Na Babiše dobrý? Mínus 114,6 miliard z EU

Evropská komise sice schválila mimořádných 180 miliard korun z fondu obnovy pro Česko, jenže… Jen 13 % dostaneme jako zálohu, ale zbylých 156,6 miliard jen když Česko vyřeší střet zájmů Andreje Babiše. Protože ten – podobně jako české úřady – problém neřeší, je docela dobře možmné, že tyhle peníze do Česka vůbec nedorazí.

Je to hezké načasování s knihou, v níž Babiš píše mimo jiné to, že se „nám už vyplatil“, tím, že osobně „přivezl z  Bruselu 42 miliard korun navíc pro Českou republiku, které jsem vyboxoval“. Nám to tedy předběžně vychází jako 156,6 miliard mínus 42 miliard (pokud přistoupíme na Babišovu mediální hru o vyboxovaných miliardách) = mínus 114,6 miliard. Děkujeme.

Náhledové foto: Profimedia

ČT24.cz: Evropská komise schválila český plán obnovyČeské úřady však podle komise budou muset v příštích měsících dodržet kritéria stanovená pro ochranu peněz EU před střetem zájmů. Unijní exekutiva v letos zveřejněném auditu dospěla k závěru, že úřady neřeší systémový problém se střetem zájmů premiéra Babiše. Ten podle auditorů stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Komise proto nehodlá firmám z této skupiny vyplácet dotace ze strukturálních fondů.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org