právě unikátní mapu HlídacíPes.org.

Interaktivní mapa nemovitostí, které vlastní Rusko a jeho velvyslanectví na území ČR

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. Mark Baker napsal:

    Skvělý nápad pro článek a děkuji.

  2. Josef Bašta napsal:

    Malá Moskva se říká bytové zástavbě okolo hotelu Internacionál

  3. Jaroslav Řezníček napsal:

    V Moskvě je též Malá Praha? Prosím o informaci.

Přidávání komentářů není povoleno