Demonstrace na podporu klimatických aktivistů z Last Generation. Mnichov, květen 2023. Foto: Profimedia

Německý matematik kryl záda klimatickým aktivistům. Obvinili ho ze založení zločinecké skupiny

Napsal/a Lucie Sýkorová 26. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Na klimatické aktivisty sdružené v hnutí Last Generation mířila tento týden razie v Německu, při níž policie prohledala 15 objektů v sedmi spolkových zemích. Obviněno je sedm aktivistů, mezi nimi i matematik Ingo Blechschmidt. Docent a lektor z bavorského Augsburgu, který přednáší matematiku také středoškolákům, čelí spolu s dalšími dokonce obvinění ze založení a podpory zločinecké organizace.

Hnutí Last generation vzniklo v roce 2021 během akce Hladovka poslední generace (Hungerstreik der letzten Generation), jejíž účastníci blokovali dálnici v Berlíně. Název hnutí má vyjadřovat obavu, že se Země blíží ke klimatickému zlomu, a že tato generace je poslední, která může zabránit klimatickému kolapsu.

Skupina aktivistů, kteří pořádají protestní akce pod hlavičkou Last Generation, působí převážně v Německu, Itálii a Rakousku. V roce 2022 skupina provedla v Německu 276 blokád silnic, v Římě vylili polévku na van Goghův obraz, v Postupimi znečistili bramborovou kaší obraz Moneta. Před několika dny aktivisté italské Last Generation na protest proti „fosilní mánii“ obarvili vodu v římské Fontáně di Trevi na černo.

Německým úřadům nyní došla trpělivost. Mnichovské státní zastupitelství nařídilo 15 domovních prohlídek, které odůvodnilo značným ohrožením veřejné bezpečnosti, informoval magazín Focus. Tři z prohlídek se konaly v bavorském Augsburgu, kde žije Ingo Blechschmidt. Ten je jednou z hlavních tváří hnutí v Německu.

Chtěl „krýt mladým záda“

Matematik, který se zabývá aplikovanou teorií toposu, získal doktorát v roce 2017 na univerzitě v Augsburgu. Ve svém oboru je úspěšný, působil na univerzitě ve Veroně, hostoval na Institutu Maxe Plancka pro matematiku v přírodních vědách v Lipsku. „Kromě výzkumu rád učím matematiku na všech úrovních a s nadšením se věnuji matematice se školáky,“ píše o sobě Blechschmidt na svém webu.

Přednášel například pro studenty na škole Maria-Ward-Gymnasium v Augsburgu. „Již název přednášky Podivuhodný svět nekonečně velkých čísel naznačoval propojení matematiky a filozofie. Nebylo tedy překvapením, že Dr. Ingo Blechschmidt vysvětloval nekonečně velká čísla pomocí kouzelného autobusu Harryho Pottera. Rychle se mu podařilo přímo oslovit přítomné žáky,“ uvádí škola v reportáži z přednášky.

Ingo Blechschmidt ale zároveň rád vzdělává mladé i v jiném směru. V létě 2020 založil augsburský Klimacamp, který protestuje proti klimatické politice Augsburgu a mimo jiné požaduje ukončení těžby uhlí do roku 2023. Pro web týdeníku Focus uvedl, že chce převzít právní odpovědnost zejména za mladší klimatické aktivisty. „Snažím se jim krýt záda,“ prohlásil.

Současné obvinění není jeho prvním konfliktem se zákonem. V roce 2021 skončil u soudu poté, co ho augsburští policisté obvinili z pomluvy, protože veřejně osočil policisty z rasismu při razii v blízkosti zmíněného Klimacampu. Blechschmidt byl za urážku policie odsouzen k pokutě 1200 eur.

V květnu 2021 byl také u protestní akce v lese Forst Kasten, což je les ve vlastnictví nadace města Mnichova. Když mělo být vykáceno několik tisíc stromů kvůli štěrkovně, postavil spolu s dalšími mladými aktivisty provizorní domky na stromech a obsadil les. Štěrk se v lese těží již léta, v tomto případě šlo o rozšíření těžby a vytěžení další plochy o rozloze 9,5 hektaru. Policie protest rozehnala a Blechschmidt poté strávil noc ve vazbě.

Kampaň proti superbohatým

Poté se ale na nějaký čas z vedoucí pozice při protestech stáhnul, jedna noc ve vazbě mu údajně stačila, řekl německým médiím. Jeho role v hnutí Last Generation se údajně omezila na zvedání telefonů organizace, například když bylo třeba odpovědět na otázky týkající se ochrany klimatu, řekl Blechschmidt bavorskému rozhlasu Bayerischer Rundfunk. V Augsburgu podle něj také neexistuje žádná místní skupina hnutí.

V centru pozornosti médií se matematik ocitl opět po středeční razii. Vyšetřovatelé mu údajně zabavili všechna technická zařízení včetně mobilního telefonu, prohledali byt jeho matky i jeho přítelkyně.

Konkrétní obvinění směřují podle bavorského rozhlasu kromě Blechschmidta ještě proti dalším sedmi obviněným ve věku 22 až 38 let za to, že hnutí na své domovské stránce organizovalo kampaň na získání finančních prostředků na financování trestných činů. „Tímto způsobem byly vybrány dary ve výši nejméně 1,4 milionu eur. Peníze byly převážně použity na páchání dalších trestných činů,“ cituje Bayerischer Rundfunk policejní prohlášení. Dvě osoby jsou rovněž podezřelé, že se v dubnu 2022 pokusily sabotovat ropovod Terst-Ingolstadt.

Hnutí nedávno zveřejnilo svou finanční zprávu za rok 2022. Podle ní dosáhlo loni příjmů v celkové výši přes 900 tisíc eur.

Last Generation je součástí sítě A22 financované z Fondu pro mimořádné události v oblasti klimatu (Climate Emergency Fund) společně se švýcarským Renovate Switzerland, Dernière Rénovation ve Francii, Just Stop Oil ve Velké Británii, Stopp oljeletinga v Norsku a dalšími skupinami v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Švédsku a v USA.

Podle dokumentu, který získal a zveřejnil den před razií deník Die Welt, plánovalo hnutí na letošní rok další eskalaci protestů. Od září měly v Berlíně propuknout zesílené protesty, jejichž cílem měl být „společenský obrat“. Ještě v létě se hnutí chtělo zaměřit na Bavorsko, kde měla být 5. června zahájena kampaň proti „superbohatým“. V srpnu plánovalo hnutí v Bavorsku zahájit kampaň zaměřenou proti „symbolům moderního bohatství“, které měly upozornit národ na bezohledné plýtvání bohatých.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)