Největší zakázku na „dovoz Čechů“ dostaly česko-čínské Smartwings. Inkasovaly téměř 70 miliónů

Napsal/a Tereza Engelová 18. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká vláda za poslední měsíc přivezla ze zahraničí 5082 českých občanů z 18 zemí světa. Daňové poplatníky to zatím vyšlo na zhruba 106 milionů korun. Dvě třetiny by se mohly do státní kasy vrátit díky „repatriačnímu příspěvku“ od Evropské unie. Většinu letů zajišťovala společnost Smartwings podnikatelů Jiřího Šimáněho a Romana Vika. Podle propočtů HlídacíPes.org firma za některé lety státu účtovala sumy, které běžně platí turisté za business třídu v rámci zpáteční letenky.

„Máme za sebou největší repatriační program v historii. Byly to mimořádně obsáhlé manévry a řešili jsme podobně jako řada dalších zemí situaci, kterou před námi nemusel nikdo v takovém rozsahu řešit,” řekl na tiskové konferenci k ukončení repatriací ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Pochválil své kolegy za „úmornou, organizačně náročnou práci“.

Ministerstvo zahraničí během měsíce dokázalo dostat domů většinu českých občanů, kteří uvízli v zahraničí. Řada letadel nabírala v rámci úsporných opatření pasažéry na více zastávkách. Například let z amerického Chicaga přibral pasažéry na Islandu, let z Panamy zase stavěl na Kubě, letadlo z Kolumbie pak v Kostarice.

Kvůli repatriacím narychlo vznikla i „horká linka”, jejíž spuštění ministerstvo plánovalo původně až s letní turistickou sezónou.

„Plánovali jsme otevřít operační call-centrum, které by přijímalo dotazy občanů v nouzi a pomáhalo jim jako první záchytný bod. Byli jsme těsně před spuštěním, když přišla koronavirová krize. V urychleném režimu jsme centrum spustili. V provozu se střídalo dvanáct lidí po dobu tří týdnů. Call centrum fungovalo non-stop a odbavilo desítky tisíc hovorů a zhruba stejný počet emailů,” vypočítal ředitel konzulárního odboru MZV Pavel Pitel.

Lety zdarma, s výjimkou Austrálie

Otazníky se ale vznášejí nad financováním celé akce. Na letenku domů si připlatili pouze pasažéři posledního repatriačního letu z Austrálie a Nového Zélandu. Každý cestující přispěl částkou 700 eur. Ostatní lety platili výhradně daňoví poplatníci, sami vracející se krajané neplatili nic navíc.

HlídacíPes.org už upozornil na to, že v jiných zemích EU repatriovaní cestující na vládní lety přispívali. Například Holanďané vybírají od každého z nich příspěvek ve výši 300 eur po Evropě a 900 eur na lety mimo evropské území.

Tisková konference MZV k ukončení repatriačních letů.

Na repatriaci si do výše 500 liber příspívají i Britové.

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek pro HlídacíPes.org vysvětlil, proč se ministerstvo rozhodlo, že Čechy i přidružené Evropany bude svážet ze světa zdarma:

„Pro bezplatnost letů jsme se rozhodli z důvodu, že plno lidí už nemělo finance na cestu. Byli vyhození z hotelů a neměli u sebe hotovost. Kdybychom je nechali podepsat závazek, aby nám posléze ty peníze vrátili, což dělá část členských států, bylo by to pro nás administrativně velmi zatěžující a složité. Proto jsme se rozhodli pro možnost spolufinancování od Evropské unie. Pokud bychom vybírali peníze od českých občanů, o to by pak EU snížila svůj příspěvek. Rozhodli jsme se jít tedy pro občany nejlepší cestou a pro nás administrativně nejméně náročnou,” říká Martin Smolek.

Již zmíněnou výjimkou byl repatriační let z Austrálie. Podle Smolka byla důvodem cena letu, která přesáhla třicet milionů (z toho osm milionů pokryli cestující a 16,9 milionu Kč bude vláda žádat v příspěvku od EU).

„Na poslední let z Austrálie jsme využili služeb Korean Airlines, které byly na tak obsazený let nejlépe vybaveny. Šlo totiž vlastně o tři lety v jednom. Jedno letadlo letělo na Nový Zéland, druhé do australského Sydney, pak se setkala v korejském Soulu, odkud ve větším letadle odletěli cestující společně do Prahy,” poukazuje na náročnost poslední repatriace Martin Smolek.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí  ČR

Finance pro Smartwings

Na letenku zdarma měli nárok jak ti, kteří se objektivně ocitli v nouzi a vycestovali před krizí, tak ti, kteří odjeli na dovolenou už v době koronavirové pandemie, nebo měli možnost zakoupit si zpáteční letenku ze svých peněz v rámci komerčních letů, které se v době jejich návratu ještě nabízely.

