Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
twitter předsedy sněmovny Radka Vondráčka,

Mužici za branami sněmovny, každý svých bodů strojvůdce a úchylné vegetariány v ČR nechceme

PSÍ UŠI. Existuje starý dobrý vtip, který zde kvůli jemnocitu našich čtenářů uvedeme v publikovatelné podobě (jinak je samozřejmě lepší). Přijde pan Novák do zaměstnání a povídá kolegovi: „Včera jsem se ti nějak divně přeřek’. Chci říct manželce: Udělala bys mi prosím kávu? A místo toho povídám: Ty stará hydro, tys mi zku*vila celej život.“

Něco podobného se teď stalo předsedovi sněmovny Radku Vondráčkovi. Taky se chtěl veřejnosti hluboce omluvit za trapný večírek, kdy se s kumpány chovali v jednacím sále sněmovny jak zauralští mužici, dupali po přesednickém stolku a vyřvávali u kytar, a místo toho z něho vylezlo následující:

Je dobře známo, že hnutí ANO parlament a parlamentarismus jako takový nesnáší. Přesněji řečeno je nesnáší jejich majitel, což je jak známo totéž. Nejde vůbec o to, jestli by měl Radek Vondráček odstoupit z pozice šéfa sněmovny (samozřejmě, on to ale nikdy nepochopí). Jde o širší jev, kdy jsme symbolicky ztratili další baštu demokracie v boji s hordami tupých, zmanipulovaných ovcí a jejich animálních pudů. Ne náhodou bývají podobné běsy doprovodným jevem každé totality.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Ústavní soud zastavil exekuci muže ze severních Čech s tím, že půjčovat insolventním lidem je nemorální. Za pozornost přitom stojí úvaha soudu, podle níž má před slepě uplatňovaným právem přednost ochrana společnosti jako celku.

„Důsledky neschopnosti splácet úvěr se netýkají jen dlužníka, ale dotýkají se společnosti jako celku, neboť na tu mají vliv důsledky dlužníkova předlužení a případné insolvence.“
(mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková, 5. března)

V podstatě se s tím lze ztotožnit a my s nadějí vyhlížíme aplikaci na další oblasti lidského počínání. Těšíme se například, až bude Ústavní soud s odkazem na celospolečenské dopady a nemravnost rovněž rušit volební výsledky stran, které podobně zneužívají slabomyslnost voličů. Ostatně zde tušíme jistý překryv cílových skupin obyvatelstva.

 • Ministr dopravy Dan Ťok se zamyslel, což je vždy okamžik, kdy soudný člověk zbystří a zváží, zda má vycházet z domu. Tentokrát se mozková aktivita zaměřila směrem ke strojvůdcům, jejichž kalamitní projíždění návěstidel STŮJ ministra zaskočilo. I vymyslel bodový systém.

„Není to otázka, že bychom chtěli nějakým způsobem trestat. Je to spíš motivační záležitost.“
(ministr pro kalamitní stavy Dan Ťok, deník E15, 5. března)

Což o to, nápad vypadá pěkně. Po chvíli, s odstupem, jsme ho ovšem podrobili kritické analýze, jak by vlastně takový motivační bodový systém měl v praxi vypadat a co by měl přinést dobrého. Představujeme si to zhruba následovně:

 • Projetí návěstidla STŮJ a zastavení vlaku do vzdálenosti 30 metrů od protijedoucího rychlíku – 1 bod.
 • Projetí návěstidla STŮJ s nehodou do 30 mrtvých – 2 body.
 • Úmyslné projetí zarážedla, rozboření nádražní budovy s max. 50 mrtvými – 3 body.

To by mohlo motivačně fungovat.

 • Vládní boj za právo Agrofertu dodávat českým spotřebitelům české maso (který má navenek podobu česko-polské obchodní války) dál hýbe českou kotlinou. Jak správně připomněl ústřední stranický orgán lidové agrofronty, uvědomělí Češi prostě polské maso nechtějí.

iDNES.cz, 6. března

Ale co s odpadlíky, dokonce bychom mohli říct úchyláky a perverty, kteří nechtějí maso ani polské, ani české? Právě o nich mluví zpravodaj Ministerstva zemědělství, což je takový iDNES vydávaný ve formátu .pdf. Ten přinesl výjimečný rozhovor s představitelem Potravinářské komory Miroslavem Kobernou.

Opakovaně zde upozorňujeme na střet zájmů, který se ve věci polského masa týká zdejších zemědělských producentů, maskovaných za členy vlády. O Andreji Babišovi mluvit třeba není, ministr zemědělství Miroslav Toman byl před nástupem do vlády prezidentem zmíněné Potravinářské komory, takže tušíme, odkud vítr fouká. K těmto kruhům má blízko i ministryně obchodu Marta Nováková, která do vlády pro změnu přišla ze Svazu obchodu a cestovního ruchu. Kdysi před lety způsobil tehdejší šéf ÚOOZ Jan Kubice rozruch svým prohlášením, že organizovaný zločin v Česku již do státní správy prorostl. My bychom citát volně parafrázovali takto: Do státní správy v ČR prorostl organizovaný střet zájmů.

Tak klidnou mysl, a ne abyste v noci přežvykovali!

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Opravené : Článek vyčerpává daná témata téměř beze zbytku, proto nezbývá prostor pro komentování. A tak jen děkuji.

 2. Petr Sedláček napsal:

  Robert Malecký je prostě mistr glosy. Bravo.

Přidávání komentářů není povoleno