Foto: Profimedia

Národní hra Ulov si svou slevu, strašidlo Matěje Stropnického a je pan Jurečka lidovec?

Napsal/a Robert Malecký 9. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Do voleb je daleko, a tak se ten náš politický rybník převaluje jen velice líně a pomalu. Velká témata už jsme vyřešili, reforma veřejných financí a penzí je skoro na stole, vláda komunikuje skvěle, všechny návrhy poctivě probírá s experty a svými partnery v tripartitě, a ne aby se obden v novinách objevoval nějaký neprojednaný výkřik. My se dnes proto zaměříme na malé partaje, které z různých (většinou dobrých) důvodů odpočívají na parlamentní trestné lavici nebo jim to velice reálně hrozí. Ke strojům.

  • S volebními preferencemi vládních lidovců se to má všelijak, většinou ale tak, že jim reálně hrozí nevyžádaný pobyt na parlamentní střídačce. A tak vymýšlejí, co s tím. A světe div se, v honbě za populistickými tématy objevili starý dobrý fašismus.


Což o to, hesla slibující zatočit s chudými lidmi jsou odnepaměti evergreenem českého populismu a základem všech možných sociálních reforem, které mají jen jednu drobnou vadu: Zásadně nefungují. Možná by měl ministru Jurečkovi někdo přečíst zákon o sociální podpoře, který tak nějak lidem, kteří nevykazují zájem hledat práci nebo se rekvalifikovat, sahá na podporu sám a nemusí mu po ní hamtat hned ministr.

Téma vyčerpáno, snad jen svěrákovský povzdech na závěr: „Tatí, a pan Jurečka je lidovec?“


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Na sněmovní střídačce aktuálně odpočívají zástupci ČSSD, což – pro mladší ročníky – byla kdysi levicová strana, která zde vyhrávala volby, vládla a dala světu takové velikány, jako byli Michal Hašek, Milan Chovanec a Jan Hamáček. Jenže pak partaj obešlo strašidlo Matěje Stropnického a voliči odpískali oddechový čas.

Sociálním demokratům odešly po voličích a osobnostech i prachy, tak dělají kampaň z vlastních zdrojů. Proč kupovat drahé fotky od agentur, když tady máme předsedu Šmardu a kámoše s foťákem v mobilu. Asi se jim mimo sněmovnu líbí.


A pak je tu zmíněný Matěj Stropnický, který se po zazdění Zelených a sociální demokracie vydal zase o dům dál. 

Tak přejeme hodně štěstí, ono se to strašidlo komunismu možná nakonec vyřeší samo.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Lidovec je taky ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Ten pro seniory a obecný lid vůbec vymyslel národní hru „Ulov si svoji slevu“, a definitivně tak porazil inflaci a nenažrané obchodní řetězce. Stačí si základní potraviny vyhledat v nabídkách slev a pak už jen celý týden obrážet supermarkety, tam vzít mouku, tam mléko, jinde toaletní papír.


Marně přemýšlíme, jak ministrovi zemědělství vysvětlit princip, na kterém akční slevy fungují. Na druhou stranu karton mléka je karton mléka a 160 rolí toaleťáku se taky do špajzu vejde. Jen se bojíme, až někdo (třeba poradce premiéra, ekonom Křeček) panu Nekulovi řekne, že místo obrážení českých supermarketů je možné dojet do Polska a koupit to všechno na jednom místě a za polovinu. To pak bude asi mrzení.

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)