„Nebylo v našich silách „přebírat“ jednotlivé cestovatele a posuzovat do hloubky, nakolik se v nouzi ocitli vlastní vinou či nikoliv. Naší povinností je pomoci všem, kteří jsou v nouzi,” vysvětluje mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Zuzana Štíchová.

Na většinu letů se podle Ministerstva zahraničí svou velikostí nehodily dva Airbusy 319 CJ, které vlastní česká armáda a které využívají k zahraničním cestám například politici.

„Na většinu letů by armádní letouny musely nadvakrát, což by bylo zbytečné. Potřebovali jsme letadla s alespoň 180 místy,” vysvětluje Martin Smolek, proč armádní letka svážela Čechy pouze z Lotyšska a Polska, které zamezilo převozu lidí autobusem.

Na dva lety z Thajska využilo MZV služeb Thai AirAsia a Bamboo Airlines z Vietnamu, které zároveň převážely zdravotnické pomůcky a byly hrazeny z jiných prostředků.

Nejvíc letů – konkrétně čtrnáct – zajistila pro vládu česko-čínská společnost Smartwings Group. „Služeb Smartwings jsme využili ze dvou logických důvodů. Létají z Prahy, jsou místní a druhá výhoda byla, že společnost měla čtyři letadla v Kanadě, která se měla vracet do ČR. Takže tato letadla byla využita pro návraty z amerického kontinentu,” říká Martin Smolek.

Ve vedení společnosti stojí podnikatelé blízcí premiérovi Andreji Babišovi Jiří Šimáně a Roman Vik. Smartwings Group od státu za repatriační lety podle výpočtů HlídacíPes.org inkasovala 69 796 912 korun. Tedy téměř dvě třetiny ze 111 milionů korun, které vláda schválila z rozpočtu na repatriace.

Cena za plné letadlo

Například za let z Dominikánské republiky zaplatila vláda 7 255 700 korun. Pokud se tato částka rozpočítá na 129 přepravených cestujících, cena jednosměrné „letenky” vychází na 56 246 korun na osobu.

Pro srovnání – například běžná zpáteční letenka na Bali v ekonomické třídě i s jedním odbaveným zavazadlem vyjde v průměru na částku kolem dvaceti tisíc korun. Zpáteční letenku na Bali v business třídě se dvěma odbavenými zavazadly pak třeba Air France (podle vyhledávače Skyscanner) na červen nabízí za 55 987 korun. A letenky z Thajska a Vietnamu s Thai Airways a Bamboo Airlines vyšly v průměru na 23 000 korun na cestujícího.

Nijak „tržně“ nevychází ani repatriační cesta z Peru, kde cena vychází na osobu na 44 314 korun, z Panamy na 46 000 korun. Z Kolumbie na 36 000 korun.

Společnost Smartwings se k cenám letů vyjadřovat odmítla. Mluvčí Vladimíra Dufková nicméně upřesnila, že ceny se odvíjejí od vzdálenosti letu a kapacity letadla.

„Repatriační let je svým charakterem letem charterovým, tzn., že objednavatel letu si objednává od dodavatele kapacitu celého letadla. Cena letu je ovlivněna bází, ze které se letadlo k repatriačnímu letu přistavuje. Naší výhodou například bylo, že jsme měli k dispozici letadlo v Kanadě, které jsme mohli hned využít a objednavateli letu neúčtovat přelet z ČR,” popsala Vladimíra Dufková.

Na dotaz, proč letenka repatriačního letu se Smartwings z Dominikánské republiky přes Kanadu vyšla v průměru na 16 000 korun na osobu, ale přímý let z Dominikánské republiky do Prahy vyšel už na 56 000 korun na osobu, reagovala informací o ceně jednosměrné letenky s Air France z Dominikánské republiky do Prahy v březnu příštího roku. Ta v ekonomické třídě vychází na 46 827 korun.

HlídacíPes.org však opakovaně zadal do několika vyhledávačů letenek stejnou destinaci na říjen letošního roku i březen příštího roku a cena zpáteční letenky v ekonomické třídě se pohybovala v průměru mezi 18 000 až 29 000 korunami.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)