„Nebezpečné činy a výzvy“: TikTok zablokoval video HlídacíPes.org bojující proti dezinformacím

Napsal/a Jan Žabka 19. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Čínská sociální síť TikTok zablokovala redakci HlídacíPes.org video, ve kterém se vyrovnává se stereotypy o lidech, kteří podléhají manipulativním informacím. Videem, které vzniklo v rámci série upozorňující na nejčastější konspirace a konspirační mýty, redakce údajně porušila „pravidla komunity“. Podle správců sítě jde o obsah, který „zobrazuje, propaguje, normalizuje nebo oslavuje nebezpečné činy“. 

Redakce HlídacíPes.org na čínské sociální síti TikTok přes rok publikuje videa o dezinformacích, informačním chaosu, žurnalistice či digitální bezpečnosti. V aktuální sérii zaměřené na konspirace a konspirační mýty se vyrovnává s nejznámějšími spikleneckými teoriemi a nejčastějšími konspiračními mýty. Sérii podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Nejnovější video, ve kterém autor tohoto textu popisuje, kdo jsou lidé důvěřující dezinformacím a konspiracím, síť však téměř okamžitě zablokovala. Podle ní video porušuje „pravidla komunity“. Důvod porušení: „Nebezpečné činy a výzvy.“

„Obsah nelze obnovit“

„Nepovolujeme obsah, který zobrazuje, propaguje, normalizuje nebo oslavuje nebezpečné činy, které mohou zplodit vážné zranění nebo smrt. Odstraňujeme také obsah propagující nebo podporující účast na nebezpečných nebo škodlivých činnostech, které porušují nástroje Pravidla komunity,“ píše se ve zdůvodnění blokace.

A co podle platformy jsou „nebezpeční činy a výzvy“? „Činnosti prováděné v neprofesionálním kontextu nebo bez potřebných dovedností a bezpečnostních opatření, které mohou vést k vážnému zranění nebo smrti. Patří mezi ně amatérské kaskaderské kousky a nebezpečné výzvy.“

Jelikož však redakce ve videu nepodniká žádné nebezpečné činy ani k nim nikoho nevyzývá, podala proti odebrání videa odvolání. I po přezkoumání však přišlo zamítavé stanovisko, že „obsah nelze obnovit.“

Na video se můžete podívat zde: 

Problematické vzdělávání o dezinformacích

Není to poprvé, kdy platforma redakci HlídacíPes.org video stáhla. Stalo se to například i v předposledním videu, kde autor textu vysvětluje uživatelům sítě konspirační teorii o reptiliánech – ještěrech, kteří na sebe údajně berou lidskou podobu a ovládají světový řád.

Měla mezi ně podle příznivců teorie patřit i nedávno zesnulá britská královna Alžběta II. Toto video bylo původně zablokováno z důvodu porušení pravidla o „integritě a autentičnosti“.

„Obsah, který má klamat členy naší komunity nebo je uvádět v omyl, ohrožuje naši komunitu založenou na důvěře. Takový obsah nedovolujeme,“ psalo se ve zdůvodnění. Po odvolání však administrátoři video opět zveřejnili a dnes má přes dvacet pět tisíc zhlédnutí.

Posoudit, zda si video o příjemcích konspiračních teorií zasloužilo smazat více než video o reptiliánech, můžete sami: 

@hlidacipes Po smrti britské královna se šířila konspirace o tom, že Alžběta II. údajně byla ještěr. Znáte konspiraci o takzvaných reptiliánech? #podpořenoNFNZ ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)